Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +16 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 20. maijs
Venta, Salvis, Selva

19. novembris, 2023

Latviešos arī mednieku vācēju gēns

Latviešu tieksmei kopš vasaras vidus līdz vēlam rudenim klejot pa mežiem sēņu meklējumos varētu būt ģenētisks cēlonis. Apkopojot Latvijas iedzīvotāju genoma informāciju, pētnieki atklājuši mednieku vācēju gēna klātbūtni, kas ir retums mūsdienu Eiropas iedzīvotāju kopienā. Šis gēns atrodams arī otrā baltu tautā – lietuviešos.

Portvīns drēgniem vakariem

Par savu nosaukumu portvīns var pateikties Portugāles otrajai lielākajai pilsētai Portu. No turienes portvīnu vairāk nekā 300 gadu eksportē lielākie Anglijas tirdzniecības nami. Portvīns ir tikai Portugālē no vietējām vīnogu šķirnēm izgatavots stiprināts vīns. Taču tā rašanās vēsturē savu roku stipri vien pielikuši briti.

Veido "dzīvo skaņu" © DIENA

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki sadarbībā ar partneriem patlaban izstrādā vakuuma mikrotriodi, ko varētu izmantot audioelektronikas pastiprinātājos, lai radītu "dzīvās skaņas" efektu.

Kultūras mantojuma klīnika © DIENA

Laika zoba apskādēta porcelāna tasīte, glezna, sakta vai tautastērps, ko nevar salabot paša rokām, tāpēc vajadzīga speciālista palīdzība. Kur to meklēt? Tāda vieta ir Jelgavas vecpilsētas kvartālā. Par Vecpilsētas māju dēvētās ēkas vienā no spārniem tagad atrodas ekspozīcija, kas stāsta par senās Jelgavas interjera un būvniecības tendencēm, amatniecību un sadzīvi, otrā spārnā – Zemgales Restaurācijas centrs. Tajā kultūras mantojuma priekšmetiem tiek dota jauna elpa – ne tikai pilsētas muzeja krājuma, bet arī privātpersonām piederošajiem.

Ērkšķi Eiropas apvienošanas ceļā © DIENA

Līdz ar aicinājumu sākt sarunas par Ukrainas un vēl vairāku valstu uzņemšanu Eiropas Savienībā aktualizējies arī jautājums par atšķirībām dalībvalstu nostājā. Kādu ainu patlaban tas iezīmē Eiropā, un kādas ir konkrētu valstu cerības pārskatāmā nākotnē tiešām pievienoties aliansei.

Ar Amerikas diplomu Latvijas armijā © DIENA

Skrējēja Līga Velvere (33) godam izturējusi pamatapmācības kursu armijā, turpina sportot un ir izlēmusi studēt Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā.

Kalendārs

Novembris, 2023
P Ot Tr Ce Pt Se Sv
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10