Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Tiešraidē notiks rakstu krājuma par Latvijas 19. gadsimta vēsturi atvēršana

Trešdien, 17. februārī, plkst. 15 tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) notiks zinātnisko rakstu krājuma Valsts valstī. Latvija – Krievijas impērijas provinces 19. gadsimtā atvēršana. Tā būs skatāma LNB mājaslapā un Facebook lapā, informēja LNB pārstāvis Augusts Zilberts.

Rakstu krājuma atvēršanas pasākumā ar priekšlasījumiem uzstāsies: projekta vadītāja Vija Daukšte, krājuma sastādītājs un atbildīgais redaktors Gvido Straube, filozofs un lasītājs Igors Šuvājevs, literatūrzinātnieks un viens no krājuma autoriem Pauls Daija.

Rakstu krājumā apkopoti starptautiskā zinātniskā konferencē lasītie referāti. Tā notika Latvijas valsts simtgades programmas projekta Latvijas valstiskuma idejas vēsturiskais ceļš kopējā Eiropas kultūras telpā ietvaros – 2018. gada 6., 7. un 8. decembrī LNB. Konference klausāma arī audio formātā vietnē SoundCloud.

19., saukts arī par garo gadsimtu, bija būtisks laiks Latvijas teritorijas attīstībā un izšķiroši ietekmēja valstiskuma pamatu rašanos, tādējādi padarot par iespējamām idejas par neatkarīgas Latvijas dzimšanu. Kādi bija  faktori, kas ietekmēja situācijas attīstību – šo jautājumu mēģina atbildēt 12 autori no Latvijas, Igaunijas, Vācijas un Šveices.

19. gs. ir  laiks, kad notika Nacionālās atmodas kustība un uz Latvijas vēstures skatuves parādījās nacionālā inteliģence. Tomēr šis bija arī izaicinājumu laiks baltvāciešiem, kuri ir dzīvojuši Latvijas teritorijā kopš 13. gs. un ilgi bijuši situācijas noteicēji. Viņi 19. gs. ir nonākuši krustcelēs, un viņiem jāmēģina saprast jauno laiku un pieņemt no tā atkarīgos lēmumus. Tāpat 19. gs. ir laiks, kad Krievijas impērija mēģina mainīt attiecību modeli savā politikā pret Baltijas provincēm. Aktualizējas starptautiskā dimensija, jo sevišķi Vācijas skatījums uz Baltiju.

Šīs grāmatas uzdevums ir meklēt jaunus faktus un to skaidrojumus, interpretācijas, lai dziļāk ieraudzītu daudzu procesu kopsakarības un mijiedarbību, jo šodienas Latvijas valsts savās saknēs ir krietni dziļāka, un 19. gs. ir viens no loģiskiem un būtiskiem tās posmiem.

Zinātnisko rakstu krājums Valsts valstī. Latvija – Krievijas impērijas provinces 19. gadsimtā ir LNB un Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes kopdarbs, kas veikts ar programmas Latvijas valsts simtgade finansiālu atbalstu. Grāmatas koncepcijas autors un sastādītājs ir vēstures profesors Gvido Straube.

Izdevumu var iegādāties LNB veikalā Draugu telpa, sazinoties ar veikalu pa tālr. 67843767.

 

Top komentāri

va vellos
v
Straube nodarbojas ar 16 - 18.gadsimtu un 19. ārpus hernhūtes daudz nezin. Daukšte ir ierēdne. Šuvajevs - vai lasītājs ir doktora grāda paveids, LOL. Secinu - granta naudas ēšana. Lasiet veco krājumu Latvija 19.gadsimtā, kad vecā paaudze pētīja.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja