Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 2. aprīlis
Irmgarde, Daiva

Tas ļauts tikai labākajiem. Leipcigas skanējums ar Andri Nelsonu

Svētki Leipcigā – leģendārais Gewandhaus orķestris sagaidījis savu 21. kapelmeistaru jeb muzikālo vadītāju Andri Nelsonu

Leipcigas Gewandhaus orķestris – viens no izcilākajiem simfoniskajiem ansambļiem pasaulē – šogad atzīmē 275. dzimšanas dienu. Svinības notiek pacilātā gaisotnē – jubilejas gadā par kolektīva muzikālo vadītāju jeb kapelmeistaru ir kļuvis 39 gadus vecais latviešu diriģents Andris Nelsons. Viņa inaugurācijas koncerti Leipcigā skanēs 22., 23. un 25. februārī. Programmā – mūsdienu vācu komponista Štefena Šleiermahera opusa Relief pasaules pirmatskaņojums, Fēliksa Mendelszona-Bartoldi 3. simfonija un Albāna Berga Vijoļkoncerts, kurā solo spēlēs Baiba Skride.

Mums ir bārda!

Andra Nelsona stāšanos kapelmeistara amatā Gewandhaus orķestris uzskata par jaunas ēras sākumu savā vēsturē. "Andris Nelsons veido patiesas, personiskas attiecības ar mūziku, orķestri un klausītājiem. Mūzika viņam nav pašmērķis, tā ir vajadzība, tā kalpo augstākajam mērķim. Savos līdzšinējos koncertos Leipcigā Andris Nelsons jau ir iekarojis gan klausītāju, gan orķestra mūziķu sirdis," teikts Gewandhaus orķestra paziņojumā.

Bez pārspīlējuma var teikt, ka Andra Nelsona ierašanos ar nepacietību un lielām cerībām gaida visa Leipciga, pilsētas ielas rotā lieli plakāti ar Andra Nelsona portretu. "Tikai labākajiem ir ticis ļauts vadīt mūsu Gewandhaus orķestri, tieši tāpēc Andris Nelsons izraudzīts par orķestra 21. kapelmeistaru," uzsver Leipcigas mērs Burkhards Jungs. "Mēs ceram uz ļoti īpašām radošajām attiecībām, kuras piesaistīs Leipcigai visas pasaules uzmanību un dos jaunu impulsu mūsu pilsētas muzikālās dzīves attīstībai," piebilst Leipcigas mērs.

"Mums Andris Nelsons ir liela dāvana. Viņš simbolizē paaudžu maiņu diriģentu vidē. Andrim ir raksturīga smalka tradīciju izjūta un pārliecinoša drosme izmēģināt jaunus ceļus. Viņš noteikti atstās dziļu iespaidu uz orķestri – tas vienmēr ir bijis Gewandhaus orķestra kapelmeistara uzdevums," saka orķestra ģenerāldirektors Andreass Šulcs. Latviešu diriģenta priekšgājēju vidū šajā postenī bijuši Fēlikss Mendelszons-Bartoldi, Artūrs Nikišs, Vilhelms Furtvenglers, Bruno Valters, Francis Konvičnijs, Kurts Mazurs, Herberts Blumstets un Rikardo Šaijī.  

"Vai zināt, kas ir kopīgs Kurtam Mazuram, Artūram Nikišam, Rikardo Šaijī un man?" pēc bijušo orķestra kapelmeistaru portretu galerijas apmeklēšanas Gewandhaus koncertzālē jautāja Andris Nelsons. "Mums visiem ir bārda!"

Māra abpus okeānam

2018. gada pavasarī Andris Nelsons ieplānojis četru nedēļu koncertu sēriju Leipcigā. Skanēs pagājušo gadsimtu un laikmetīgā mūzika: Johans Sebastiāns Bahs, Volfgangs Amadejs Mocarts, Johanness Brāmss, Rihards Vāgners, Pēteris Čaikovskis, Antons Brukners, Bernds Aloizs Cimmermanis, Dmitrijs Šostakovičs, Volfgangs Rīms, Jergs Vidmanis u. c. Gewandhaus orķestris savā triju gadsimtu vēsturē pirmatskaņojis daudzus klasiskā repertuāra darbus, un Andrim Nelsonam ir iecere izpildīt Leipcigā arvien vairāk laikmetīgās mūzikas opusu. Šajā sezonā Andra Nelsona vadībā tiks pirmatskaņoti grieķu komponista Aristida Strongiļa, vācieša Jerga Vidmaņa un austrieša Tomasa Larhera darbi.   

Paralēli aktivitātēm Leipcigā Andris Nelsons turpinās vadīt arī Bostonas simfonisko orķestri. Abi kolektīvi sadarbosies gan mūziķu pieredzes apmaiņā, gan komponistu jaunrades veicināšanā. Viens no šādiem divu orķestru kopīgi pasūtinātajiem opusiem ir Andra Dzenīša kompozīcija Māra, kuras pasaules pirmatskaņojums notiks šā gada rudenī Leipcigā. Oktobrī šo opusu dzirdēsim Gewandhaus orķestra un Andra Nelsona vieskoncertos Rīgā un Liepājā (Māra skanēs arī citās Gewandhaus orķestra Eiropas turnejas pieturvietās). Drīz pēc tam latviešu maestro piedāvās Māru klausītājiem Bostonā. Šogad vasarā Bostonas simfoniskais orķestris Andra Nelsona vadībā uzstāsies Leipcigā, savukārt 2019. gadā Gewandhaus orķestris viesosies Bostonā.

Andris Nelsons cer, ka vieskoncerti un turnejas veicinās starptautisku interesi par Leipcigas orķestri un arvien vairāk klasiskās mūzikas cienītāju no visas pasaules vēlēsies apmeklēt kolektīva koncertus tā mājvietā – Gewandhaus koncertzālē. "Tikai tur pa īstam var izbaudīt to, ko sauc par "Leipcigas skanējumu"," piebilst diriģents.     

Gewandhaus orķestra raksturīgāko īpašību vidū Andris Nelsons min skanējuma bagātību, krāsu daudzveidību un unikālo jūtīgumu, ko var sajust Baha, Bēthovena, Brāmsa un Bruknera repertuārā. "Dzirdēt, kā šis orķestris spēlē kaut ko tik tīru un nevainojamu kā Baha kantāte, man jau gandrīz kļuvis par atkarību. Runājot par tradīcijām, ko mēdz uzskatīt par problemātisku tēmu, varu teikt, ka Gewandhaus orķestra sniegumā es nedzirdu neko "vecu", – viss ir dzīvs un elpo, mūzika dzimst šeit un tagad," norāda kolektīva jaunais līderis.      

Trīs koncerti Latvijā

Andra Nelsona un Leipcigas orķestra sniegumu ļauj iepazīt jauna ierakstu sērija, kuru piedāvā kompānija Deutsche Grammophon: koncertos tiek iemūžinātas visas Antona Bruknera simfonijas. Katra simfonija albumā iesaistās dialogā ar fragmentiem no Riharda Vāgnera operām: Brukners uzskatīja Vāgneru par savu tuvāko komponistu. Pērn izdots sērijas pirmais disks, kurā skan Bruknera 3. simfonija un Vāgnera Tanheizera uvertīra. 16. februārī laists klajā otrais disks: tajā var dzirdēt Bruknera 4. simfoniju un Vāgnera Loengrīna 1. cēliena prelūdiju. Aprīlī būs pieejams cikla trešais disks – ar Bruknera 7. simfoniju un Vāgnera Zīgfrīda sēru maršu.

Kā zināms, ar Bostonas simfonisko orķestri Andris Nelsons turpinās ierakstīt visas Dmitrija Šostakoviča simfonijas un operu Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta (ar soprānu Kristīni Opolais titullomā), savukārt ar Vīnes filharmonijas orķestri – visas Ludviga van Bēthovena simfonijas. Šos albumus izdos Deutsche Grammophon.

Turpmākajos gados latviešu diriģents visvairāk laika veltīs darbam ar Bostonas un Leipcigas orķestri, viņš samazinās vieskoncertu skaitu, taču turpinās sadarbību ar Berlīnes filharmonijas un Vīnes filharmonijas orķestri. Operā viņš galvenokārt strādās kopā ar savu dzīvesbiedri Kristīni Opolais: šā gada vasarā no 7. jūnija līdz 1. jūlijam Andris Nelsons diriģēs Riharda Vāgnera Loengrīna jauniestudējumu Londonas Karaliskajā operā. Šajā izrādē Kristīne Opolais debitēs Elzas lomā. Loengrīnu dziedās vācu tenors Klauss Floriāns Fogts. Režisora Deivida Oldena iestudējuma darbība risināsies bombardēšanā iznīcinātā pilsētā, kas gaida jauna līdera atnākšanu.       

Rudenī Andris Nelsons un Gewandhaus orķestris sniegs trīs vieskoncertus Latvijā, tiks piedāvātas divas programmas. 13. oktobrī Latvijas Nacionālajā operā un 16. oktobrī Liepājas koncertzālē Lielais dzintars kopā ar orķestri dziedās Kristīne Opolais; skanēs fragmenti no Pētera Čaikovska operām Pīķa dāma un Jevgeņijs Oņegins, Andra Dzenīša jaundarbs Māra un Gustava Mālera 1. simfonija. Savukārt 14. oktobrī Latvijas Nacionālajā operā kopā ar orķestri muzicēs zviedru trompetists Hokans Hārdenbergers. Viņš būs solists Bernda Aloiza Cimmermaņa trompetes koncertā Nobody Knows de Trouble I See. Vakara otrā daļa būs atvēlēta Gustava Mālera 5. simfonijai.

Informācija par Leipcigas orķestri Gewandhaus: www.gewandhausorchester.de
 

 

 

 

Top komentāri

Švaks
Š
diriģents ( ne sevišķi precīzs taktētājs), toties ar varenu aizmuguri. Pat viņa oficiāli piereģistrētajai dzīvesbiedrei ši aizmugure uztaisīja pasaules karjeru. nevis māksla, bet sakari ir vissvarīgākais...
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Sarunas pīpētavā par postpandēmisko teātri

Kamēr Jaunā Rīgas teātra aktieri un teātra trupas Kvadrifrons dalībnieki, viņu draugi, radi un paziņas lasa itāļu rakstnieka Džovanni Bokačo noveļu krājumu Dekamerons, tikmēr Liepājas teātra aktieris ...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja