Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Muzejs Dauderi svinēs 30 gadu jubileju

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļa jūnijā atzīmē savu 30 gadu pastāvēšanas jubileju. Dauderu muzeju izveidoja Trešās atmodas laikā, pateicoties latviešu trimdas kolekcionāra un mecenāta Gaida Graudiņa iniciatīvai un toreizējās Mākslas muzeju apvienības apņēmībai restaurēt grezno Sarkandaugavas namu. Svinīgais muzeja atklāšanas pasākums notika 1990. gada 27. jūnijā, XX Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku laikā. Kopš 2010. gada Dauderi ir Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļa, informēja muzeja pārstāvji.

Jubilejas dienā – sestdien, 27. jūnijā, no plkst. 10 līdz plkst. 17, interesenti, draugi un apkaimes kaimiņi aicināti bez maksas apmeklēt muzeju un tā atjaunoto ekspozīciju, kā arī pieteikties bezmaksas ekskursijām gida vadībā. Lai muzeja apmeklējums būtu drošs, ekskursija tiek piedāvāta nelielai – 5 cilvēku – grupai. Tai aicinām reģistrēties, rakstot [email protected] – muzejs sazināsies ar visiem interesentiem.

Ekskursijas notiks plkst. 11, 13 un 15, to ilgums – 45 minūtes. Katrai ekskursijai tiks apstiprināti pirmie 5 pieteikumi. Pēc ekskursijas apmeklētāji varēs baudīt “Daudera” nama dārzu, cienāties ar svētku kliņģeri un saņemt muzeja mecenāta Gaida Graudiņa sarūpētās pārsteiguma dāvanas.

Svētku dienā tiks piedāvāts arī izspēlēt meklēšanas spēli Atklāj Dauderus!, izmantojot mobilo lietotni Actionbound. Atraktīvais digitālais rīks spēj aizraut arī jaunākos muzeja apmeklētājus un nopietniem vēstures jautājumiem dod spēles un azarta devu.

Dauderos šobrīd apskatāma atjaunotā 1. stāva ekspozīcija, kas stāsta nama vēstures stāstu 20. gadsimta politisko pārmaiņu kontekstā. Ekspozīcija ļauj iejusties 20. gs. sākuma greznās alusdarītavas īpašnieka villas atmosfērā, Kārļa Ulmaņa darba kabinetā, ieraudzīt padomju okupācijas laika aģitpunkta un bērnudārza vidi, vienlaikus mudinot uz plašāku vispārinājumu par nama un ar to saistīto cilvēku likteņiem politisko pārmaiņu krustcelēs. Kultūras mantojuma likteņus atspoguļo arī Gaida Graudiņa kolekcija, kuras daudzveidīgie eksponāti apskatāmi nama 2. stāvā.

Pateicoties muzeja mecenāta Gaida Graudiņa 2016. gadā veiktajam ziedojumam, pēdējos gados sagatavoti vairāki izdevumi, norisinās muzeja pamatekspozīcijas modernizācija, arī veikta infrastruktūras pakāpeniska sakārtošana, lai to veidotu par pievilcīgu un aktīvu vietu Sarkandaugavā. Turpinot attīstīt Dauderu muzeja ekspozīcijas, par tā vēstījuma kodolu izvēlēts Latvijas kultūras mantojuma liktenis kraso 20. gs. politisko pārmaiņu rezultātā. To precīzi un dziļi iemieso gan pati nama vēsture, gan arī muzeja glabātās kolekcijas.

Dauderu nodaļas kolekciju pamatā ir trimdas kolekcionāra un mecenāta Gaida Graudiņa dāvinājums. Graudiņš 1988. gadā izteica piedāvājumu Latvijas PSR Kultūras ministrijai uzdāvināt Latvijai savu kolekciju, rosinot, ka par tās mājvietu varētu kļūt skaistais Dauderu savrupnams Sarkandaugavā. Īsā laikā tika veikti apjomīgi projektēšanas, nama pārbūves un restaurācijas darbi, sakārtota apkārtne, izbūvēta jauna iebrauktuve teritorijā no Sarkandaugavas ielas puses. 1990. gada sākumā tika pieņemts lēmums, ka jauno muzeju pēc Kārļa Ulmaņa rezidences parauga atkal sauks par Dauderiem un 27. jūnijā muzejs tika atvērts apmeklētājiem.

LNVM Dauderu nodaļu iespējams apmeklēt, ievērojot drošības noteikumus: galvenie no tiem ir 2 metru fiziskās distances ievērošana no citiem apmeklētājiem un personāla, roku dezinfekcija un vienreizējo cimdu lietošana.
 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja