Laika ziņas
Šodien
Sniegs

Izārstē zaķi un no meža vairs neiznāk. Izrāde Dzīvnieks – par izkāpšanu no "burbuļa" un brīvību

Vīrietis, atgriežoties no komandējuma, ar auto notriec zaķi, dodas mežā to uzmeklēt un vairs no meža neiznāk. Viņš izārstē zaķi un kopā ar to pārvācas uz dzīvi ārpus lielpilsētas, bet nekur neuzturas ilgi, strādā darbus, kurus nekad nav darījis, satiek cilvēkus, kuru dzīvēs uz mirki ienāk kā neizprotama parādība. Viņa lēmumu tik kardināli mainīt savu dzīvi nesaprot ne draugi, ne darba devēji, ne sieva. Tā sākas Reiņa Suhanova režisētā izrāde Dzīvnieks Latvijas Nacionālā teātra Aktieru zālē.

Iestudējuma pamatā ir somu kulta rakstnieka Arto Pāsilinnas (1942–2018) populārākais romāns Zaķa gads, kuru dramatizējumā pārvērtis Artūrs Dīcis. "Šis darbs jau kādu laiku stāvēja kā iecere izrādei," stāsta režisors, kura komandā šoreiz ir arī scenogrāfs Andris Eglītis, kostīmu māksliniece Inga Siliņa, gaismu māksliniece Krista Erdmane un komponists Jēkabs Nīmanis.

Par ko īsti ir Dzīvnieks? Par uzdrīkstēšanos pamest visu, aiziet no savas ierastās vides un ļauties kam pilnīgi neplānotam? "Par brīvību – iekšējo un ārējo," R. Suhanovs atbild. "Mums brīžiem šķiet, ka iekšējo brīvību var veicināt ārējas brīvības iegūšana, jo ir sajūta, ka dzīves problēmas, ikdiena kavē īsto dzīvi. Izrādē ir frāze, ka mežā lamatās nonākuši dzīvnieki grauž savu kāju. Uz ko mēs esam gatavi savas brīvības vārdā?"

Izstāstīt, vai un kā galvenajam varonim izkāpšana no sava "burbuļa" attaisnojas, nozīmētu izpļāpāties par izrādes finālu, R. Suhanovs spriež. Viņš tomēr norāda, ka varonis pamazām apjauš – aizmukšana no visa neko nemaina, jo, lai iegūtu iekšēju brīvību, ir jāuzvar savas iekšējās bailes un šaubas. "Viņš izrādes gaitā satiek dažādus cilvēkus no pilnīgi citām vidēm, arī viņiem ir savas bailes, prieki, laime, un šīs satikšanās, paskatīšanās caur viņu acīm uz savu paša dzīvi provocē apjausmu. Cita cilvēka dzīve kā mēraukla ir interesanta lieta…" saka R. Suhanovs. Izrādē spēlē Arturs Krūzkops, Daiga Kažociņa, Jānis Āmanis, Raimonds Celms, Mārtiņš Brūveris.

Alkas pēc brīvības raksturīgas arī citiem A. Pāsilinnas 36 romānu neparastajiem varoņiem, kuri galvenokārt ir vīrieši pusmūžā. Autoram ir teicama humora izjūta un stāstnieka talants. Viņš dzimis Lapzemē, kopš tīņa gadiem strādājis fizisku darbu, bijis meža cirtējs un laukstrādnieks, zvejojis un gājis medībās, un visas šīs nodarbes atrodamas viņa grāmatās, kad viņš no meža "iznāk laukā" un kļūst par žurnālistu un rakstnieku.

Vēlmi pamest visu un aizbēgt pazīst arī R. Suhanovs. Viņš to arī dara, tiesa, ne tik ekstrēmā formā kā Dzīvniekā. "Piemēram, pirms Lieldienām eju interneta gavēnī – nelietoju medijus un e-pastu apskatos tikai reizi pāris dienās." Tas palīdzot nošķirt, kur ir kaut kas no paša un kur – no ārpuses nākuši priekšstati, kādai jābūt dzīvei.

Top komentāri

Padomā tikai!
P
Izārstē zaķi, un izkāpj no burbuļa un no brīvības! Kā te lai nesaka: Antiņ, pūt stabulīti, prātiņ, nāc mājās?
Paulas Jēger-Freiman rēgs
P
Kas tā par latvju režisoriem piemītošu lugu oriģinālo virsrakstu mainīšanas māniju? 1) Ostrovska "Mežs" - Indra Roga to pārsauc par "Muiža kaņepēs." 2) Zellera "Tēvs" - Rešetins pārdēvē par "Ak, tētīt!" 3) Pāsilanna "Zaķa gads" - Suhānovam labāk izklausās kā "Dzīvnieks." - - - - - - - Vai šie patvaļīgie virsrakstu rediģējumi ir sevi attaisnojuši? Piemēram, padarot skaidrāku lugā ietverto domu vai, teiksimk, paceļot REŽIJAS kvalitāti jaunos radošos augstumos? Vai kā?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja