Laika ziņas
Šodien
Migla
Trešdiena, 28. jūlijs
Cecīlija, Cilda

Atkarības

Psiholoģe: no atkarībām cieš 10–15% sabiedrības

Par psihiskās veselības problēmām, atkarībām un to, kur meklēt palīdzību, intervijā ar Aismu Orupi stāsta Rīgas Stradiņa universitātes Psiholoģijas laboratorijas vadītāja Jeļena Koļesņikova.

Dažādu atkarību gūstā ir tūkstoši Latvijas iedzīvotāju

Cilvēces progress sev līdzi nes ne tikai ieguvumus un uzlabojumus valstu un indivīdu dzīvē, bet arī dažādus negatīvus faktorus un problēmas. Viens no tādiem ir dažāda veida atkarības, kuras speciālisti iedala divās daļās – vielu atkarībā un procesu atkarībā.

Atkarību programma: Četri no pieciem pusaudžiem atkarīgi no viedtālruņa

Četriem no pieciem pusaudžiem, kuri pieteikti jaunai atkarību programmai, ir mobilo telefonu atkarības risks, katrs otrais pārlieku aizraujas ar datoru, bet katrs trešais ir sācis smēķēt, informē Bērnu slimnīcas fonda izveidotā Pusaudžu resursa centra mentors, BKUS atkarību profilakses speciālists Nils Konstantinovs.

Spaisa sērgu nomaina zālīte

Ja vēl pirms pāris gadiem ļoti aktuāla problēma bija jaunieši, kuri lietoja jaunās psihotropās vielas jeb spaisu un regulāri nonāca slimnīcā, tad šobrīd šī sērga ir beigusies. Taču gan Valsts policijā, gan slimnīcās norāda uz virkni citu vielu, kuras diemžēl lieto arī pusaudži, tajā skaitā marihuānu. Arī cigaretes un alkohols iet savu uzvaras gājienu. Kā efektīvāko risinājumu mediķi redz skaidrojošo darbu.

Biežāk grib rast izeju no atkarībām

Latvijā pieaudzis ārstēto alkoholiķu un narkomānu skaits, lietotāju daudzums gan nav lielāks, otrdien vēsta laikraksts Diena.

Atkarībās ieslīgst pamazām

Atkarība no alkohola, no narkotikām un tabakas – tēmas, par kurām sabiedrībā daudz runāts, taču, nonākot personīgi situācijā, atzīt atkarību ir tabu – cilvēkam svarīgi būt cienījamam sabiedrības acīs. Par bomzīti, kurš neadekvāti uzvedas un vārtās ceļmalā, ir skaidrs – cilvēks sirgst ar nopietnu atkarību un, visticamāk, arī ar psihisku kaiti, uz viņu raugāmies ar nožēlu un nereti ar bailēm, nepatiku, bet veiksmīgam līdzcilvēkam atkarību problēmu konstatēt ir grūtāk, taču, kā jau ar visām kaitēm, jo savlaicīgāka diagnoze, jo efektīvāka ārstēšana.

Strazdiņš: Šajā gadsimtā pieaug atkarības un depresijas

Neatkarīgi no tā, cik turīga ir sabiedrība, alkoholisma problēma ir aktuāla it visur, turklāt pēdējā laikā to papildina arī jauna veida atkarības – intervijā Romānam Meļņikam stāsta narkologs Jānis Strazdiņš.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide