Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Atis Rozentāls

Jaunā dome ķeras pie darba(4)

Visas problēmas, kas radās pēc Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām, beidzot ir atrisinātas, un piektdien jaunais domes sasaukums sanāca uz pirmajām sēdēm, ievēlot mēru un trīs viņa vietniekus. Par Mārtiņu Staķi (A/P/P) nobalsoja arī Latvijas Krievu savienības (LKS) un partijas Gods kalpot Rīgai! (GKR) deputāti, tomēr viņa vietniekus atbalstīja tikai koalīcijas kolēģi.

Var veidoties divvaldība pašvaldībās(10)

Lēmējvaras un izpildvaras nodalīšana pašvaldībās, dodot izpilddirektoriem lielākas pilnvaras, vienlaikus limitējot viņu atrašanos amatā uz diviem piecu gadu termiņiem, – šādi priekšlikumi ietverti jaunajā Pašvaldību likumā, kura publiskā apspriešana ilgs līdz 8. oktobrim.

Par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2027. gadā grib būt ne tikai Cēsis un Kuldīga(5)

''Šis projekts veido kopā darīšanas prieku, sava veida talku, kas visiem – iedzīvotājiem, uzņēmējiem, politiķiem un citiem – ļauj nonākt uz viena viļņa un izjust pleca sajūtu,'' raksturojot pretendēšanu uz Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu, pagājušajā nedēļā sarīkotajā seminārā – domnīcā teica bijusī Eiropas kultūras galvaspilsētas žūrijas komisijas locekle Aiva Rozenberga. Iespēja atkal kādai Latvijas pilsētai kandidēt uz šo statusu būs 2027. gadā, bet gatavoties pieteikuma iesniegšanai jāsāk jau tagad.

Nesaskaņas pārvar ar pragmatismu

Lai gan daudzas Latvijas pašvaldības vērsušās Satversmes tiesā, apstrīdot Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) gala variantu, kas apstiprināts ar likumu, tomēr notiek konsultācijas starp potenciālo novadu vadītājiem, lai gadījumā, ja jaunās robežas tomēr paliek spēkā, no nākamā gada vidus vietvaras spētu funkcionēt.

Saskaņa var kļūt konservatīvāka(5)

Aizvadītās nedēļas nogale Sociāldemokrātiskajai partijai Saskaņa bija nervoza. Kā jau tika prognozēts, no partijas un tās Saeimas frakcijas izslēdza Vjačeslavu Dombrovski un Ļubovu Švecovu, savukārt par izstāšanos no frakcijas paziņoja arī Saeimas deputāte Evija Papule, kura nav partijas biedre.

Rīgas domes darba sākšanai juridisku šķēršļu vairs nav(8)

Balstoties uz Administratīvās apgabaltiesas nolēmumiem, pēc iepriekš anulēto balsu pieskaitīšanas Rīgas pilsētas vēlēšanu komisija piektdien apstiprināja Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātus. Kā jau bija gaidāms, arī pēc 661 balss pieskaitīšanas partiju iegūto vietu skaits domē nemainījās, tāpat neapstiprinājās pieļāvums, ka plusu un mīnusu attiecības dēļ varētu mainīties ievēlēto deputātu saraksts

Balsis pārskaitīs līdz ceturtdienai(7)

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) vakardienas sēdē pieņēma lēmumu, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu balsu pārskaitīšana trīs Rīgas vēlēšanu iecirkņos jāveic līdz ceturtdienai, 17. septembrim. Visdrīzāk tas tiks darīts ceturtdien. Jau iepriekš solīts, ka balsu skaitīšanai varēs sekot līdzi mediju pārstāvji, kā arī līdz diviem novērotājiem no katra kandidātu saraksta.

Skatās arī tālāk par Rīgu(18)

Apmēram 80 partijas Progresīvie pārstāvju sapulces delegātu sestdien neslēpa prieku par labajiem panākumiem Rīgas domes vēlēšanās – deviņi partijas biedri un vēl divas apkaimju aktīvistes, kuras Attīstībai/Par! un Progresīvo (A/P/P) sarakstā startēja no Progresīvo kvotas, ir šī sociāldemokrātiski tendētā politiskā spēka līdz šim labākais panākums.

Vēl viens "aplokšņu stāsts"(3)

Izskatot partiju apvienības Jaunā Saskaņa pieteikumu tiesai par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātu apstiprināšanas atcelšanu, atklājies vēl kāds gadījums, kad vēlēšanu aploksnes atzītas par nederīgām. 74. Rīgas vēlēšanu iecirknī, kas atradās Mākslinieciskās jaunrades centrā Andreja Saharova ielā 35, vēlēšanu dienā vairākiem vēlētājiem izsniegtas 34 vēlēšanu aploksnes ar iepriekšējās balsošanas zīmogiem. Jaunās Saskaņas valdes loceklis Jānis Kuzins tiesai lūdza šo atzīt par jaunatklātu faktu, pieteica lūgumu mainīt savu pieteikumu tiesai un iekļaut tajā 74. vēlēšanu iecirkni, kurā šis iespējamais pārkāpums noticis. Tiesa šo lūgumu apmierināja. .

Staķa apkampienos vēl nemetas(14)

Drīzāk par piesardzīgu var nosaukt Rīgas domes iespējamās opozīcijas partiju attieksmi pret pozīcijas priekšlikumu piedāvāt tām dažu domes komiteju priekšsēdētāju vietnieku amatus. Turklāt vakar no trim opozīcijas partijām uz tikšanos ar mēra amata kandidātu Mārtiņu Staķi ieradās tikai Gods kalpot Rīgai! un Latvijas Krievu savienības pārstāvji, bet ne Saskaņas politiķi.

Aci pret aci ar problēmām(7)

"Patiesība par problēmām galvaspilsētā ir diezgan rūgta," pēc tikšanās ar Rīgas domes pagaidu administrāciju un departamentu vadītājiem atzina Rīgas mēra amata kandidāts Mārtiņš Staķis (A/P/P). Kaut arī joprojām nav zināms, kad domes jaunais sasaukums varēs sākt darbu, jo vairākas partijas vēlēšanu rezultātus ir apstrīdējušas, potenciālie pilsētas jaunie saimnieki uzsākuši iepazīšanos ar situāciju un nav slēpuši raizes par to.

Sešdesmit gudrās galvas(9)

Kaut arī virs Rīgas domes vēlēšanu rezultātiem kā Damokla zobens joprojām vīd neatrisinātais jautājums par neapzīmogoto vēlēšanu aplokšņu lietu, kas var ietekmēt gan ievēlēto deputātu sastāvu, gan domes darba sākumu, potenciālā koalīcija sākusi konsultācijas, kas notika vakar un tiek plānotas arī trešdien. No tām pienākošās ziņas liecina, ka Mārtiņa Staķa (A/P/P) kļūšana par Rīgas mēru ir samērā reāla, taču tiek diskutēts par dažādiem jautājumiem.

Staķis pulcēs jauno koalīciju(23)

Iegūstot visvairāk deputātu mandātu, par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu uzvarētāju kļuvis Attīstībai/Par! un Progresīvo (A/P/P) apvienotais saraksts, kura līderis Mārtiņš Staķis šodien aicinās Rīgas domē ievēlēto partiju pārstāvjus uz pirmajām oficiālajām sarunām par Rīgas domes jaunās valdošās koalīcijas veidošanu. Kopumā domes sastāvs būs samērā sadrumstalots, bet valdošo koalīciju varētu veidot četru sarakstu deputāti, nedaudz mainītās proporcijās variējot pašreizējo Saeimas valdošās koalīcijas modeli.

Vēlas kļūt par varas partiju(1)

Kļūstot par pirmo pasākumu jaunajā konferenču centrā ATTA Centre, sestdien Latvijas Reģionu apvienība (LRA) rīkoja kongresu, lai no trīs partiju un trīs biedrību apvienības pārtaptu vienotā partijā. Tiesa gan, apvienībā līdz šim ietilpstošā Vidzemes partija, kā jau bija zināms iepriekš, tomēr paliek pati par sevi, taču tai būs sadarbības līgums ar LRA.

Fausts ar negaisu Lietuvā(1)

Brīvdabas operu iestudējumi dod iespēju kultūrtūrismam, tomēr Covid-19 cilpa pakāpeniski savelkas arī ap tiem.

Vairāki vēlēšanu scenāriji(2)

Ar sejas aizsegiem un cimdiem ekipēti vēlēšanu komisiju locekļi jau no trešdienas, kad sākas iepriekšējā balsošana, būs gatavi sagaidīt balsstiesīgos pilsoņus. Rīgas pilsētas Vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Kokins vakar secināja – visi nepieciešamie aizsarglīdzekļi, lai nodrošinātu vēlēšanu norisi gan pēc vieglākā, gan smagākā scenārija, ir sagādāti. Tie izmaksājuši ap 190 tūkstošiem eiro, bet summā nav ietverts atalgojums papildu darbiniekiem.

Visus trīs kandidātus vērtēs ministrs

Valsts policijas (VP) priekšnieka amata konkursa komisija noslēgusi darbu un iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam (KPV LV) virzīšanai amatā ieteikusi visus trīs kandidātus. Tādējādi tagad ministra rokās būs izlemt, vai augsto amatu ieņems VP Galvenās administratīvās pārvaldes priekšnieka vietnieks pulkvedis Normunds Grūbis, pašreizējais VP priekšnieka pienākumu izpildītājs ģenerālis Andrejs Grišins vai arī Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks ģenerālis Juris Šulte.

Valmieras festivāla punktu galaktika

5. Valmieras Vasaras teātra festivāla izrādes notika, strikti ievērojot distancēšanās prasības, bet pavisam individuāli bija iespējams baudīt apvienības Kvadrifrons un Latvijas Kultūras akadēmijas studentu audiodarbus dažādās pilsētas vietās.

Solījumus izsaka arī domē līdz šim nepārstāvētie spēki(4)

Uzrunājot vēlētājus, viena no būtiskākajām programmu sadaļām ir sociālie jautājumi. Diena jau rakstīja par līdzšinējās domes pozīcijas un opozīcijas pārstāvju solījumiem Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu programmās, taču neatpaliek arī tie, kuri domē nav strādājuši nekad vai arī bijuši ievēlēti pirms vairāk nekā desmit gadiem.

Sola rūpēties par rīdziniekiem(5)

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām, kas notiks 29. augustā, visu 15 iesniegto sarakstu programmās atrodami solījumi uzlabot pilsētas iedzīvotāju dzīvi, tostarp īpaši pieminot seniorus un ģimenes ar bērniem, kas ir elektorāta apzinīgākā daļa. Tiesa, starp priekšlikumiem ir arī tādi, kas diez vai ir izpildāmi.

Pepijai būs pagaidu mājas

Covid–19 izraisītā krīze skārusi visus Latvijas teātrus, tostarp arī Latvijas Leļļu teātri, kura darbinieki trīs mēnešus bijuši dīkstāvē, jūnija vidū devušies atvaļinājumā, bet kopš 14. jūlija uzsākuši jauno sezonu. Gan teātra kolektīvam, gan skatītājiem būs jāpierod pie zināmām izmaiņām, jo 1911. gadā celto ēku, kur gadu gaitā atradies gan kino, gan aptieka, grāmatu spiestuve un zīmogu darbnīca, kafejnīca un vairākas tirgotavas, bet kopš 1944. gada – Leļļu teātris, drīzumā gaida remonts.

Kandidātu komanda bez pārsteigumiem(2)

Kopš jūnija beigām, kad partija KPV LV rīkoja Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu saraksta prezentācijas pasākumu, nav notikuši nekādi satricinājumi, un toreiz pieteiktie saraksta līderi patiešām pirmajās pozīcijās ir arī atrodami. Tāpat nav mainījusies toreiz pieteiktā priekšvēlēšanu programma. Taču nu ir pieejams pilns deputātu kandidātu saraksts, kurā iekļauts 61 cilvēks, – tikai divu pietrūkst līdz atļautajam maksimumam.

Četri saraksti Rīgas domes vēlēšanās izceļas ar nelielo kandidātu skaitu(9)

No kopumā 15 deputātu kandidātu sarakstiem, kas iesniegti Rīgas domes (RD) ārkārtas vēlēšanām, visi 63 atļautie kandidāti ir deviņos sarakstos, bet KPV LV līdz limitam trūkst vien divu uzvārdu. Taču četri politiskie spēki cīņā par RD deputātu vietām devušies ar tik nelielām komandām, ka pat visu četru sarakstu kandidātu kopskaits nesasniedz vienai partijai atļauto skaitu.

JKP saraksts: divi Ozoli un dāsni solījumi vēlētājiem(9)

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputātu kandidātu saraksts Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām atklāj vienlaikus divas tendences. Pirmkārt, tā līderis jāmeklē starp Saeimas deputātiem – vispirms bija runa par Juri Jurašu, tagad tā ir Linda Ozola, kura gan ir strādājusi arī Rīgas domē (RD). Otrkārt, saraksta priekšgalā tomēr ir samērā daudzi RD deputāti, kuri acīmredzot partijas vadības ieskatā sevi ir pierādījuši.

Nozīmīgais otrais numurs(3)

Sarīkojot preses konferenci Bastejkalnā, Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) izspēlēja gājienu ar zirdziņu – Viktors Valainis kā Rīgas mēra kandidāts, tāpat kā saraksta trešais numurs ZZS valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars, jau bija redzēts uz reklāmas plakātiem, bet pieredzējušā politiķa, bijušā Latvijas Ārstu biedrības prezidenta Pētera Apiņa vārds tika turēts noslēpumā. Kad šis fakts tika publiskots, saraksta līderis neslēpa savu sajūsmu par jauno komandas spēlētāju, dāvinot viņam alus brūvētavas Labietis alu Pēteris Apinis.

Ilgstoši rūdījušies opozīcijā(16)

Ceturtdien iesniegt sarakstus Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijā bija pieteikušies četri politiskie spēki – Rīcības partija, Jaunā Vienotība (JV), Nacionālā savienība Taisnīgums un Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS). Divi no tiem rīkoja arī publiskus pasākumus, iepazīstinot ar kandidātu sarakstiem un programmu.