Turklāt šopavasar daudzi Latvijas un citu valstu iedzīvotāji ir lielos apjomos iegādājušies pārtikas preces, veidojot mājās pārtikas krājumus, un tādā veidā ir veicinājuši ar lauksaimniecību saistītās produkcijas noietu. Jāuzsver vēl arī tas, ka pēdējās nedēļās vērojamais bezdarba straujais kāpums ir pavēris iespēju Latvijas lauksaimniekiem tepat, mūsu valstī, meklēt sezonālajiem darbiem nepieciešamos strādniekus, kurus pēdējos gados atrast bija visai sarežģīti.
No otras puses, Covid-19 krīze ir radījusi nestabilitāti visā globālajā tirdzniecībā un neprognozējamību eksporta tirgos, turklāt ir jārēķinās ar to, ka ir iespējami dažādi piegādes loģistiku ietekmējošie pasākumi, un nevar pilnībā ignorēt arī tādu scenāriju, ka Covid-19 uzliesmojums pēkšņi tiek fiksēts kādā no eksporta tirgiem un līdz ar to tur tiek ieviesti jauni ierobežojumi, kas var ietekmēt preču noietu.
Par būtisku kritēriju ikvienas ekonomikas nozares "veselībai" tiek uzskatīta šīs nozares uzņēmumu iespēja saņemt aizdevumus, tādēļ Diena to, kāda patlaban ir situācija lauksaimniecībā un kā vērtējamas lauksaimniecības nozares uzņēmumu iespējas piesaistīt finansējumu, jautāja Attīstības finanšu institūcijai Altum un vairākām bankām.
Ir dažādu krīžu pieredze
Attīstības finanšu institūcijā Altum "ir pieejami visi lauksaimniekiem paredzētie, ierastie finansējuma piesaistes instrumenti, kurus lauksaimnieki šobrīd arī aktīvi izmanto. Marts un aprīlis ir laiks, kad lauksaimnieki vēršas pie Altum pēc ikgadējiem apgrozāmajiem līdzekļiem, un arī šogad tas notiek ierastajos apjomos. Tāpat turpinās aktivitāte lauksaimniecības zemes iegādes programmā, kā arī ir pieprasījums pēc Zemes fonda pakalpojumiem. Raugoties uz Altum īstenotajiem Covid-19 krīzes pārvarēšanas atbalsta instrumentiem, redzam, ka šobrīd šos instrumentus vairāk izmanto tādas nozares kā apstrādes rūpniecība, tirdzniecība, transports, būvniecība un arī dažādu pakalpojumu sniedzēji. Vienlaikus arī lauksaimniecības nozarē strādājošie uzņēmumi ir krīzes apgrozāmo līdzekļu saņēmēju vidū," situāciju raksturo Altum valdes loceklis Jēkabs Krieviņš. "Jāpiebilst, ka Altum īstenotie krīzes instrumenti – apgrozāmo līdzekļu aizdevumi un garantijas banku kredītu brīvdienām – ir paredzēti tikai tiem uzņēmumiem, kuri pierāda tieši Covid-19 krīzes ietekmi uz saimniecisko darbību. Savukārt visi pārējie Altum instrumenti ir pieejami visiem Latvijas uzņēmumiem nesaistīti ar konkrēto krīzi."
Krieviņš arī uzsver, ka nenoliedzami "daļa lauksaimnieku sākuši saskarties ar Covid-19 krīzes sekām, piemēram, tie lauksaimnieki, kuri bija iesaistīti programmās par piena vai dārzeņu piegādi mācību iestādēm. Tāpat arī gaļas liellopu audzētājiem ir samazinājies izsoļu skaits."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 22. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
pufaika
Irlielāmērāticams