Laika ziņas
Šodien
Migla

Pianists un diriģents Daniels Barenboims svin 75 gadu jubileju

15. novembrī 75 gadu jubileju svinēs viens no mūsdienu izcilākajiem un ietekmīgākajiem mūziķiem pianists un diriģents Daniels Barenboims

Kopš 1992. gada viņš ir Berlīnes Valsts operas muzikālais vadītājs, un 2000. gadā šā teātra orķestris – Berlīnes Valsts kapela, kas aktīvi darbojas arī kā simfoniskā vienība, – piešķīris viņam galvenā diriģenta titulu uz mūžu.

Daniels Barenboims dzimis 1942. gadā Buenosairesā krievu un ebreju ģimenē. Kopš piecu gadu vecuma viņš spēlē klavieres. Septiņu gadu vecumā Daniels Barenboims sniedza savu pirmo publisko koncertu. 1952. gadā ģimene pārcēlās uz Izraēlu. Desmit gadu vecumā Daniels Barenboims uzstājās ar pirmajiem koncertiem Vīnē un Romā, drīz pēc tam – Parīzē, Londonā un Ņujorkā.

11 gadu vecumā viņš apmeklēja diriģēšanas meistarklases Zalcburgā pie pasniedzēja Igora Markeviča. 1955. un 1956. gadā Daniels Barenboims studēja harmoniju un kompozīciju pie Nadjas Bulanžē Parīzē. Pie diriģenta pults viņš debitēja 1967. gadā, uzstājoties Londonā kopā ar orķestri Philharmonia. 1975.–1989. gadā viņš bija Parīzes orķestra galvenais diriģents, kopā ar šo ansambli viņš daudz atskaņojis laikmetīgo mūziku – Lutoslavski, Berio, Bulēzu, Henci, Ditijē, Takemicu u. c.

Savu pirmo operu – Mocarta Donu Žuanu – viņš diriģēja 1973. gadā Edinburgas festivālā. 1981. gadā Daniels Barenboims debitēja pie diriģenta pults Baireitas festivālā, kurā turpmāk uzstājās katru vasaru līdz 1999. gadam. Tur viņa vadībā skanējis Tristans un Izolde, Nībelunga gredzens, Parsifāls un Nirnbergas meistardziedoņi. No 1991. līdz 2006. gadam Daniels Barenboims bija Čikāgas simfoniskā orķestra muzikālais vadītājs, šis orķestris viņu arī nodēvējis par savu goda diriģentu. No 2011. līdz 2014. gadam Daniels Barenboims bija Milānas Teatro alla Scala muzikālais vadītājs.    

Viena no viņa nozīmīgākajām iniciatīvām, kas īstenota kopā ar palestīniešu izcelsmes amerikāņu profesoru un intelektuāli Edvardu Saīdu, ir 1999. gadā izveidotais orķestris West-Eastern Divan, kurā spēlē jaunie mūziķi no Izraēlas, Palestīnas, Ēģiptes, Sīrijas, Libānas un citām arābu zemēm. Mērķis ir veicināt mieru un sapratni starp jauniešiem no valstīm, kuras karo savā starpā. Daniels Barenboims atļāvies publiski kritizēt Izraēlu par Gazas joslas okupāciju.

Kopš 2015. gada Berlīnē darbojas Barenboima – Saīda akadēmija, kurā studē jaunie talanti no Tuvajiem Austrumiem. Vienā ēkā ar akadēmiju atrodas šā gada pavasarī atvērtā Pjēra Bulēza vārdā nosauktā koncertzāle, kura tapusi pēc arhitekta Frenka Gērija projekta. Šis ir vēl viens Daniela Barenboima pienesums Berlīnes un Eiropas dinamiskajā kultūras dzīvē.  

Viņš diriģē operu un simfonisko mūziku, sniedz klaviermūzikas koncertus. Daniela Barenboima uzmanības centrā vienmēr ir bijusi ne tikai klasika, bet arī laikmetīgā mūzika. Vairākus gadu desmitus viņš cieši sadarbojās ar komponistu un diriģentu Pjēru Bulēzu. Daniels Barenboims joprojām bieži uzstājas duetā ar savu bērnības gadu draudzeni argentīniešu pianisti Martu Argerihu. Daniela Barenboima pirmā sieva bija izcilā angļu čelliste Žaklīna Diprē. Pašlaik viņa dzīvesbiedre ir krievu pianiste Jeļena Baškirova, viņiem ir divi pieauguši dēli.

Par godu mūziķa jubilejai ierakstu kompānijas, ar kurām viņš ir sadarbojies, piedāvā vērienīgus viņa disku apkopojumus. Sony Classical izdevusi komplektu A Retrospective – The Complete Sony Recordings, kas sastāv no 43 kompaktdiskiem un trim DVD (šajos ierakstos Daniels Barenboims gan spēlē solo, gan diriģē labākos orķestrus). Warner Classics laidusi klajā Daniela Barenboima vadībā tapušo Bēthovena deviņu simfoniju ieskaņojumu kopā ar Berlīnes Valsts kapelu (seši kompaktdiski). Savukārt kompānija Deutsche Grammophon sagatavojusi komplektu no 39 kompaktdiskiem, kuros iemūžināti 50 gados tapušie pianista Daniela Barenboima soloieraksti: skan Bēthovens, Bergs, Brāmss, Šopēns, Lists, Mendelszons, Šūberts, Šūmanis, Skarlati, Mocarts. Klausītājiem ir arī unikāla iespēja dzirdēt 13 gadu vecā Daniela Barenboima ierakstus (Bahs, Pergolezi, Mocarts, Mendelszons, Brāmss, Kabaļevskis, Šostakovičs).       

Savu dzimšanas dienu 15. novembrī nenogurdināmais Daniels Barenboims svinēs pie klavierēm Berlīnes filharmonijā – viņš sniegs labdarības koncertu kopā ar Berlīnes Valsts kapelu un savu domubiedru maestro Zubinu Metu. Vakara programmā būs Ludviga van Bēthovena Piektais klavierkoncerts, Riharda Štrausa Tila Pūcesspieģeļa draiskie nedarbi un mūsdienu vācu komponista Johannesa Borisa Borovska Streta klavierēm un orķestrim. Koncerts tiek rīkots, lai atbalstītu 2005. gadā pēc Daniela Barenboima iniciatīvas izveidoto Berlīnes Mūzikas bērnudārzu. Vēl vienu šādu bērnudārzu viņš nodibinājis Rāmallā.   

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Jauna valdība Latvijā būs

Kopā nobalsojuši: 203

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja