Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Miniatūro ēku meistara Alfrēda Straumes izstāde

Dzelzceļa muzejā atklās izstādi Alfrēda namiņi, kura būs apskatāma no 23. oktobra līdz 16. novembrim un kuras laikā būs iespējams izpētīt ilggadēja muzeja darbinieka, meistara Alfrēda Straumes (1933–2016) radīto miniatūro ēku pasauli. Baznīcas, jūgendstila greznās fasādes, Vecrīgas Trīs brāļi un dzelzceļa stacijas – tā ir tikai daļa no izstādē apskatāmajām ēkām, kurām izstrādāta vissīkākā detaļa – rokturi, palodzes, logu kokgriezumi, aizkari.

Tas viss radīts laikā, kad pasaule vēl nepazina 3D printeri. Rūpīgs darbs ar kartonu, līmi un krāsu. Pirms tam mērījumi, fotogrāfiju izpētīšana un aprēķini, lai lielo ēku pārvērstu atbilstošā mērogā.

Lai arī lielākā Alfrēda dzīves daļa saistīta ar celtniecību, tomēr viņa kaislība bija vēsture, dzelzceļš un arhitektūra. Viņa draugi stāsta, ka maketu veidošanas hobijs sākās ar vācu žurnālos ieraudzītiem attēliem. 20. gs. 70. gados kopā ar Alvilu Krauli dzelzceļa modelisma pulciņā Jūrmalas Jauno tehniķu stacijā tapa Ventspils–Zilupes līnijas ēkas, kuras šobrīd redzamas uz Dzelzceļa muzeja maketa. Tomēr lielāko daļu no izstādē apskatāmajām ēkām Alfrēds taisīja mājās. Tur uzbūvēti veseli pilsētu kvartāli. Īstiem šī hobija meistariem jāpiemīt lielai pacietībai knibināties, pārtaisīt un noslīpēt vissīkākās detaļas. Tāpēc bieži Alfrēds vienlaicīgi strādāja pie vairākām ēkām. Kad kādas detaļas izstrādāšana pārāk nogurdināja, māja uz laiku tika nolikta malā. Dažas no tām tā arī palika nepabeigtas, kas mums tagad ļauj ieskatīties ēku tapšanas procesā.

Kur?

Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs, Uzvaras bulvāris 2a

Kad?

23. oktobris, 2019 – 16. novembris, 2019

O., Tr., Pk., Se. 10.00–17.00 C. 10.00–20.00 Pr., Sv. slēgts

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja