Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Latvijas Mākslas akadēmija aicina uz divu izstāžu atklāšanu

Latvijas Mākslas akadēmija, Kalpaka bulvāris 13

Latvijas Mākslas akadēmijas eksperimentālajā mākslas telpā Pilot būs aplūkojama starptautiska grupas izstāde Mūsu esamība plešas ārpus mūsu ķermeņiem. Izstādes idejas autore ir māksliniece Sabīne Šnē un tā veidota viņai sadarbojoties ar māksliniekiem no Latvijas un ārzemēm. Savukārt izstādē SEB stipendija glezniecībā 2024 būs aplūkojami sešu balvai izvirzīto mākslinieku darbi, kurus veidojuši Andris Kaļiņins, Gunta Lante, Madara Freidenfelde, Paula Viļuma, Renāte Pagaste un Sofija Frančeska Putniņa.

1. novembris – 12. janvāris, 2025

Sarmītes Māliņas izstāde Autopsija pašrocīgi

Galerija Alma, Tērbatas iela 64

Vārda autopsija etimoloģiskā izcelsme ir sengrieķu αὐτοψία un nozīmē redzēt savām acīm. Process, ar kuru apzīmē, detalizētu medicīnisku apskati un/vai miruša ķermeņa preparēšanu, lai noteiktu nāves cēloni zinātniskiem vai medicīniskiem mērķiem.

29. oktobris – 15. decembris

Grupas izstāde Kailais galerists

Mākslas galerija XO, Elizabetes iela 14

Māksla XO galerijas jubilejas izstāde ir veltījums galerista profesijai. Tajā piedalās mākslinieki ar aicinājumu atklāt redzējumu par savu galeristu un galerista profesiju kā tādu. Centrālais motīvs ir nedaudz provokatīvs un simbolisks vārdu savienojums – kailais galerists, kur kailums izprotams kā atklāšanās: galerists bez maskas, tāds, kāds ir savā ikdienas darbā, kāds ir savā sirdī, savās kaislībās un mīlestībā pret mākslu, vai māksliniekiem. Gan galeristam, gan māksliniekam kailums ir emocionāla atklātība un ievainojamība vienlīdz – izrādīt savu dvēseli tikpat atklāti/patiesi kā ķermeni.

31. oktobris – 7. decembris

Izstāde Jūrmala gleznās un grafikā. Iz vēstures

Jūrmalas muzejs, Tirgoņu iela 29, Majori

Izstādes pirmsākumi meklējami 1936. gadā, kad Jūrmalas Latviešu biedrība peldsezonas laikā organizēja pirmo mākslas izstādi Jūrmala gleznās. Šai iniciatīvai diemžēl nebija lemts ilgs mūžs – 1940. gadā Jūrmalas Latviešu biedrību likvidēja. Ja pirmajā gadā izstādē piedalījās tikai pieci mākslinieki, pie tam, tikai jūrmalnieki, tad 1939. gada izstādē bija jau 30 dalībnieki. Izstāde veiksmīgi papildināja Jūrmalas vasaras koncertprogrammu un piesaistīja atpūtniekus.

16. oktobris – 29. decembris

Fotogrāfa Larsa Tūnbjērka izstāde Skaistais neglītajā un nejaukais šķietami skaistajā

Mākslas stacija Dubulti, Zigfrīda Meierovica prospekts 3, Jūrmala

Izstādē ir trīs daļas: Latvija (1996), I love Borås! (1988–1995) un Birojs (1994–1999). Skatoties kopā, šīs trīs fotogrāfiju sērijas — visas no aptuveni viena laikmeta — atspoguļo Larsa Tūnbjērka unikālo fotografēšanas veidu un uzsver viņa attēlu emocionālo iedarbību.

26. oktobris – 26. janvāris, 2025

Ekspozīcija Indijas māksla

Mākslas muzejs Rīgas birža, Doma laukums 6

Āzijas mākslas galerijā apskatāma jauna pastāvīgā ekspozīcija, veltīta Indijas mākslai. Indijas civilizācijai ir daudzslāņaina vēsture, kas sniedzas piectūkstoš gadu senā pagātnē. Tādējādi izveidojusies liela etniskā, kultūras, valodu, reliģiju, mākslas un paaudzēs pārmantotu amatniecības prasmju dažādība.

23. oktobris – 30. decembris

Kauņas Eksperimentālās mākslas keramikas rūpnīcas Jiesia porcelāna darbu izstāde

Rīgas Porcelāna muzejs, Kalēju iela 9/11

Aicina apmeklēt izstādi Jiesia, kurā būs apskatāma Kauņas Eksperimentālās mākslas keramikas rūpnīcas Jiesia (Lietuva) kaula porcelāna darbu izlase. Izstāde piedāvā unikālu iespēju iepazīt gan Lietuvas porcelāna ražošanas vēsturi, gan mūsdienu interpretācijas un inovācijas kaula porcelāna mākslā. Izstāde atklāj Jiesia rūpnīcas vietu Baltijas valstu porcelāna tradīcijas attīstībā un iepazīstina ar to kā vienu no porcelāna ražotājiem reģionā.

18. oktobris – 8. decembris

Vijas Zariņas izstāde Uzgleznotā daba. Ziema

Ola Foundation, Ķīpsala, Ogļu iela 12A

Vija Zariņa: «Vienmēr esmu vēlējusies uzgleznot neizststāstāmo, bet sajūtamo un redzamo. Ar eļļas krāsām un uz audekla. Savā glezniecībā īpašu nozīmi piešķiru ainavai. Nevis no dabas nogleznotai, bet dabas inspirētai. Es tās saucu par savu sajūtu ainavām. [..]

25. oktobris – 20. aprīlis, 2025

Jura Bergina personālizstāde Dzīve un mirkļi

Rīgas Porcelāna muzejs, Kalēju iela 9/11

Norisināsies latviešu porcelāna mākslinieka Jura Bergina personālizstāde Dzīve un mirkļi. Izstādē apmeklētājiem būs iespēja apskatīt gan mākslinieka agrīnās radošās darbības paraugus, kas nu jau uzskatāmi par Latvijas lietišķās mākslas zelta fondu, gan arī viņa jaunākos, pēdējos piecos gados tapušos autordarbus. Porcelāna, šamota, akmensmasas un keramikas darbos spilgti atklājas keramiķa Jura Bergina meistarība un mākslinieciskais raksturs. Ekspozīcija būs iekārtota muzeja pirmā stāva skatlogos un interesentiem pieejama visas diennakts laikā.

18. oktobris – 8. decembris

Anša Artuma daiļrades retrospekcija izstādē ∞ mirklis

Jūrmalas muzejs, Tirgoņu iela 29, Majori

Skatāma gleznotāja Anša Artuma (1908–1997) izstāde ∞ mirklis, kas ir mākslinieka radošā mantojuma un piemiņas svinēšana. Ansis Artums – Tukuma gleznotājs, virtuozais vienkāršo ziedu krāšņuma tvērējs, Slocenes krastu iemūžinātājs gadalaiku maiņās. Lielāko daļu savu darbu viņš radījis plenērā, kompozīcijās prasmīgi režisējot dabas uzstādījumus. Līdzās māksliniekiem Kārlim Neilim un Leonīdam Āriņam arī A. Artums veidojis Tukuma kā viena no mākslas centriem atpazīstamību Latvijā.

16. oktobris – 30. decembris

Jāņa Krieva (1942–2016) pirmā retrospekcija Pagājusī nākotne

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Skārņu iela 10, Rīga

Norisināsies ievērojamā latviešu dizainera un vides mākslinieka Jāņa Krieva pirmā retrospekcija Pagājusī nākotne, kas daudzpusīgi iepazīstina ar viņa sniegumu dizainā, kinētikas, vides un interjera mākslā.

18. oktobris – 26. janvāris, 2025

Rīgas Lutera draudzes mākslinieku un Jāņa Akuratera muzeja izstāde Dārzs

Pētera Upīša Dārzkopības muzejs, Ceriņi, Graudu iela 1, Dobele

Izstādē aplūkojami Rīgas Lutera draudzes mākslinieku darbi un īsi videostāsti par darbu tapšanu, dārza tēmu Jāņa Akuratera dzīvē un daiļradē, kā arī iemūžināts stāstījums par Dobeles ceriņu dārzu.

25. septembris – 31. maijs, 2025

Jasmīnas Simsones personālizstāde Nemierīgo atmiņu tilti

Kultūrtelpa Ola Foundation, Ogļu iela 12a

Izstādē redzamie glezniecības darbi apskata atmiņu un nacionālās pašapziņas tēmas, reflektējot par padomju laika mantojumu un tā ietekmi uz mūsdienu jauniešiem Latvijā.

26. septembris – 15. janvāris, 2025

Johana Valtera izstāde Gleznojama esība

Kultūrtelpa Ola Foundation, Ogļu iela 12a

Skatāma latviešu mākslinieka, glezniecības vecmeistara Johana (Jāņa) Valtera izstāde Gleznojama esība, kurā pirmo reizi plašākai publikai būs unikāla iespēja skatīt viņa Berlīnes un Drēzdenes periodā tapušos vairāk nekā 90 darbus no Šmidru ģimenes kolekcijas.

26. septembris – 30. marts, 2025