Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Viltus ziņu projekts "Melu tvertne"

Maldina par Baltkrieviju

Baltkrievu tautas kustība, kuras mērķis ir panākt prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanos un jaunu, godīgu vēlēšanu sarīkošanu, arvien vairāk tiek apvīta ar dažādām viltus ziņām un puspatiesībām, kuras paredzētas, lai grautu protestētāju vienotību un tēlu starptautiskās sabiedrības acīs.

Melu tvertne: Krāsainās revolūcijas gatavo Rietumi

Pēdējo nedēļu notikumi Baltkrievijā ir devuši pamatu neskaitāmām viltus ziņām un māņiem. Lai gan Kremlis un tā pakļautībā esošie mediji kopumā ir bijuši piesardzīgi ar atbalsta paušanu "nepaklausīgajam" prezidentam Aleksandram Lukašenko, tomēr dažādos izdevumos ir parādījušies apgalvojumi par dažādu Rietumvalstu iesaisti protestu organizēšanā. Šie naratīvi, kā norāda portāls EUvsDisinfo lielā mērā saskan ar to pašu, ko Krievijas izdevumi vēstījuši par Gruziju, Armēniju un Ukainu.

Melu tvertne: Nolaupa un saindē bērnus

Laiku pa laikam internetā parādās dažās viltus ziņas, kas vēsta par neticamiem šausmu stāstiem, piemēram, šokolādes konfektēs vai augļos ieslēptām žiletēm, ar bīstamām slimībām inficētiem dārzeņiem un par dīvainiem un nesaprotamiem noziegumiem. Šādas ziņas atražo dažādus, tā sauktos, urbānos mītus.

Neuzmanība palīdz meliem

Pēdējos gados gan pētnieki, gan žurnālisti, gan amatpersonas neskaitāmas reizes centušies saprast iemeslus, kas cilvēkiem liek sociālajos medijos dalīties ar viltus ziņām.

Neatstāt naudu aizdomīgam reklāmdevējam

Kādā mājaslapā internetā parādījies reklāmas baneris, uz kura uzklikšķinot atveras it kā raksts, kurā tiek izklāstīts kāda iesirma vīrieša baltā ārsta uzsvārcī paustais par to, kādēļ Latvijā vairums ārstu negribot palīdzēt otrā tipa diabēta pacientiem. Minētais sirmais vīrietis šajā "rakstā" iepazīstināts kā Aleksandrs Rafīls, un viņš esot viens no vadošajiem endokrinologiem Eiropas Savienībā. Šis it kā ārsts ļoti aktīvi pauž viedokli, ka citu ārstu izrakstītie medikamenti otrā tipa diabēta pacientiem ir slikti, toties kāds konkrēts uztura bagātinātājs – labs. Cita starpā "raksta" beigās šo uztura bagātinātāju piedāvāts iegādāties.

Melu tvertne: Pabriks gatavs maksāt par amerikāņu karavīriem

Krievijas valdības finansētais portāls sputniknewslv.com pārpublicējis Sargs.lv rakstu, kurā Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) komentējis daļēju ASV karaspēka izvešanu no Vācijas. Portāls sniedzis savu interpretāciju par Pabrika teikto, izceļot un "pielabojot" atsevišķus izteikumus, ka arī kļūdaini norādot, ka ''Latvija jau vairākus gadus aizsardzībai piešķir 3% no IKP''.

Melu tvertne: Rasu nemieri dezinformācijai

Dezinformācijas un propagandas pētnieki secinājuši, ka dažādi ārvalstu aktori un grupas, tuvojoties ASV prezidenta vēlēšanām, steidz izmantot Tumšādaino dzīvībām ir nozīme kustību, lai, sējot dažādas sazvērestības teorijas, turpinātu saasināt amerikāņu savstarpējās nesaskaņas. Galvenais paņēmiens, ko kaitnieki pielieto, ir esošo problēmu saasināšana, dramatizēšana vai pielāgošana savu mērķu sasniegšanai.

Plašās iespējas lieka satraukuma radīšanai

Viedoklis par viltus ziņām jeb fake news ir gandrīz vai ikkatram iedzīvotājam. Šobrīd gan Latvijā, gan arī pasaulē visbiežāk par viltus ziņām tiek runāts saistībā ar Covid-19. Kamēr vieni par nepatiesu informāciju uzskata jebko, kas tiek ziņots par jaunā koronavīrusa izplatības apmēriem, citi ar skepsi skatās uz tiem, kuri it kā atklājuši dažnedažādas sazvērestības, kas saistītas ar Covid-19.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide