Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ziņas

Hanzas peronā atklāj kultūras un mākslas terasi Vasaras perons

Ceturtdien, 10. jūnijā, tiks atvērta Hanzas perona vasaras terase. Tā veidota kā kultūrtelpas Hanzas perons vasaras sezonas brīvdabas filiāle un apmeklētājiem sola publiski brīvi pieejamu, mākslinieciski funkcionālu un drošu vidi, kurā baudīt izcilu uzkodu un dzērienu piedāvājumu, ikdienas atpūtu un pēc neilga brīža arī augstvērtīgus kultūras un izglītojošus pasākumus.

Nacionālās koncertzāles būvniecībai izvirzītas Andrejsala, Rīgas Kongresu nams un Rūpniecības preču tirgus teritorija(3)

Latvijas Arhitektu savienība (LAS) kā piemērotākās novietnes ar vislielāko potenciālu attiecībā uz stratēģisko un pilsētvides attīstību, kā arī ietekmi uz nākotnes sabiedrību Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai izvirzījusi trīs vietas – Andrejsalu Andrejostas ielā 17, Rīgas Kongresu namu Krišjāņa Valdemāra ielā 5 un Rūpniecības preču tirgus teritoriju starp Gaiziņa ielu, Prāgas ielu un Turgeņeva ielu, informēja LAS valdes priekšsēdētāja Māra Vaivode.

Divu jomu satuvināšanās. Programma Latvijas skolas soma noslēdz trešo mācību gadu © DIENA

Apmēram 14 tūkstošu kultūras norišu, kas ir bijušas pieejamas vairāk nekā 200 000 bērnu un jauniešu viena mācību gada laikā, – pagājušajā nedēļā platformā Zoom norisinājās preses konference par starpdisciplinārās kultūrizglītības programmas Latvijas skolas soma trīs darbības gados gūtajām atziņām un aktualitātēm. Tā tika izveidota 2018. gadā Latvijas valsts simtgades programmā, lai dotu iespēju skolēniem iepazīt Latvijas kultūras norises, sasaistot tās ar mācību un audzināšanas darbu.

10. jūnijā būs zināmi Nacionālās akustiskās koncertzāles novietņu izvērtēšanas rezultāti

Šonedēļ noslēdzas Latvijas Arhitektu savienības (LAS) Nacionālās akustiskās koncertzāles iespējamo novietņu Rīgā izvērtēšanas noslēguma posms, kurā padziļināti analizētas sešas konkurētspējīgākās vietas – AB dambis, Andrejostas iela 17 Andrejsalā, Elizabetes iela 2 (kopā ar Kronvalda bulvāri 6), Uzvaras parka teritorija starp Raņķa dambi, Slokas ielu un Aleksandra Grīna bulvāri, Rīgas Kongresu nams un Rūpniecības preču tirgus teritorija starp Gaiziņa ielu, Prāgas ielu un Turgeņeva ielu.

Latvijas Kultūras akadēmijā top jauno mākslinieku diplomdarbi

Jūnijā Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) absolvēs jaunie aktieri, režisori un laikmetīgās dejas horeogrāfi bakalaura studiju programmās, kā arī teātra un filmu režisori un dramaturgi maģistra studiju programmās. Šobrīd gan sadarbībā ar astoņiem Latvijas teātriem, gan LKA dažādajās struktūrvienībās top kopumā 40 diplomdarba izrādes. Pagaidām, iespējams, krāšņāko diplomdarba izrāžu skati LKA vēsturē klātienē un ierakstos vērtē tikai noslēguma darbu komisijas.

Uz Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 statusu pretendēs deviņas Latvijas pilsētas

Kultūras ministrija (KM) noteiktajā termiņā saņēmusi deviņu Latvijas pilsētu pieteikumus Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 statusam – uz to šogad pretendē Cēsis, Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Kuldīga, Liepāja, Ogre un Valmiera. Pilsētas jūlijā prezentēs savus pieteikumus neatkarīgai, starptautiskai žūrijai, kas lems par kandidātpilsētu atlasi finālam, informēja KM pārstāvji.

Nodarbību ciklā Maizi vai grāmatu? kultūras un mākslas nozares pārstāvji varēs apgūt jaunas prasmes

Šī gada vasarā un rudenī atkārtoti noritēs Latvijas Rakstnieku savienības (LRS) veidotais nodarbību un lekciju cikls Maizi vai grāmatu?, kas pērn tapis ar mērķi veicināt jauno autoru kompetences projektu vadības, mediju, tiesību un finanšu jomās. Šogad apmācībās tiek aicināti piedalīties visu kultūras nozares atzaru pārstāvji - kā profesionāļi, tā jaunpienācēji, kas vēlas apgūt un praktiski pielietot prasmes pasākumu organizēšanā, informēja Latvijas Rakstnieku savienības pārstāvji.

Turpinās darbu iesniegšana Latvijas Arhitektūras gada balvai

Latvijas Arhitektu savienība (LAS) aicina tiešsaistē iesniegt darbus Latvijas Arhitektūras gada balvai 2021 līdz 18. jūnijam. Tas ir prestižākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā, akcentējot un cildinot izcilākos sasniegumus nozarē. Šogad, svinīgajā ceremonijā, kas norisināsies 27. augustā, balva tiks pasniegta jau 26. reizi.

Pabeigts memoriāls padomju okupācijas upuru piemiņai Strēlnieku laukumā

Jūnija sākumā pabeigts un ekspluatācijā pieņemts vides objekts – memoriāls padomju okupācijas upuru piemiņai Vēstures taktīla, kurš plašākai sabiedrībai būs pieejams 14. jūnijā, pieminot 80. gadadienu kopš traģiskā notikuma Latvijas vēsturē, kad 1941. gadā padomju režīms izsūtīja vairāk kā 15 tūkstošus Latvijas pilsoņu, informēja VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Rīgas festivāla koncerti notiks ar klausītājiem klātienē

Rīgas festivāls šogad izskanēs no 11. jūnija līdz 10. jūlijam. Koncertos varēs dzirdēt spilgtākos Latvijas mūziķus un kolektīvus – Latvijas Radio kori, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, kamerorķestri Sinfonietta Rīga, Latvijas Radio bigbendu, Rīgas Saksofonu kvartetu, pianistu Vestardu Šimku, klavesīnisti Ievu Salieti, pianisti Agnesi Egliņu, dziedātāju Intaru Busuli. Koncertos skanēs Imanta Kalniņa mūzikas stāsti, džeza standarti, dažādu laikmetu klaviermūzika, beļģu un franču baroka šedevri, kā arī vairāki jaundarbi. Festivāla koncertus klausītāji varēs apmeklēt klātienē, informēja festivāla rīkotāji.

Tiks atsākti pilotprojekti kultūrā – kino seansi, koncerti un teātra izrādes

Lai pārbaudītu praksē Covid-19 sertifikātu izmantošanu vakcinētām/vīrusu izslimojušām personām, kuras no 15. jūnija varēs atsākt apmeklēt kultūras pasākumus, un izzinātu, kā epidemioloģiski droši rīkot kultūras pasākumus arī vēl nevakcinētiem iedzīvotājiem, Kultūras ministrija, kultūras norišu un pasākumu rīkotāji ciešā sadarbībā ar epidemiologiem un Veselības ministrijas, Slimību un profilakses kontroles centra speciālistiem no 10. jūnija turpinās pilotprojektu īstenošanu kultūrā.

Latvijas kultūras kanons papildināts ar ainavu sadaļu

Latvijas kultūras kanonā līdzās tādu nozaru kā tautas tradīcijas, arhitektūra un dizains, skatuves māksla, literatūra, vizuālā māksla, mūzika un kino izcilākajām vērtībām tagad iekļautas arī astoņas kanoniskas Latvijas ainavas – Daugavas ainava, Zemgales līdzenuma ainava, Gaujas senielejas ainava, Latgales ezeraines ainava, Latvijas mežu ainava, piejūras ainava, Vidzemes pauguraiņu ainava un Abavas senielejas ainava.

Aicina piedalīties aptaujā par nākamo Deju svētku lieluzveduma repertuāru(2)

Latvijas un latviešu diasporas skatuviskās dejas kolektīvu vadītāji, repetitori, asistenti, koncertmeistari un dejotāji aicināti piedalīties XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku Deju lieluzveduma Mūžīgais dzinējs koprepertuāra izveidē. Ieteikumus varēs iesniegt līdz šī gada 21. jūnijam, aizpildot elektronisko aptaujas anketu Dziesmu svētku biedrības tīmekļvietnē, informēja Latvijas Nacionālais kultūras centra mārketinga vadītāja Evelīna Vanaga.

Pa septiņiem ceļiem. Kultūras ministrija uzsāk informatīvo kampaņu Atrastā Latvija © DIENA

Ieguldot 68 miljonus eiro, Latvijas reģionos atjaunoti un izbūvēti gandrīz sešdesmit kultūras un dabas mantojuma objektu – muižas, pilis, baznīcas, muzeji, dabas takas, dārzi, estrādes, torņi, tilti, promenādes, pludmales un citi, kā arī attīstīti un izveidoti jauni kultūras un tūrisma pakalpojumi. Lai mudinātu Latvijas iedzīvotājus apmeklēt šos objektus, uzsākta informatīvā kampaņa Atrastā Latvija ar mājaslapu, septiņu televīzijas raidījumu ciklu, cita veida informatīvajiem materiāliem un spēli, kas norisināsies visu vasaru līdz pat šā gada 5. septembrim.

Skolotājus aicina pieteikties vasaras kursiem Vosoruošona – 2021

No 8. līdz 14. augustam Rēzeknes novada Rogovkā notiks latgaliešu valodas un kultūras vasaras kursi Vosoruošona – 2021. Tajos aicināti piedalīties skolotāji no visas Latvijas, kas skolās māca vai tuvākajā laikā plāno mācīt latgaliešu rakstu valodu, kā arī pedagoģijas studenti, informēja biedrības LgSC pārstāvji.