Laika ziņas
Šodien
Migla

Atis Rozentāls

Dailes ugunij rada?(4)

Diezgan miglaini atceros bērnībā lasītu vai Veltas Skurstenes balsī dzirdētu pasaku Pie saulītes ciemos, kurā saulīte paslēpās un zvēri gāja to meklēt un laikam arī nolūgties, lai nu spīdekle nāk atpakaļ. Nez kāpēc šī pasaka prātā ienāca, kad lasīju ziņu, ka pēc atgriešanās no Indijas Dailes teātra mākslinieciskais vadītājs Dž. Dž. Džilindžers paziņojis, ka ne tikai aiziet no konkrētā teātra, bet neiestudēs izrādes vispār.

Pašvaldības nemierā ar finansējumu, dabas resursu nodokļa pārdali un ceļu stāvokli(13)

Lai gan Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) domes sēdes dalībniekiem apgalvoja, ka 2020. gada budžeta ietvara vienošanās un domstarpību protokolā vienošanos esot vairāk nekā domstarpību, vairākos jautājumos pašvaldību vadītājiem un ministriem nav izdevies panākt kopsaucēju. Liela neapmierinātība valda ar valdības nodomu pašvaldību budžetiem novirzīt 18,8% no kopbudžeta ieņēmumiem līdzšinējo 19,6% vietā, tomēr ir arī citi satraukuma iemesli.

Lemj par pilsonību nedzimušajiem(5)

Bijušā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iepriekš parlamentā iesniegto likumprojektu par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem, kuri dzimuši Latvijā pēc 2020. gada, Saeima vakar atbalstīja otrajā lasījumā. Vienlaikus parlamenta vairākums noraidīja vairākus priekšlikumus, kuros piedāvāts plašāks regulējums pilsonības piešķiršanā bērniem.

Lai varētu vēlēt jebkurā iecirknī

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) plāno rosināt, lai arī pašvaldību vēlēšanās vēlētāji varētu balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī pašvaldības robežās. Pašlaik attiecīgi likuma grozījumi tiek saskaņoti ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP), kā arī pašvaldību vēlēšanu komisijām, bet izskatīšanai Saeimā tos varētu iesniegt oktobrī, Dienai atzina CVK Informācijas nodaļas vadītāja Laura Zaharova.

Lai varētu vēlēt par apvienībām(2)

Kaut arī 2014. gadā Satversmes tiesa noraidīja Jūrmalas aizsardzības biedrības (JAB) iesniegumu par iespēju atļaut arī lielo pašvaldību vēlēšanās ļaut piedalīties ne tikai partijām, bet arī vēlētāju apvienībām, līdz ar administratīvi teritoriālo reformu situācija valstī būtiski mainīsies, jo praktiski nekur vairs nebūs iespēju balsot par vēlētāju apvienību sarakstiem.

Norma starp fabrikas graustiem

Narvas Operas dienas rāda meklējumus gan laikmetīgās operas, gan klasikas mūsdienīgas interpretācijas virzienā

Mēģinās pārliecināt, ka viss būs labi(2)

Jaungulbenes pagastā atrodas mežs 142 hektāru platībā, kas oficiālajos dokumentos tiek saukts par nekustamo īpašumu Sils. Gulbenes novada dome sarīkojusi izsoli, pircējs ir atrasts un pat nauda pārskaitīta, tomēr pēdējā domes sēdē deputātu vairākuma balsu tomēr pietrūka, lai izsoles rezultātus apstiprinātu. Iemesls ir iebildumi, ka mežs, kas vietējiem iedzīvotājiem ir ne tikai ogu un sēņu avots, bet tiek uzskatīts par nozīmīgu visa novada vērtību, nonāks privātīpašumā, turklāt patiesā labuma guvēji ir zviedri. Mežs nosolīts par 888 000 eiro.

Samazina līdzdalību Rīgas pilsētbūvniekā

Rīgas dome vakar lēma samazināt Rīgas pilsētas pašvaldības līdzdalību SIA Rīgas pilsētbūvnieks (RPB), dzēšot kapitāla daļas 8 578 415 eiro vērtībā.

Piena upes turpina plūst ārpus Latvijas(16)

Visai liela daļa Latvijā saražotā piena tiek pārstrādāta ārpus mūsu valsts robežām, tai pašā laikā ir Latvijas uzņēmumi, kas pienu iepērk Igaunijā un Lietuvā. Gan vienā, gan otrā gadījumā tas tiek skaidrots ar izdevīgumu. Savukārt Latvijas piena ražotāju kooperatīva Piena ceļš un Igaunijas piensaimnieku kooperatīva E-piim paziņojums par kopīga starpvalstu kooperatīva izveidi rada jautājumus, vai šī projekta liktenis nebūs līdzīgs savulaik ar valdības atbalstu izveidotajai rūpnīcai Latvijas piens, kuras kontrolpakete 2017. gada sākumā nonāca Vācijas koncerna Fude + Serrahn Milchprodukte īpašumā.

Būtisks solis ceļā uz brīvību(30)

Apmēram divi miljoni Baltijas valstu iedzīvotāju aptuveni 660–670 kilometru garā maršrutā – Baltijas ceļš, ar kuru 1989. gadā tika pieminēta Ribentropa–Molotova pakta gadadiena, ir notikums, kas būtiski ietekmējis politiskos procesus un Baltijas atpazīstamību ne tikai Austrumeiropā, bet visā pasaulē.

Dundagā briest dumpis(3)

Aizstāvot 9. augustā no amata atcelto Kolkas pagasta pārvaldes vadītāju Aldi Pinkenu un paužot negatīvu attieksmi pret novada domes vadības stilu un pašvaldības attīstības virzieniem, ceturtdien Dundagā notiks protesta gājiens. To atbalsta arī četri domes opozīcijas deputāti.

Paplašinās biļešu tirgotāju loks

Pie tā, ka pasākumu biļetes lielākoties jāpērk nevis pirms pasākuma, bet iepriekšpārdošanā no izplatītājiem, mūsu skatītājs ir pieradināts. Cita lieta, ka iestādes un producenti izvēlas dažādas firmas, un, interesējoties par pasākumu, jāzina, kas ir biļešu tirgotājs, kādā veidā – klātienē vai internetā – biļetes ir iegādājamas un kādi ir tirdzniecības nosacījumi, piemēram, servisa maksa. Nesen par ienākšanu Latvijā paziņoja Lietuvas biļešu tirdzniecības tīkls Tiketa.lv. Joprojām netrūkst arī mazāku firmu, kuru klientu skaits nav liels. Vienlaikus pamazām attīstās tendence, ka uz vienu un to pašu pasākumu biļetes tirgo vairāki uzņēmumi.

Perons – radošuma platforma(8)

Mazāk nekā divu gadu laikā, projekta realizācijā ieguldot 11,6 miljonus eiro, bijušās 1903. gadā būvētās preču stacijas vietā radīta ēka, kurā senatne apvienota ar mūsdienīgiem risinājumiem. Hanzas perons ir kultūrtelpa, kuras savdabīgais veidols, atmosfēra un atrašanās vieta tuvu pilsētas centram un sabiedriskajam transportam ļauj runāt par visiem priekšnoteikumiem veiksmīgai darbībai nākotnē.

Joprojām neskaidra olu ražotnes nākotne(11)

Ovostar Union grupā ietilpstošais uzņēmums SIA Gallusman jau pusotru gadu cenšas atrast vietu un saskaņot olu ražotnes būvniecību Latvijā. Ar trešo piegājienu izraudzīta vieta Ogres novada Madlienas pagastā, taču prognozēt, ar ko beigsies saskaņošanas procedūras, nav iespējams. Pašvaldība uzsver savu neitralitāti, savukārt tiek ziņots, ka visaktīvākie sabiedrības pārstāvji sabiedriskās apspriešanas sēdē bijuši pret, pamatojot to ar iespējamu dzīves kvalitātes pazemināšanos. Ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojuma (IVN) sabiedriskās apspriešanas termiņš ir pagarināts līdz 27. augustam, Dienai paskaidroja Ogres novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Nikolajs Sapožņikovs.

Valkai reformā maz "pielūdzēju"(8)

Jau tūlīt pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātās novadu reformas kartes publicēšanas vairāku pašreizējo Vidzemes novadu vadītāji Dienai pauda neapmierinātību ar plāniem pievienot Valkas novadam esošo Rūjienas, Naukšēnu un Strenču novada teritoriju. Arī pēc ministra Jura Pūces (A/P) 26. jūlija vizītes Valkā pretrunas nav mazinājušās, savukārt alternatīvajam variantam – apvienoties ar Smiltenes novadu – smiltenieši nebūtu gatavi piekrist.

Radio prasa papildu finansējumu

Nesagaidot trešdien izsludināto preses konferenci, Latvijas Radio valde nākusi klajā ar atklātu vēstuli Valsts prezidentam, Saeimas priekšsēdētājai, Ministru kabinetam, kultūras un finanšu ministriem un atbildīgajām Saeimas komisijām, aicinot atbalstīt papildu finansējuma piešķiršanu.

Vēlas kliedēt jebkuras šaubas(10)

"Esmu atvērta žurnālistu jautājumiem, uz kuriem sniegšu atbildes, iespējami plaši skaidrojot situāciju sabiedrībai, vienlaikus ievērojot informācijas neizpaušanas ierobežojumus izmeklēšanas interesēs," sociālajā vietnē Facebook 10. jūlija vakarā ziņoja Rīgas domes (RD) deputāte no amata uz laiku atstādinātā Latvijas Universitātes (LU) rektora vietniece un Latvijas Biatlona federācijas (LBF) prezidente Baiba Broka (NA), kura bija atbrīvota no īslaicīgās aizturēšanas izolatora. Tomēr piektdienas rīta preses konferencē šī apņēmība bija transformējusies – nolasījusi visai plašu paziņojumu, kas tūlīt tika nodrukātā veidā izdalīts klātesošajiem, viņa telpu pameta, visas atbildes uz jautājumiem atstājot advokātu ziņā, kuri savukārt neskopojās ar pamācībām žurnālistiem, ko vajadzētu rakstīt un ko ne.

Talsu domes vadība var mainīties jau otro reizi šajā sasaukumā(1)

Pašreiz amatā esošajam Talsu novada domes priekšsēdētājam Dainim Karolam (LZS) ir pārliecība par astoņu deputātu atbalstu, viņu pašu ieskaitot. Domē ar 17 deputātiem tas nav pietiekami, lai noturētos amatā, un tieši par mēra atcelšanu šodien lems novada dome. Varas maiņas iniciatori savulaik aktīvi darbojās arī iepriekšējā mēra Edgara Zeldera (Mēs – Talsiem un novadam) atcelšanā un pašreizējās koalīcijas izveidošanā. ​

Satraukti par ārstu pieejamību(6)

Ārstu speciālistu īpatsvars Rīgā un Pierīgā pieaug, bet to trūkums reģionos ir vērojams visās specialitātēs. Nozarē trūkst vairāk nekā trīsarpus tūkstošu māsu un gandrīz 300 vecmāšu. Tikai 65% jauno speciālistu, kuri ieguvuši kvalifikāciju, pēc diploma saņemšanas paliek Latvijas darba tirgū, un tikai 52% māsu un 54% vecmāšu pēc studiju beigšanas sāk darba gaitas Latvijā. Tie ir satraucoši fakti, kam revīzijas ziņojumā uzmanību pievērsusi Valsts kontrole (VK). Veselības ministrija (VM) skaidro, ka daļa problēmu jau tiek risināta, bet no nozares profesionāļu asociācijām pašlaik ir tikai pirmās atsauksmes, jo rūpīgi iepazīties ar tekstu vēl nav bijis laika.

Par likvidēšanu var nākties piemaksāt(1)

Atsaucoties uz Valsts kontroles ziņojumu par Rīgas domes piešķirto dotāciju biedrībām un nodibinājumiem likumību un lietderību, ir sagatavots lēmuma projekts, paredzot izbeigt galvaspilsētas pašvaldības līdzdalību nodibinājumā Riga.lv tā likvidācijas ceļā. Projektu jau atbalstījusi Pilsētas īpašuma komiteja, bet šodien tas nonācis Finanšu un administrācijas lietu komitejas darba kārtībā.

Labi parunāja, bet neko nenolēma

"Saruna laba, sajūta patīkama," piektdienas vakarā pēc Rīgas domes opozīcijas frakciju kopīgās tikšanās Dienai izteicās partijas Latvijas attīstībai (LA) frakcijas vadītājs Viesturs Zeps. Tomēr nekādi lēmumi saistībā ar domes priekšsēdētāja amatu tikšanās laikā nav pieņemti, un saglabājušās tās viedokļu atšķirības, kas bijušas jau iepriekš, liecina vairāku partiju pārstāvju teiktais.

Lugu lasītāji(1)

Jau vairākus gadus Spēlmaņu naktī apbalvo nevis oriģināldramaturģijas iestudējumus, bet tekstu autorus. Tas nozīmē, ka visi šie teksti kādam ir jāizlasa

Andrejostas piedāvājums(59)

Šodien Kultūras ministrija Ministru kabineta ēkā iepazīstina politisko partiju pārstāvjus ar Nacionālās akustiskās koncertzāles konceptuālā ziņojuma projektu. Līdztekus AB dambim kā reālas tiek izskatītas arī trīs citas alternatīvas – Kongresu nama pārbūve, Dailes teātra pārbūve, par ko Diena nesen rakstīja, kā arī privāto investoru piedāvājums būvēt koncertzāli Andrejostā netālu no Rīgas pasažieru termināļa. Sarunā ar Riga Port City pārstāvi Juri Pētersonu Diena noskaidroja, ka privātais partneris varētu piedāvāt īstenot Daugavas labajā krastā konkrētajai vietai pielāgotu, bet pēc būtības to pašu Anda Sīļa projektu, kas veidots būvniecībai uz AB dambja.

Šūpo, bet negāž no Baldones mēra krēsla(6)

Baldones novada domē konfliktsituācijas nav retums. Tāda izveidojusies arī šobrīd – ceturtdienas pievakarē novada domes darba kārtībā kā pēdējais bija iekļauts jautājums par neuzticības izteikšanu domes priekšsēdētājam Raimondam Audzeram. Ceturtdienas rītā gan viņš, gan kādreizējā domes vadītāja Karīna Putniņa (RA) Dienai pauda pārliecību, ka astoņu deputātu koalīcija ir stipra un varas maiņa nenotiks.

Saskata riskus Rēzeknes un Daugavpils draudzībā ar Krieviju(39)

Daugavpilī un Rēzeknē novērojama nekritiska attieksme pret Krievijas iniciatīvām, ignorējot to, ka Krievija savas kultūras, humanitārās, izglītības un "tautiešu politikas" aktivitātes uztver kā daļu no valsts kopējās ārpolitikas un nacionālo interešu virzīšanas. Tā secināts Austrumeiropas politikas pētījumu centra (APPC) jaunajā analītiskajā apskatā Krievijas sadarbība ar Latvijas pašvaldībām: Daugavpils un Rēzeknes piemēri.