Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Krievijas un Eiropas pāršķirtā lappuse

Rezonansi ne vien Krievijā, bet arī aiz tās robežām izraisījusi Fjodora Lukjanova – viena no šīs valsts ietekmīgākajiem ģeopolitikas ekspertiem – publikācija Krievija un Eiropas Savienība (ES) aizvērušas lappusi attiecībās izdevumā Krievija globālajā politikā, kura galvenais redaktors ir Lukjanovs.

Publikācijā pausts viedoklis, ka līdzšinējais Krievijas un ES attiecību modelis, kura pamatprincipi tika noformulēti vēl 1994. gadā, objektīvu iemeslu dēļ ir sevi pilnībā izsmēlis un pastāv tikai formāli, bet vienošanās par jaunu modeli ir pagaidām nezināmas nākotnes jautājums. Uz šāda fona Krievijai nepieciešams aizmirst par rietumcentrismu (orientēšanos uz Rietumiem), galveno uzmanību veltot iekšpolitiskajiem pārkārtojumiem un Āzijas, galvenokārt Ķīnas, virzienam.

Līdzīgu viedokli televīzijas raidījumā Tiesības zināt pauda cits redzams ģeopolitikas eksperts Sergejs Karaganovs, kurš paziņoja, ka Rietumi šobrīd atrodas ''civilizācijas krīzē'' un ES šā iemesla dēļ ir ''rīcības nespējīga'', bet Krievijai ar Eiropu par turpmāko attiecību modeli būs iespējams runāt tikai pēc tam, kad Eiropa atrisinās (ja vispār atrisinās) savas iekšējās problēmas. Maskavai, pēc Karaganova vārdiem, tuvākajos gados savukārt jāīsteno sava veida neoizolacionisma politika, maksimāli distancējoties no starptautiskajām problēmām un veltot galveno uzmanību iekšpolitikas sakārtošanai.

Abos gadījumos šie viedokļi bija komentāri, kas sekoja Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova paziņojumam, ka Maskava var vispār pārtraukt dialogu ar apvienoto Eiropu.

Pēc visa spriežot, attiecībā uz vairākumu divpusējo jautājumu tā arī notiks, jo Krievijā (un arī vairākumā nerietumu valstu) dominē viedoklis, ka centieni uzturēt dialogu ar kolektīvajiem Rietumiem ir atklāti bezjēdzīgi, nemaz nerunājot par centieniem līdzināties krīzē nonākušajai Rietumu (Eiropas) civilizācijai.

Uzreiz divu valsts vadošo (un arī starptautiski plaši atzītu) ģeopolitikas ekspertu, par kuriem tiek uzskatīts, ka viņiem ir ievērojama ietekme uz Krievijas ārpolitiku, vienlaicīga parādīšanās publiskajā telpā ar ideju ziņā līdzīgiem paziņojumiem attiecīgi ir sava veida punkts uz ''i'' jeb gaidāmās rīcības pamatošana ekspertu līmenī.

Cits un Krievijas kaimiņvalstis, iespējams, daudz vairāk interesējošs jautājums tikmēr ir, kādu ietekmi gaidāmā Maskavas oficiālās nostājas maiņa atstās uz tās politiku tā dēvētajās tuvajās ārzemēs, kuras Krievija uzskata par savu tradicionālo ietekmes zonu.

Lai arī Krievijas (un ne tikai tās) vadošo ekspertu līmenī tiek uzsvērts, ka mūsdienu impēriju, tajā skaitā Krievijas, politika piedzīvo paradigmas maiņu, kamdēļ impēriju teritoriālā ekspansija notiek vairs gandrīz tikai vadoties pēc izdevīguma un stratēģiskās nepieciešamības, kā arī tiek uzsvērts neoizolacionisma princips vispārējās globālās nestabilitātes apstākļos, tas tomēr ir tikai ekspertu viedoklis, kamēr reālpolitika atstāj vietu ne īpaši iepriecinošām pārdomām par to, kas var sekot nosacīti tālākā nākotnē.

Top komentāri

Krokodils Dandijs
K
Neuztraucies, Andi! Viss būs štokos.
Pipars
P
Laikam ja nekļūdos šodien būs Valdaja kluba noslēguma diena. Citiem vārdiem, būs netā jānoskatās Putina uzstāšanās... Savukārt ja runājam par pašreiz notiekošo tad domāju ka mums priekšā ir visai traki laiki... Jā es te pa pēdējiem gadiem 5-iem daudz vis kaut ko esmu rakstījis pa šo tēmu tāpēc neatkārtošos, bet piezīmēšu... Krievija tuvāko 5-20 gadu laikā izbrīnīs, sajūsminās un iespaidos... un galvenais... spēs dot cilvēcei tādus mērķus un idejas kosmosa un jauno tehnoloģiju apguvē ka burtiskā nozīmē izstums cilvēci pie zvaigznēm...! Būs ļoti, ļoti interesanti...!
hmm
h
"līdzšinējais Krievijas un ES attiecību modelis, kura pamatprincipi tika noformulēti vēl 1994. gadā" - Andis laikam domā, ka visi Dienas lasītāji zina, ko viņš saprot ar šiem pamatprincipiem. Nopietns žurnālists būtu vismaz divos teikumos izskaidrojis lasītājiem, ko viņš ar to saprot. Tād arī būtu saprotamas nākotnes prognozes, kā tieši šīs attiecības mainīsies. Turklāt, kritiski aprakstot Rietumus, būtu tikpat kritiski jāapraksta arī Austrumi. Katram ir savas problēmas, bet visiem problēmas ir gana nopietnas.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pūces kaunināšanas politiskie zemteksti(14)

Ceturtdien akurāt puse Saeimas deputātu nolēma ar skaļu ūjināšanu sagaidīt atgriežamies darbā parlamentā kaunā jau tā kritušo eksministru Juri Pūci (AP). Nepiedaloties balsojumā, netika sasniegts...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē