Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Deflācija

Deflācija varētu apstāties

Ekonomikas vismaz šķietamā stabilizācija pasaulē un arī Latvijā pēc Covid-19 ienestajām blaknēm ir nesusi izmaiņas patēriņa cenu indeksu līknēs. Proti, temps, ar kādu samazinājās inflācija, atnākot Covid-19, līdz ar patēriņa pieaugumu sāk zaudēt spēku. Tāpēc nevar izslēgt iespēju, ka jau tuvāko mēnešu laikā Latvijas tautsaimniecībā sāks atgriezties inflācija, ja rēķinām cenu pārmaiņas pret atbilstošu laika periodu iepriekšējā gadā.

Jūnijā patēriņa cenas Latvijā gada laikā samazinājušās par 0,7%

Patēriņa cenas šogad jūnijā salīdzinājumā ar maiju Latvijā pieaugušas par 0,2%, bet gada laikā - šogad jūnijā salīdzinājumā ar 2019.gada jūniju - patēriņa cenas sarukušas par 0,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, jūnijā pieaudzis par 1,6%.

Ceļā uz deflācijas atgriešanu

Piezemēšanās, ko patlaban jau piedzīvo un nākotnē vēl spēcīgāk piedzīvos pasaules tautsaimniecība, neizbēgami radīs pārmaiņas preču un pakalpojumu cenās. Ekonomikai saraujoties un pieprasījumam mazinoties, ir paredzama tāda situācija, kurā piedāvājums būs ievērojami lielāks nekā pieprasījums. Tas gan neattiecas uz dezinfekcijas līdzekļiem un aizsargmaskām, kā arī uz tām precēm, kuru savlaicīga piegāde ir apgrūtināta Covid-19 izplatības un ar to saistīto karantīnas ierobežojumu dēļ. Taču tikai maza patērētāju daļa šobrīd var cerēt uz krītošās inflācijas radītajiem ieguvumiem, jo cenu samazināšanās būs saistīta arī ar jaunu ekonomikas lejupslīdes vilni, kas nesīs zemākus kopējos ienākumus un pirktspēju.

Deflācija Latvijas rūpniecībā var ieilgt

Lēnīgo globālo ekonomiku vēl vairāk nobremzējis Covid-19 straujais uzliesmojums, un Latvijas ražošanā deflācija ir turpinājusies jau septiņus mēnešus pēc kārtas. Februārī salīdzinājumā ar pagājušā gada otro mēnesi Latvijas apstrādes rūpniecība ir samazinājusies par 1,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Samērā līdzīgs vai pat lielāks cenu samazināšanās temps ir novērojams jau četrus mēnešus.

Strautiņš: Sākam atvadīties no saldās deflācijas

Cenu līmenis maijā gada griezumā samazinājās par 0,8%, tāpat kā iepriekšējā mēnesī. Taču nav šaubu, ka tas ir bijis dziļākais punkts deflācijas periodā, kuru izraisīja globālais izejvielu cenu kritums kopš 2014.gada. Jau jūnijā deflācija gada griezumā noteikti ir mazāka, bet jūlijā varētu atgriezties inflācija.

Gašpuitis: Deflācija maijā turpinās

Maijā patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,6%. Inflācijas kāpumu visvairāk ietekmēja cenu pieaugums svaigiem augļiem, degvielai, telekomunikāciju pakalpojumiem, gaļai un tās izstrādājumiem, atpūtas pakalpojumiem, kā arī apģērbam. Neskatoties uz cenu līmeņa pieaugumu mēneša laikā, gada inflācija joprojām ir negatīva -0,8%.

Apinis: Pretī deflācijas rekordiem

Lai gan pavasara pirmajā pusē vērotajam naftas cenas pieaugumam pasaulē vajadzētu signalizēt arī par inflācijas pieaugumu, ir noticis tieši pretējais. Melnā zelta tirgus tendenču rezultātā notikušais degvielas sadārdzinājums nav spējis apturēt jau ieilgušo patēriņa cenu kritumu Latvijā, un, kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, pagājušais mēnesis Latvijas iedzīvotājam vainagojies ar 0,8% gada deflāciju.

Gada deflācija sasniedz 0,8%

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā, 2016. gada aprīlī, salīdzinot ar 2015. gada aprīli, samazinājās par 0,8 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājušās par 1,4 %, bet pakalpojumiem pieauga par 0,9 %.Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2016.

Apinis: Deflācija vairs neveicina izaugsmi

Nesen Vācijas centrālā banka Bundesbank nāca klajā ar paziņojumu, ka Eiropas lielākajā tautsaimniecībā inflācija šogad varētu sasniegt 0,25% salīdzinājumā ar iepriekš prognozēto 1,1%, turklāt patēriņa cenu pieauguma prognoze ir samazināta arī nākamajam gadam, norādot uz to, ka dzīves dārdzības pieauguma temps būs krietni vien lēnāks.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide