Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Augstskolas

Studiju kredīti izsmelti

Iepriekšējos gadus valsts galvoto studiju un studējošo kredītu apjoms arvien saruka (2018. tika noslēgti 1513 līgumi, kamēr 2004. gadā to bija 9435), bet jaunais modelis, kas stājās spēkā šogad, aizdevumus padarīja daudz pieejamākus. Viens no lielākajiem šķēršļiem iepriekš bija prasība nodrošināt otru galvotāju – ne visiem izdevās tādu atrast. Tagad šo pienākumu pilda institūcija Altum, sniedzot garantiju. Tāpat jaunajā modelī ir atcelti finansējuma griesti, kas ļauj segt visu studiju maksu.

FM: IZM izstrādātais studiju un studējošo kreditēšanas modelis nav ilgtspējīgs

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātais un no šī gada ieviestais jaunais studiju un studējošo kredītu modelis nav ilgtspējīgs, jo ilgtermiņā arvien samazināsies iespējas izsniegt kredītus studēt gribētājiem, tāpēc tas steidzami ir jāpilnveido, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).

Būt bezmaksas augstskolai?

Igaunija jau pirms vairākiem gadiem ir pārgājusi uz bezmaksas augstāko izglītību (AI) valsts valodā, un arī Lietuva plāno tuvākajā laikā to ieviest, turpretim Latvija velkas astē un ir gana tālu no šāda soļa. Viens no iemesliem – AI finansējums nav pietiekams jau daudzus gadus, un tas ir arī mazākais Baltijas valstīs.

Augstskolu likums top ļoti lēni

Augstskolu pārvaldība, tipoloģija, finansējums šobrīd ir nozares degpunktā. Skatot grozījumus Augstskolu likumā, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija saņēmusi 320 priekšlikumu. Patlaban izskatīta vien neliela daļa no 500 lappušu apjomīgā dokumenta un līdz gada beigām diez vai to visu izdosies pievārēt, tāpēc ik pa brīdim atskan bažīgas balsis, ka politķiem maz kam vairs atliekot laika – rindā gaida ne tikai virkne izglītības un zinātnes, bet arī kultūras, sporta un jaunatnes jomas jautājumu.

Sarucis ārvalstu studentu skaits

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, daudzviet audzis vietējo studentu skaits, taču lielu atšķirību viņu izvēlētajās studiju programmās nav. Tajā pašā laikā samazinājies ārvalstu studētgribētāju skaits, jo viņiem Covid-19 krīzes dēļ jāsaskaras ar lieliem ceļošanas ierobežojumiem un komercreisu nepieejamību.

Koalīcija vienojas šogad celt augstskolu pedagogu algas

Valdību veidojošās partijas vienojušās no šī gada 1.septembra celt augstskolu pedagogu algas, pirmdien pēc tikšanās ar koalīcijas partneriem medijiem atklāja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide