Laika ziņas
Šodien
Smidzinošs lietus
Rīgā +7 °C
Smidzinošs lietus
Otrdiena, 18. februāris
Kintija, Kora

Atkal diskutē par veikalu slēgšanu svētkos

Lasot Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) paziņojumu presei «Svētkos veikali būs slēgti», var rasties priekšstats, ka jau pieņemts lēmums, turklāt tas attiecas uz visiem veikaliem. Patiesībā diskusijas ir vēl tikai priekšā, turklāt vismaz pagaidām izskatās, ka LTA un nozares arodbiedrības redzējums par problēmas risinājumu var atšķirties.  
Doma, ka likumos varētu veikt izmaiņas ar mērķi veikaliem nestrādāt svētku dienās, nav jauna. Tagad tā izskanējusi tirdzniecības nozares Sociālā dialoga padomes sēdē, pieļaujot, ka ar laiku šis aizliegums tiktu paplašināts arī attiecībā uz darbu svētdienās, kā tas ir daudzās Eiropas Savienības valstīs. Jau konkrēti noformulēti priekšlikumi varētu tapt LTA konferencē 18. augustā un Latvijas Tirdzniecības darbinieku arodbiedrības (LTDA) padomes sēdē 13. septembrī.

Rakstiskajā paziņojumā uzsvars likts uz tirdzniecības darbinieku iespējām veltīt vairāk laika ģimenēm un atpūtai. Tomēr, precizējot tirgotāju loku, uz kuru attiektos LTA priekšlikums, izrādās, ka runa ir tikai par lielākajām veikalu ķēdēm, bet mazajiem veikaliem iespēja strādāt svētkos netiktu liegta. Par kritērijiem, kam ļaut strādāt svētkos un kam ne, vēl tikšot spriests, Dienai skaidro LTA prezidents Henriks Danusēvičs. Eiropā šobrīd ir četri dažādi risinājumi – vērtēt veikalus atkarībā no strādājošo skaita kā Beļģijā, atkarībā no apgrozījuma kā Dānijā, pēc platības kā Somijā un Norvēģijā vai atļaut strādāt tikai piemājas veikaliņiem, kā tas esot Grieķijā. Taču tālākā sarunā izlobās LTA vēlme panākt, ka mazie veikali varētu strādāt arī svētkos, bet tas tiktu liegts tiem lielveikaliem, kam Latvijā ir dominējošs stāvoklis, tātad pirmām kārtām Rimi un Maxima tīkliem.  

Danusēvičs uzskata, ka no aizlieguma tirgoties svētkos dominējošie tirgus spēlētāji nebūs zaudētāji, jo viņi ietaupīs darba algas fondu. Taču viņš arī neslēpj, ka šādā veidā grib pievērst pircējus mazajiem tirgotājiem. LTA priekšlikums neattiektos uz tirdzniecības centriem kopumā. No Danusēviča teiktā izriet, ka svētku dienā, piemēram, Galerijā Centrs citi veikali drīkstētu strādāt, tikai Rimi ne. Cita lieta, ka tirdzniecības centru vadība varētu izlemt nestrādāt nevienam. Dienas novērojumi liecina, ka dažos tirdzniecības centros svētku dienās jau līdz šim durvis ir slēgtas vai arī strādā tieši pārtikas lielveikali.  

Lielos veikalu tīklus pārstāvošās Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis aģentūrai LETA izteicies, ka, nosakot veikalu darba laiku, līdz šim tirgotāji ir vadījušies pēc sabiedrības interesēm un pircēju paradumiem. Viņš norādījis, ka LTA aizstāv atsevišķu uzņēmumu biznesa intereses, un, ja priekšlikums par veikalu slēgšanu svētkos tiktu atbalstīts, tam jāattiecas uz visiem tirgus dalībniekiem, arī mazajiem veikaliem.

Visu Ata Rozentāla rakstu lasiet ceturtdienas, 4.augusta laikrakstā Diena

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Jāpalielina nodokļu ieņēmumi(64)

Nodokļu ieņēmumu palielināšana ir viens no svarīgākajiem kritērijiem nodokļu sistēmas uzlabošanai – ar šādu secinājumu klajā nākusi Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāja Inna Š...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas