Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +27 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 28. jūlijs
Cecīlija, Cilda

Aptiekas

Aptiekas kritizē Veselības ministrijas darbu

Par Veselības ministrijas ieceri ierobežot aptieku atrašanās vietas, kā arī farmācijas nozares nākotnes vīziju Rolanda Pētersona saruna ar Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektori Kristīni Jučkoviču.

Valsts grib mazāk aptieku

Aptieku izvietojums Latvijā nav racionāls, un to ir pārāk daudz. Šāds secinājums izriet no Veselības ministrijas (VM) paustā pamatojuma, kādēļ bija nepieciešams pārskatīt aptieku izvietojuma kritērijus. Cita starpā tie paredz noteikt, ka apdzīvotās vietās līdz 4000 iedzīvotājiem varēs izvietot vienu aptieku līdzšinējo divu vietā.

Ārsti nav saskārušies ar plašu neapmierinātību jaunās zāļu izrakstīšanas kārtības dēļ

Aizvadīts pirmais mēnesis, kopš Latvijā darbojas jaunā kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība. Lai arī tas, ka tā stāsies spēkā šā gada 1. aprīlī, bija zināms jau iepriekš, jaunās kārtības ieviešanas laiks sakrita ar brīdi, kad Eiropā un arī Latvijā sākās Covid-19 izplatība. Aptieku pārstāvji atzina, ka Covid-19 apgrūtinājusi sabiedrības informēšanu šajā jautājumā, metot akmeni arī ģimenes ārstu lauciņā. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska Dienai gan pauž pārliecību, ka pacienti šajā jautājumā ir visai informēti, tomēr nenoliedz, ka mēdz būt arī dažāda veida sarežģījumi.

Farmaceitam lielāks konsultāciju darbs

Par mazo aptieku lomu pacientu veselības nodrošināšanā un biznesa riskiem Guntars Gūte sarunājas ar individuālo aptieku sabiedriskās organizācijas Aptieku biedrība valdes priekšsēdētāju, farmaceiti Agnesi Riteni.

Slogu rada ne tikai Covid-19

Covid-19 krīzes apstākļos, kad veselības aprūpes pakalpojumu ir ierobežoti, mediķu lomu pastiprināti savā ziņā nākas uzņemties aptieku farmaceitiem. Turklāt tas sakritis ar laiku, kad aptiekās pieaudzis darba apmērs saistībā ar jauno medikamentu izrakstīšanas kārtību, kas stājusies spēkā 1. aprīlī.

Aptiekas jāizvieto vienmērīgāk

Līdztekus plānotajiem grozījumiem par zāļu aprites uzskaites veikšanu Veselības ministrija (VM) plāno arī izstrādāt priekšlikumus, kas palīdzētu sabalansēt aptieku tīklu teritoriālo sadalījumu. Pagaidām iespējamie regulējumi, kas palīdzētu izlīdzināt aptieku tīklus reģionos, ir tikai idejas līmenī, Dienai pastāstīja VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere. Viņa uzsver, ka darbs pie aptieku izvietojumu kritērijiem ir uzsākts, taču ministrijas izstrādātie priekšlikumi vēl jāapspriež un jāpārrunā ar nozares pārstāvjiem. ''Šobrīd noris diskusijas ne tikai par to, pēc kādiem principiem nākotnē varētu veidot aptieku izvietojumu kritērijus, bet arī par lieltirgotavu un aptieku piecenojumiem medikamentiem,'' skaidro Kaupere.

Rosina lieltirgotavām zāļu krājumu uzskaiti veikt elektroniski

Lai pārraudzītu zāļu krājumus valstī, laikus konstatētu zāļu nepieejamības riskus, kā arī novērstu zāļu mākslīgas nepieejamības situācijas, Veselības ministrija (VM) rosina ieviest elektronisku lieltirgotavu krājumu uzskaites sistēmu un noteikt pienākumu lieltirgotavām zāļu aprites uzskaiti veikt tikai elektroniskā formātā, portālu Diena informē VM.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide