Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +9 °C
Skaidrs
Trešdiena, 28. septembris
Sergejs, Svetlana, Lana

Literatūra

Latvijā viesosies literatūras izdevēji un žurnālisti no Baltijas valstīm

Laikā no 12. līdz 14. augustam Rīgā norisināsies jau 13. platformas Latvian Literature rīkotā vizīte ārvalstu izdevējiem un žurnālistiem. Pandēmijas radīto draudu dēļ platformas pārstāvji nolēmuši šoreiz vizīti rīkot tikai Baltijas valstu nozares profesionāļiem, informēja Latvian Literature pārstāve Anete Konste.

101. dzimšanas dienā Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina īpašā velomaršrutā

Sestdien, 29. augustā, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) atzīmēs savu 101. dzimšanas dienu. Svētku svinēšana apstākļos, kad pulcēšanās iespējas bibliotēkā ir ierobežotas, būs neikdienišķa, taču tā rosinājusi izmantot radošus risinājumus svaigā gaisā. Jau kopš šī brīža LNB aicina ikvienu doties Rīgas ielās izstaigāt un izbraukt ar velosipēdu vai skrejriteni kādu no piedāvātajiem Gaismas pils kontūras ceļiem vai radīt savu jebkurā citā vietā Latvijā vai pasaulē. Savukārt 29. augustā tiks rīkotas veloekskursijas īpaši izstrādātā maršrutā, apmeklējot 12 LNB senos namus un klausoties gida stāstījumu par to pagātni, šodienu un lomu Rīgas un Latvijas vēsturē.

Negaidīti atvērās vaļā logs. Pasniegtas Jāņa Baltvilka balvas © DIENA(2)

Šī gada Jāņa Baltvilka vārdā nosaukto balvu rakstniecībā ir ieguvusi Rasa Bugavičute-Pēce par garstāstu Puika, kurš redzēja tumsā (izdevējs Latvijas Mediji). "Vaļsirdīgi ieskatoties neredzīgu cilvēku ikdienā, atklāts ar to saistīta "citāda" zēna sāpīgs pieaugšanas stāsts. Reljefais rakstura atsegums epizodi pa epizodei, trāpīgi parādot zēna pieredzēto ikdienas dzīvē ģimenē, skolā un radu lokā, pārliecina ar patiesumu un raisa empātiju," raksturo žūrijas dalībniece literatūrzinātniece Ilze Stikāne.

Lai ar dzejoli varētu izsist logu © DIENA

Viņam īpaši patika nulle un viens, stāvēt kailam pie loga un radīt pasauli it kā uz otru pusi, liekot pazust priekšmetiem un to izdzēšot. Ilgu laiku krievu rakstniecības vēsture nezināja, ko iesākt ar Daniilu Harmsu (1905–1942), – pasludināt par trako vai spilgtāko avangarda un absurda pārstāvi krievu literatūrā.

Ar katru gadu vairāk toni sāk noteikt jaunie © DIENA(1)

Mēs cenšamies vērtēt visas grāmatas bērniem un jauniešiem, kas gada laikā ir nonākušas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, – atklāj Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas žūrijas pārstāve – literatūrzinātniece Ilze Stikāne, kura ar kolēģiem izvērtējusi pāri simtam grāmatu.

No Paula Bankovska atvadoties © DIENA(1)

Mūžības ceļos 12. jūlijā pāragri aizsaukts rakstnieks Pauls Bankovskis (10.03.1973–12.07.2020). Šī ziņa Paula tuviniekiem un draugiem šķiet kliedzoši netaisna brīdī, kad vasaras pilnbriedā grāmatnīcu topu līderpozīcijās atrodams viņa jaunais romāns Pasaules vēsture, kad dažādos medijos lasāmas intervijas ar rakstnieku. Tikai paša Paula Bankovska vairs nav. Kaut likās, viņš būs tepat vēl ilgi.

Ar Čārlza Bukovska dzejas izlasi izdevniecība Neputns sāk jaunu atdzejas sēriju

Amerikāņu dzejnieka un rakstnieka Čārlza Bukovska (Charles Bukowski) dzejas izlasi Kodiens sastādījis un atdzejojis Jānis Elsbergs. Tā ir pirmā latviski izdotā Bukovska dzejas grāmata, kā arī pirmā grāmata jaunā Neputna atdzejas sērijā, kuru plānots turpināt ar dažādu valstu modernistu un laikmetīgās dzejas autoru darbiem, informēja izdevniecības pārstāvji.

Paziņoti Jāņa Baltvilka balvas 2020 starptautiskie laureāti un nominācijas

Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padome lēmusi, ka Jāņa Baltvilka balvas starptautiskās laureātes 2020. gadā ir rakstniece Jurga Vile, ilustratore Lina Itagaki un tulkotāja Dace Meiere par nozīmīgo lietuviešu bērnu literatūras darbu Sibīrijas haiku. Nosaukti arī nominanti ilustrācijā un rakstniecībā, kā arī nominācijas Jaunaudze pretendenti.