Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 2. aprīlis
Irmgarde, Daiva

Politika

Vaidere būtu gatava turpināt darbu Eiropas Parlamentā(28)

Eiropas Parlamentā (EP) vēlēšanās Jaunās Vienotības (JV) sarakstā pirmā aiz strīpas palikusī Inese Vaidere būtu gatava turpināt darbu EP, ja viņas partijas biedrs Valdis Dombrovskis atkārtoti kļūtu par Eiropas Komisijas komisāru, bet pretējā gadījumā jau apzinājusi nodarbošanās iespējas, izriet no politiķes sacītā aģentūrai LETA.

Pirmoreiz ne bez kļūdām, bet mierīgi © DIENA(4)

Pirmo reizi Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Latvijas pilsoņi varēja doties uz 44 iecirkņiem ārvalstīs. Kopumā balsošanai bija pieteicies tikai 3191 vēlētājs, no tiem 1284 – balsošanai pa pastu, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) dati. Aktivitāte uz kopējā fona ir augsta – nobalsoja 1665 jeb 52,18% pilsoņu. Taču, salīdzinot ar Saeimas vēlēšanām un diasporas lielumu, var secināt, ka interese par Eiropas Savienības (ES) lēmējvaras vēlēšanām ir zema.

Atbalsts divām lielākajām EP politiskajām grupām sarucis(20)

Provizoriskie Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu rezultāti ir apstiprinājuši, ka abas lielākās politiskās grupas kreisi centriskajā un labēji centriskajā spārnā ir cietušas zaudējumus, savukārt liberāļiem un zaļajiem bijuši ieguvumi, un jau pēcvēlēšanu naktī sākās centieni veidot jauno vairākumu.

Piedzīvotā stresa dēļ nākamreiz cilvēki var nepieteikties strādāt vēlēšanu komisijās © DIENA(15)

Pašā vēlēšanu dienā vēlēšanu iecirkņos bija samērā mierīga atmosfēra, toties tehnisko problēmu dēļ iepriekšējās balsošanas dienās komisiju locekļiem nācās uzklausīt daudzu neapmierinātu vēlētāju iebildumus. Vēlēšanu komisiju darbinieki atzīst, ka balsotāju būtu vairāk, ja vēlētāji paši varētu izraudzīties iecirkni, kurā nodot balsis, un nebūtu piesaistīti kādam konkrētam.

Kaimiņu vēlēšanu paradumi © DIENA(6)

Salīdzinājumā ar iepriekšējām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām Latvijā šogad iepriekšējās balsošanas iespēju pirmajā dienā izvēlējušies 36†204 cilvēki jeb par 1,01% vairāk vēlētāju nekā iepriekš. Otrajā vēlēšanu dienā nobalsojušo skaits pieaudzis līdz nepilniem 62 tūkstošiem vēlētāju (4,43%), salīdzinājumā – 2014. gadā divās iepriekšējās balsošanas dienās vēlēja 3,14%. Savukārt Igaunijā šogad kopumā no 16. līdz 22. maijam iepriekšējo balsošanu izmantojuši 68 349 vēlētāju jeb 25,4%. Tikmēr ne Lietuvas vēlēšanu komisijā, ne Lietuvas vēstniecībā Dienai neizdevās noskaidrot, cik vēlētāju izmantojuši iespēju nobalsot iepriekš.

Balsošana problēmu ēnā © DIENA(22)

"Iepriekšējās balsošanas dienās (22.–24. maijā) Latvijā varat izvēlēties balsot arī citā iecirknī, ja starp jūsu iecirkni un iecirkni, kurā balsosiet, ir iespējama elektroniska ziņu apmaiņa," šādi vēstīja norāde paziņojumos par Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iecirkni, kurā vēlētājs reģistrēts. Šis teikums vairs nav aktuāls, jo attiecīgo risinājumu vēlēšanu rīkotāji tomēr neizmantos. Elektronisko datu apmaiņu paguva izmantot vien iepriekšējās balsošanas stundās trešdien, un tā prasīja vairāk vēlētāju laika, tāpēc vairākos iecirkņos veidojās rindas.

Tiesa nevērtēs Ušakova prasību par Pūces kriminālatbildību © DIENA(19)

Administratīvā rajona tiesas Rīgas tiesu nams ierosinājis lietu par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (A/P) rīkojumu ar kuru no amata tika atstādināts Rīgas mērs Nils Ušakovs (Saskaņa). Lieta 9. maijā ierosināta pēc Ušakova pieteikuma, tomēr tiesa netaisās vērtēt Pūces iespējamo kriminālatbildību, ko bija lūdzis no Rīgas mēra amata atstādinātais Ušakovs.

Priekšplānā iznāk personības © DIENA(21)

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārskatā par partiju deklarētajām finanšu saistībām priekšvēlēšanu aģitācijā uzskatāmi parādīts, ka neviena no Latvijas partijām, kas piedalās Eiropas Parlamenta vēlēšanās, nav iztērējusi ne tuvu pusei no likumā atļautajiem līdzekļiem. Līdere ir partija Saskaņa, kas līdz 20. maijam bija iztērējusi 187 024 eiro, bet arī tas ir mazāk par pusi no atļautajiem vairāk nekā 430 tūkstošiem eiro. Atjauninātu statistiku par partiju tēriņiem KNAB sola piektdien.

Pagaidām nav indikāciju par ārvalstu mēģinājumiem ietekmēt EP vēlēšanu norisi Latvijā(16)

Valsts drošības dienesta (VDD) rīcībā patlaban nav informācijas par tiešiem ārvalstu centieniem ietekmēt Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu norisi Latvijā. Dienests patlaban intensīvā režīmā veic pasākumus, lai savlaicīgi identificētu un novērstu iespējamos riskus brīvu un demokrātisku EP vēlēšanu norisei Latvijā. VDD kā pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienesta kompetence aptver kā ārvalstu radītu, tā iekšēju apdraudējumu identificēšanu un mazināšanu.

Rosina samazināt FKTK padomes locekļu skaitu(1)

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija rosina veikt grozījumus likumā par Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK), paredzot FKTK padomes locekļu skaitu samazināt no pieciem līdz trim. Minētie likuma grozījumi tiek gatavoti izskatīšanai Saeimā otrajā lasījumā. Kopumā uz otro lasījumu komisija saņēma 40 priekšlikumu, tomēr trešdien visi netika izskatīti, tāpēc to izskatīšana tiks turpināta ceturtdien, 23. maijā, pēc Saeimas sēdes.

Kaislības ap vēlēšanām turpinās © DIENA(43)

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītāja Kristīne Bērziņa aicina iedzīvotājus "neapvainoties uz valsti" un piedalīties Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, ja arī nav saņemta informatīvā vēstule. Jaunās konservatīvās partijas (JKP) Saeimas frakcija pārrunājusi situāciju ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP) un CVK lūgusi izvērtēt iespēju informēt iedzīvotājus, izmantojot īsziņas.

Levita nākotne - sašķeltās KPV LV frakcijas rokās(35)

Valdošās koalīcijas partijas, izņemot KPV LV, Valsts prezidenta vēlēšanās apņēmušās balsot par Egilu Levitu. Pirms gala lēmumu pieņēmusi sašķeltā KPV LV frakcija, Levita virzītāji negrib izteikt prognozes, cik tieši balsis viņš iegūs, tomēr par diskusiju iznākumu KPV LV iekšienē īpaši nenervozē, šovakar vēsta LTV raidījums de facto.

Merkeles kampaņas veidotājs palīdzējis arī Saskaņai(11)

Saskaņas priekšvēlēšanu konsultants no Vācijas Lucs Meiers (Lutz Meyer) partijai ieteicis, kā sastādīt vēlēšanu sarakstus un bijis autors idejai par melnbaltajiem portretiem uz autobusiem, ziņo LTV raidījums de facto. Šādu informāciju pirms kāda laika publiski klāstījis Saskaņas politiķis Andrejs Klementjevs. Tikmēr TV3 raidījums Nekā personīga vēsta, ka izmeklētāju rokās nonākuši dukumenti, kas atklāj, ka pirms iepriekšējās Saeimas vēlēšanām Rīgas Tūrisma attīstības birojs (RTAB), kas saņem naudu no Rīgas budžeta, veicis vismaz 10 pārskaitījumus vairākiem politiskās komunikācijas konsultantiem no Vācijas, Zviedrijas un Spānijas.