Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +7 °C
Apmācies
Pirmdiena, 15. aprīlis
Gastons, Aelita

Alkoholisms

No glāzes līdz pudelei un atkarībai

No 38 Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valstīm Latvijā ir augstākais alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju, liecina OECD veselības aprūpes pētījums Health at a Glance 2021.

Alkoholisma problēma ir plašāka par oficiālo statistiku

Dažādu atkarību klāstā viena no pamanāmākajām un arī aktuālākajām mūsu valstī ir atkarība no alkohola. Lai gan Latvijā gan valstiskā, gan nevalstiskā līmenī pastāv sistēma, kuras uzdevums ir palīdzēt no alkohola atkarīgajām un arī līdzatkarīgajām personām, piemēram, tuviniekiem, izkļūt no zaļā pūķa valgiem, tomēr reālā situācija aizvien nav optimistiska. Turklāt speciālisti atzīst – oficiālajā valsts statistikā esošie dati ir tikai aisberga redzamā daļa, proti, reģistros ir fiksētas tās atkarīgās personas, kuras tur iekļuvušas vai nu tāpēc, ka pašas vērsušās pēc palīdzības, vai arī tāpēc, ka valsts tās piefiksējusi kādu citu apstākļu dēļ, piemēram, cilvēks nonācis slimnīcā alkohola pārdozēšanas dēļ vai alkohola ietekmē izdarījis kādu pārkāpumu.

VM pārstāve: Alkohola patēriņa mazināšanai efektīvākie pasākumi ir mārketinga ierobežošana un sabiedrības izglītošana

Alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā efektīvākie pasākumi ir mārketinga aktivitāšu un cenu politikas ierobežošana, sabiedrības izglītošana, kā arī rehabilitācijas pasākumu pieejamības uzlabošana, šorīt intervijā Latvijas Radio pastāstīja Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta vecākā eksperte Sanita Lazdiņa.

Pētījums: Alkohola lietošana Latvijas skolēnu vidū joprojām ir izplatīta

Gandrīz puse jeb 40% Latvijas skolēnu vecumā no 14 līdz 18 gadiem norādījuši, ka vismaz vienu reizi ir bijuši piedzērušies, liecina Veselības ministrijas informatīvās kampaņas Spēks pateikt NĒ! veiktā pētījuma dati. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas narkoloģe Maija Jēkabsone atzīst, ka šādi rezultāti nepārsteidz – smēķēšana un alkohola lietošana jauniešu vidū ir izplatīta problēma.

Cer, ka alkoholu lietos mazāk

Veselības ministrija (VM) no nākamā gada iecerējusi sākt realizēt apjomīgu plānu alkohola patēriņa mazināšanai Latvijā. Tostarp iecerēts radikāli ierobežot alkoholisko dzērienu reklāmu. Kā jau bija gaidāms, nozares spēlētāji par šādiem plāniem sajūsmā nav. VM bez reklāmas ierobežojumiem iecerējusi arī virkni citu pasākumu alkohola patēriņa apmēru mazināšanai, kā arī veicamos darbus alkohola atkarības ārstēšanas un rehabilitācijas uzlabošanai.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide