Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus

Ar koncertu Rīgas Biržā šovakar tiks atklāts festivāls Skaņu mežs

Nepieradinātās mūzikas festivāls Skaņu mežs šogad atzīmē savu 15.gadskārtu, un piektdien, 6. oktobrī plkst. 18 tiks atklāts ar bezmaksas koncertvakaru mākslas muzejā Rīgas Birža (Doma laukumā 6), informēja festivāla organizators Rihards T. Endriksons.

Pasākumā uzstāsies britu elektro-akustiskās improvizācijas „krusttēvi” AMM, eksperimentālā vokāliste Sofija Jernberga (Sofia Jernberg), pianists Stīvens Grū (Stephen Grew) un islandiešu laikmetīgās mūzikas ansamblis Nordic Affect

Par koncertvakara nozīmīgākajiem viesiem uzskatāmi AMM – pagājušā gadsimta 60. gados dibināta britu grupa, kam piedēvē pionieru statusu akadēmiskās mūzikas, minimālisma un ambientās mūzikas ietekmētā elektro-akustiskajā improvizācijā. AMM uz skatuves kāps „zelta sastāvā” – ilgstošajiem dalībniekiem Edijam Prevo (Eddie Prevost, perkusija) un Džonam Tilburijam (John Tilbury, klavieres) pievienosies arī Kīts Rovs (Keith Rowe, ģitāra un elektronika), kurš trīspadsmit gadus atpakaļ bija pametis grupu. Trijotnes atkalapvienošanās notika par godu ansambļa 50. jubilejai, un kļuva par 2015. gada Hadersfīldsas Laikmetīgās mūzikas festivāla galveno notikumu.

Grupā AMM savulaik ir bijis arī leģendārais avangarda komponists Korneliuss Kārdjū (Cornelius Cardew), un tā ir sadarbojusies arī ar tādiem mūziķiem kā saksofonistiem Džonu Bučeru  (John Butcher) un Evanu Pārkeru (Evan Parker), ambientās mūzikas pionieri Braienu Īno (Biran Eno), kā arī tā dēvētās Ņujorkas skolas avangarda komponistu Kristianu Volfu (Christian Wolff). Ansamblis tiek augstu vērtēts par tā ieguldījumu improvizētās mūzikas attīstīšanā viņpus džeza kanoniem un par elektroakustiskās improvizācijas, brīvās improvizācijas un frīdžeza žanru veicināšanu. AMM mūzikas pamatā ir izpildītāju smalkas koncentrēšanās stāvokļi un mēģinājumi radīt unikālu loģiku katrai mūzikas radīšanas reizei, savukārt ansambļa pēdējās desmitgades akustisko skanējumu raksturo plašas, iespaidīgas skaņu ainavas, kas kontrastē ar apzināti ierobežotajiem elementiem, no kuriem tās tiek radītas.

Dziedātāja un komponiste Sofija Jernberga (Sofia Jernberg) ir dzimusi Etiopijā, bet šobrīd bāzējas divās pilsētās – Oslo, Norvēģijā un Stokholmā, Zviedrijā. Viņa aktīvi darbojas mūzikas laukā un ir viena no modernā džeza okteta Paavo un laikmetīgās mūzikas kvarteta The New Songs vadītājām un komponistēm. Jernberga guvusi kritiķu atzinību ar savu eksperimentālo dziedāšanu un spēju izdziedāt sarežģītas kompozīcijas. Viņa ir izpildījusi Arnolda Šēnberga (Arnold Schoenberg) Mēness Pjero un 2014. gadā dziedāja Salvatores Šiarīno (Salvatore Sciarrino) operā Loengrīns. Viena no viņas dziļākajām interesēm ir balss instrumentālo iespēju attīstīšana. Jernbergas dziedājumi iekļauj skaņas un tehnikas, kas nereti apstrīd pieņemtās dziedāšanas formas - viņa ir padziļināti praktizējusi atonālu dziedāšanu. Kā augsti vērtēta improvizācijas māksliniece, Sofija bieži parādās dažādos pazīstamos sastāvos, taču regulāri spēlē kopā ar čellisti Lēnu Grenageru (Lene Greanger).

Islandiešu laikmetīgās mūzikas ansambļa Nordic Affect dalībnieces ir Halla Steinuna Stefansdotira (Halla Steinunn Stefánsdóttir, vijole), Guruna Hrunda Harardotira (Gudrún Hrund Hardardóttir, alts), Džordžija Brauna (Georgia Browne, flauta), Hanna Loftsdotira (Hanna Loftsdóttir, čells un gamba) un Guruna Oskarsdotira (Gudrún Óskarsdóttir, klavesīns). Nordic Affect mūzikas radīšanas process pamatā ir līdzīgu mūzikas formu uzlūkošana no dažādām perspektīvām un eksperimentēšana, ieejot jaunās muzikālās teritorijās. Ansamblis izveidojās 2005. gadā, neilgi pēc tam, kad tā dalībnieces bija beigušas vēsturiskās mūzikas studijas. Viņas vienoja interese veidot jaunas kompozīcijas uz 17. un 18. gadsimta mūzikas pamata. Mūziķes savā starptautiskajā karjerā ir sastapušas atsaucīgu auditoriju gan laikmetīgās mūzikas, gan baroka, gan rokmūzikas festivālos, un viņu priekšnesumi bieži ir sintēze starp koncertu un lekciju, jo mūziķes labprāt stāsta par sevis atskaņoto mūziku. Viņu ieraksti ir publicēti izdevniecībās Deutsche Grammophon, Bad Taste Records, Musmap and Brilliant Classics un ansamblim tiek rakstītas jaunas kompozīcijas. Viņas ir bijušas nominētas Ziemeļvalstu Mūzikas balvai, savukārt Islandes Mūzikas balva viņas divkārt ir atzinusi par Gada izpildītājām un Reikjavīkas Gada ansambli.

Nordic Affect uzstāšanās programmā būs dzirdami Annas Torvaldsdotiras (Anna Thorvaldsdóttir), Turiduras Jonsdotiras (Þuríður Jónsdóttir), Hlīnura Ādilsa Vilmarsona (Hlynur Aðils Vilmarsson) un Marijas Huldas (María Huld) darbi. 

Skaņu meža līdzdibināto novatoriskajai mūzikai veltīto platformu SHAPE pasākuma programmā pārstāvēs Lankasteras pianists Stīvens Grū (Stephen Grew), kura spontānās kompozīcijas tikušas salīdzinātas gan ar avangarda komponistu Konlona Nankarova (Conlon Nancarrow) un Eliota Kārtera (Elliott Carter) klaviermūziku, gan ar Eiropas brīvās improvizācijas veterāna Freda van Hova (Fred van Hove) daiļradi.  Grū ir attīstījis atonālu, dinamisku un no džeza visai attālinātu improvizēšanas stilu. Viņš spēlējis kopā ar tādiem brīvās improvizācijas meistariem kā Miku Beku (Mick Beck), Evanu Pārkeru (Evan Parker) un Kītu Tipetu (Keith Tippett). Pēdējā laikā Grū bieži spēlē ar ievērojamo agrīno Spontaneous Music Ensemble dalībnieku, saksofonistu Trevoru Votsu (Trevor Watts), kā arī aktīvi koncertē ar savu ansambli Grew Quartet, tomēr visnozīmīgākā viņa radošās darbības šķautne ir solo priekšnesumi. Grū savas dzīves laikā ir bijis arī podnieks, gleznotājs, zvejnieks un dārznieks, taču allaž turpinājis spēlēt klavieres.

Skaņu mežs 2017 turpināsies mūzikas namā Daile 13. un 14. oktobrī.

Citu starpā uzstāsies japāņu trokšņu mūzikas ikona Merzbow, footwork žanra novatore Jlin, dub tehno veterāni Porter Ricks, jaunās sarežģītības komponists Džeimss Dilons un hip-hopa duets Shabazz Palaces.

Biļetes pieejamas bilesuserviss.lv.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai esi apmierināts/a ar interneta pieejamību un kvalitāti Latvijā?

Kopā nobalsojuši: 208

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas

Mūzika

Vairāk Mūzika

Māksla

Vairāk Māksla

Teātris

Vairāk Teātris

Literatūra

Vairāk Literatūra

Kino/TV

Vairāk Kino/TV

Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri

Intervijas

Vairāk Intervijas

Recenzijas

Vairāk Recenzijas

Grāmatas

Vairāk Grāmatas

Konkursi

Vairāk Konkursi

Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi

KD Afiša

Vairāk KD Afiša

Deja

Vairāk Deja