Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Invaliditāte

Par 100 eiro palielina kopšanas pabalstu cilvēkiem ar smagu invaliditāti

Par 100 eiro no 1. jūlija tiks palielināts īpašas kopšanas pabalsts bērniem ar ļoti smagu invaliditāti un pilngadīgām personām ar invaliditāti, kurām invaliditātes cēlonis ir slimība no bērnības, otrdien lēma valdība. No šī gada 1. jūlija pabalsts kopšanai būs 313,34 eiro mēnesī.

Problēmas jārisina plašākā mērogā

Latvijā pērn bija vairāk nekā 2000 bērnu, kuriem noteikta invaliditāte un kuriem nepieciešama īpaša kopšana smagu funkcionālo traucējumu dēļ. Personai, kura kopj šādu bērnu, pienākas valsts piešķirtais pabalsts 213,43 eiro apmērā. Tikpat liels ir pabalsts pieaugušajiem ar smagiem funkcionālajiem veselības traucējumiem kopš bērnības, kuriem nepieciešama īpaša kopšana. Pabalsta lielums nebija mainīts gandrīz piecus gadus – kopš 2014. gada 1. jūlija, kad līdz pašreizējam apmēram tas tika palielināts no 142,29 eiro.

Nozīmīga darbaspēka rezerve

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) nesen – no 17. līdz 28. septembrim – visos Latvijas reģionos rīkoja akciju Atvērto durvju diena personām ar invaliditāti uzņēmumos. Akcijas mērķis ir sekmēt šādu cilvēku iekļaušanos darba tirgū, un pasākums notika jau otro gadu, pērn tajā iesaistījās 62 darba devēji un 207 personas ar invaliditāti.

Atbalsts ārpus Jūrmalas neliels

No iepriekš izveidotajiem septiņiem Sociālās integrācijas valsts aģentūras (SIVA) atbalsta punktiem šogad darbojas vairs tikai divi – Rēzeknē un Daugavpilī. To mērķis bija nodrošināt pakalpojumu pieejamību pēc iespējas tuvāk cilvēku ar invaliditāti dzīvesvietai, jo visi uz Jūrmalu nav gatavi doties. Uz šo aspektu patlaban norāda arī nevalstiskās organizācijas, bet SIVA plānos ietilpst šāda atbalsta punkta darbību atjaunot tikai Kurzemē.

Darba devēji baidās no "mūžīgas laulības"

Latvijā vien neliela daļa cilvēku ar invaliditāti ir nodarbināti. Lai gan atbildīgās iestādes un darba devēji meklē un piedāvā dažādus risinājumus, situācija kopumā ir slikta, uzskata Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas Sustento vadītāja Gunta Anča. Darba devēji kā galveno šķērsli min likuma normas, kas viņiem ierobežo iespēju atlaist cilvēkus ar invaliditāti. Vienlaikus nav pārliecības, ka šo normu atcelšana situāciju mainītu.

Lai ejot uz specskolu...

"Vājdzirdīgie, kuri saņēmuši kvalitatīvus dzirdes aparātus, un nedzirdīgie bērni, kuri laikus tikuši pie implantiem un iemācījušies runāt, var iet parastā bērnudārzā, mācīties parastā skolā. Mums ir daudz labu piemēru. Sliktāk ar skolotāju attieksmi. Ir bijuši tādi gadījumi, kad skolotāji atteikušies lietot bērnam piešķirto FM aparātu, – ja esot tik slikti, tad lai ejot uz specskolu..." intervijā Romānam Meļņikam stāsta Vājdzirdīgo atbalsta asociācijas Sadzirdi.lv valdes locekle Baiba Bicēna.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

KDi

Vairāk KDi

SestDiena

Vairāk SestDiena

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide