Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +22 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze

Pieciem Michelin atzinību guvušajiem restorāniem ir nodokļu parādi

No 26 restorāniem, kas pagājušajā nedēļā guva pasaulē populārākā restorānu ceļveža Michelin Guide atzinību, pieciem reģistrēts nodokļu parāds, liecina aģentūras LETA apkopotā informācija.

Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publiskoto informāciju "Michelin Selected Restaurants" ceļvedī iekļautā restorāna "Tauro" īpašniecei SIA "Tauro" 24.novembrī bija VID administrēto nodokļu parāds 47 108 eiro apmērā.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, "Tauro" pērn strādāja ar 332 935 eiro apgrozījumu un 514 703 eiro zaudējumiem. Miljardierim Jurijam Šefleram pastarpināti piederošais uzņēmums ar zaudējumiem strādā kopš 2010.gada. 2022.gadā "Tauro" nodokļos samaksāja 168 630 eiro, savukārt vidējais uzņēmumā nodarbināt skaits bija 16.

SIA "Binvest", kas pārvalda gan konditoreju "Mulberry", gan "Michelin Selected Restaurants" ceļvedī iekļauto restorānu "Chef's Corner", nodokļu parāds 24.novembrī bija 35 754 eiro, bet SIA "Zetop", kas pārvalda "Michelin Selected Restaurants" ceļvedī iekļauto restorānu "Whitehouse", - 61 448 eiro.

"Binvest" pagājušajā gadā strādāja ar 840 932 eiro apgrozījumu un 160 525 eiro zaudējumiem. Uzņēmums reģistrēts 2018.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2800 eiro. "Binvest" vienīgais īpašnieks ir Bulgārijā dzīvojošais armēnis Armens Mkrtčjans, kuram pieder arī 5,3% "Zetop" daļu, kamēr Armēnijas pilsonim Goaram Mkrtčjanam - 94,7%.

"Binvest" 2022.gadā nodokļos valstij samaksāja 191 440 eiro, kamēr vidējais nodarbināto skaits bija 21.

"Zetop" pērn strādāja ar 1,026 miljonu eiro apgrozījumu un 346 337 eiro zaudējumiem. Uzņēmums reģistrēts 2019.gadā, un tā pamatkapitāls ir 52 800 eiro. 2022.gadā "Zetop" nodokļos samaksāja 275 960 eiro, bet nodarbināja 29 darbiniekus.

Tērbatas ielā 2, kur atrodas "Whitehouse", Armenam Mkrtčjanam reģistrēti arī divi citi ēdināšanas uzņēmumi, tostarp SIA "Food&More" un SIA "Restin", kam 24.novembrī nodokļu parāds bija attiecīgi 13 971 eiro un 34 186 eiro. Turklāt VID piemērojis "Food&More" aizliegumu komercķīlas reģistrācijai, pārjaunošanai un grozīšanai.

Tikmēr "Michelin Selected Restaurants" ceļvedī iekļautā "36.līnijas" pārvaldītāja SIA "Apetite36" 24.novembrī bija 442 036 eiro nodokļu parāds. Tāpat uzņēmumam bija nodokļu parāds par 212 237 eiro, kuram pieņemts lēmums par nokavēto nodokļu maksājumu labprātīgu izpildi.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Apetite36" pērn strādāja ar 3,089 miljonu eiro apgrozījumu un 413 330 eiro zaudējumiem. Uzņēmums reģistrēts 2019.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2800 eiro. "Apetite36" līdzīpašnieki ir Lauris Aleksejevs (80%) un Jānis Kārkliņš (20%). 2022.gadā "Apetite36" valsts budžetā nodokļu veidā iemaksāja 612 360 eiro, kā arī nodarbināja vidēji 100 cilvēku.

"Apetite36" pērn decembrī piemērots arī VID aizliegums komercķīlas reģistrācijai, pārjaunošanai un grozīšanai. Patlaban uzņēmumam ir četras aktīvas komercķīlas.

Līdztekus "Apetite36" pieder 50% SIA "Lauris Restaurant Service" daļu. Šim uzņēmumam 24.novembrī bija nodokļu parāds 148 145 eiro apmērā, liecina VID publiskotā informācija.

Savukārt "Michelin Selected Restaurants" ceļvedī iekļautā restorāna "KEST" pārvaldītājai SIA "Jansons un partneri" 24.novembrī bija 13 931 eiro nodokļu parāds, kā arī parāda summa par 14 802 eiro, par kuriem pieņemts lēmums par nokavēto nodokļu maksājumu labprātīgu izpildi.

"Jansons un partneri" pērn strādāja ar 662 586 eiro apgrozījumu un 149 274 eiro zaudējumiem, liecina "Firmas.lv". Uzņēmums reģistrēts 2017.gadā, un tā pamatkapitāls ir 3000 eiro. "Jansons un partneri" pieder Gundaram Skudriņam (80%) un Mārim Jansonam (20%). "Jansons un partneri" 2022.gadā nodokļos samaksāja 159 380 eiro, kā arī vidēji nodarbināja 14 cilvēkus.

Patlaban uzņēmumam ir arī aktīvs VID piemērots aizliegums komercķīlas reģistrācijai, pārjaunošanai un grozīšanai.

Komentējot situāciju, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) valdes priekšsēdētājs Andris Kalniņš aģentūrai LETA sacīja, ka, skatoties ne tikai šo, bet arī pārējo nozares uzņēmumu nodokļu parādiem, patlaban secināms, ka daļa no tiem ir vēl joprojām Covid-19 pandēmijas laikā uzkrātie nodokļu parādi, gan arī svaigi izveidojušies nodokļu parādi, kas nesezonā jeb ziemas periodā ēdināšanas un visā viesmīlības nozarē jau tiek uzskatīts par normu.

"Viesmīlības nozare ir ar izteiktu sezonalitāti un līdz ar to nākas secināt, ka pat "Michelin" ceļveža atzītās ēdināšanas vietas ir spiestas strādāt nesezonā ar zaudējumiem un maksājumu kavējumiem," skaidroja Kalniņš.

Tāpat viņš minēja, ka citviet Rietumeiropā šāda situācija nebūtu iedomājama kaut vai tādēļ, ka lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem tiek piemērots samazinātais pievienotās vērtības nodoklis. "Taču valdības neizpratnes dēļ par situāciju un nepieciešamo rīcību nozares atbalstam, esam tur, kur esam," piebilda LVRA vadītājs.

Līdztekus Kalniņš uzsvēra, ka LVRA jau ilgstoši ir norādījusi uz problēmām visā viesmīlības nozarē, ar kurām tā saskaras jau vairāku gadu garumā. Tostarp Covid-19 pandēmijas laikā ēdināšanas nozare uzkrāja nodokļu parādus, kuri vēl joprojām uz 2023.gadu veido 44,2 miljonus eiro, kas ir vislielākais parāds pret apgrozījumu salīdzinājumā ar citām tautsaimniecības nozarēm Latvijā.

Savukārt pēc pandēmijas viesmīlības nozari krietni ietekmējusi ģeopolitiskā situācija pasaulē. Kā sacīja Kalniņš, Latvija salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm tūrisma plūsmas ziņā atgūstas vislēnāk.

"Tradicionāli ēdināšanas nozare ir ar ļoti mazu rentabilitāti, taču, ņemot vērā visus apgrūtinājumus, darba spēka trūkumu un pieaugošās izmaksas, uzņēmējiem nākas strādāt ar zaudējumiem un segt pieaugošās izmaksas uz savas iespējamās peļņas rēķina, jo cilvēku maksātspēja ir būtiski kritusies," atzina LVRA vadītājs.

Tāpat Kalniņš pauda, ka LVRA atzīst, ka nozarē ir vērojama ēnu ekonomika un jau vairāku gadu garumā asociācija uz to ir vērsusi valdības un atbildīgo iestāžu uzmanību, jo kategoriski neatbalsta izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Viņš arī piebilda, ka nodokļu maksājuma kavējums neliecina par atrašanos ēnu ekonomikā, taču, salīdzinot, piemēram, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas uz vienu darbinieku starp uzņēmumiem un nozarē vidējo, gan ir iespējams iegūt aptuveno priekšstatu par uzņēmuma godprātību nodokļu nomaksā.

LETA jau vēstīja, ka "Michelin" kvalitātes zvaigzne piešķirta Rīgas restorānam "Max Cekot Kitchen", bet "Michelin Selected Restaurants" ceļvedī iekļauta "Pavāru māja", "Tauro", "Zoltners", "Mo", "3 pavāri", "Whitehouse", "36.līnija", "John", "COD", "Le Dome", "Chef's Corner", "Barents Coctails & Seafood", "Barents", "Aqua Luna", "Entresol", "Ferma", "Neiburgs", "Tails", "H.E.Vanadziņš", "Akustika", "KEST" un "Riviera".

Apbalvojumu par izcilu apkalpošanu "Service Award" saņēma restorāns "KEST". Par izcilāko someljē atzīts Ivo Orlavs no restorāna "Tauro". Apbalvojumus "Bib Gourmand", kurus piešķir restorāniem, kas piedāvā lielisku ēdienu par pieejamu cenu, saņēma "Snatch", "Shōyu" un "Milda".

"Jaunā pavāra" izcilības apbalvojumu saņēma Nils Ģēvele no restorāna "Ferma", savukārt "Michelin" zaļā zvaigzne jeb ilgtspējas apbalvojums piešķirts restorānam "Pavāru māja".

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas