Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Sestdiena, 20. aprīlis
Mirta, Ziedīte

Andis Sedlenieks

Debates par pragmatismu

Republikāņu kontrolētā ASV Kongresa Pārstāvju palāta pēc gandrīz pusgadu ilgas vilcināšanās acīmredzami iekšpolitisku iemeslu dēļ, saistītu ar gaidāmajām ASV prezidenta un Kongresa vēlēšanām, 20. aprīlī beidzot balsos par palīdzības sniegšanu Ukrainai.

Digitālajam jākļūst patiesi zaļam

Ar starptautiskā digitālo inovāciju uzņēmuma Helmes Latvia partneri un valdes priekšsēdētāju Viesturu Bulānu sarunājas Andis Sedlenieks.

Tuvo Austrumu šahs

Iepriekšējās nedēļas beigās pasaules uzmanība bija piesaistīta Irānas "atriebes akcijai" – triecienam pa Izraēlu –, atbildot uz pēdējās iepriekš veikto uzlidojumu Irānas konsulātam Sīrijā, kura rezultātā gāja bojā vairākas augstas Irānas militārpersonas.

Rumānijas princeses šaha spēles

Lai arī Rumānijas pēdējais karalis Mihajs I no troņa tika gāzts jau 1947. gadā, pēc Rumānijas kļūšanas par demokrātisku valsti tajā atgriezusies arī karaliskā ģimene. Par monarhijas atjaunošanu Rumānijā gan nav runas, tomēr tas netraucē karaļa pēctečiem virzīt savas intereses, iejaucoties arī valsts politikā.

Viedoklis vai vadlīnijas?

Prestižajā un ļoti ietekmīgajā ASV starptautiskās politikas izdevumā Foreign Affairs lasāma plaša publikācija ar nosaukumu Uzvaru nevar aizstāt. Amerikas konkurence ar Ķīnu ir jāuzvar, nevis jāpārvalda (No Substitute for Victory. America’s Competition With China Must Be Won, Not Managed).

Ekvadoras precedents

Dienvidamerikas valsts Ekvadoras varas iestādes šā gada 5. aprīlī savdabīgā veidā izšķīrās atzīmēt 18. aprīlī gaidāmo Vīnes konvencijas par diplomātiskajām attiecībām gadadienu, valsts galvaspilsētā Kito iebrūkot Meksikas vēstniecībā un apcietinot tajā patvērumu radušo bijušo viceprezidentu Horhi Glāsu.

Sarkano līniju atbīdīšana?

Francijas prezidenta Emanuela Makrona iniciatīva par nepieciešamību apspriest valstu koalīcijas izveidi, kuras dalībnieki būtu gatavi ievest Ukrainā savus sauszemes spēkus, izpelnījusies nevienprātīgu vērtējumu. Kādēļ tā, uz kāda fona tā veidojusies un ko īsti ietver?

Krievijas aktīvu dilemma

Aģentūra Bloomberg, atsaucoties uz Lielbritānijas iekšlietu ministra vietnieces Nusratas Gani paziņojumu, nesen vēstīja, ka G7 valstu attiecīgās ministrijas līdz šā gada jūnijam, kad paredzēta šo valstu līderu tikšanas, iesniegs pēdējiem savus priekšlikumus par iesaldēto Krievijas aktīvu konfiscēšanu.

Turcijas protesta balsojums

Turcijā 31. martā tika aizvadītas pašvaldību vēlēšanas, kurās šo valsti divdesmit gadus vadošā prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana pārstāvētā konservatīvā Taisnīguma un attīstības partija (AKP) uzrādīja sliktākos rezultātus savas atrašanās pie varas vēsturē.

Kristieši pasaules kartē

Kamēr kristieši visā pasaulē atzīmē Lieldienas, uz brīdi pieklusušas dažādu veidu nesaskaņas kristīgo konfesiju rindās. Vienlaikus tiek runāts par to, ka kristīgā pasaule atrodas ceļā pretī ievērojamām pārmaiņām, lai gan atbilžu uz jautājumiem, kādas tās būs un pie kā novedīs, pagaidām nav.

Asanža pēdējā cerība

Londonas Augstā tiesa, kurā vakar tika skatīts jautājums par internetvietnes WikiLeaks dibinātāja Džuliana Asanža izdošanu ASV, pretēji prognozēm pieņēma lēmumu, kas viņam paver cerības izvairīties no ekstradīcijas.

Ekonomika, karš un opozīcija

Kāda patlaban ir situācija Krievijā, kādēļ par spīti visam tajā nav jūtama stipra opozīcija valdošajai varai, un kas šo situāciju varētu mainīt? Galvenie faktori, kas ļauj Krievijas līderim turpināt iesākto.

Prezidenta atstādināšana

Trešdien kļuva zināms, ka Vjetnamas Komunistiskās partijas Centrālā komiteja, kas ir galvenā lēmumu pieņemšanas institūcija šajā Āzijas valstī, akceptējusi valsts prezidenta Vo Vana Thionga atkāpšanos no amata tikai gadu pēc stāšanās tajā.

Stratēģiskā nenoteiktība

Nedēļas sākumā ASV vēstniece Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO) Linda Tomasa-Grīnfīlda nāca klajā ar paziņojumu, ka ASV ir gatavas sākt divpusējas sarunas "bez priekšnoteikumiem" ar Krieviju un Ķīnu par bruņojuma kontroli jeb stratēģisko stabilitāti.

Robežstrīdi, politiķu košums un jaunais kurss

Laikā, kad pasaules uzmanības centrā atrodas Krievijas iebrukums Ukrainā, karadarbība Gazas joslā un priekšvēlēšanu kaislības ASV, daudziem nepamanīts palicis fakts, ka strauji un, dažuprāt, pat dramatiski pasliktinās Ķīnas un Filipīnu attiecības. Kas ir mainījies, un kamdēļ Filipīnas pat pretrunīga prezidenta vadībā atgriezušās pie sev tradicionālās, uz ASV orientētās ārpolitikas?

Kārtējais signāls Rietumiem

Nedaudz vairāk nekā pirms nedēļas Nigērija ārlietu ministra Jusufa Tugara personā paziņoja, ka ir pieņemts lēmums pēc nepieciešamo priekšdarbu veikšanas iesniegt lūgumu par valsts pievienošanos BRICS.

Demokrāti negrasās padoties

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidenta Džo Baidena ikgadējā uzruna Kongresam par stāvokli valstī (State of Union Adress) paredzami izvērsās par Baidena un plašākā nozīmē demokrātu priekšvēlēšanu programmas pieteikumu pirms šā gada 5. novembrī gaidāmajām ASV prezidenta (arī Kongresa un vēl virknes citu) vēlēšanām.

Piedņestras scenāriji

Moldovas un tās separātiskā Piedņestras reģiona aktivitātes, vēršoties pie Krievijas "pēc aizsardzības", izsaukušas daudz jautājumu starptautiskajā arēnā, ne vienam vien velkot paralēles ar notikumiem Ukrainā. Ko tas īsti nozīmē, kāda situācija patlaban valda Piedņestrā, un ko lietas labā var darīt Moldova?

Haiti un nestabilitātes teritorijas

Nedēļas pirmajā pusē plašsaziņas līdzekļu uzmanības centrā nonāca Karību jūras valsts Haiti, kur notika organizētās noziedzības un ielu bandu konglomerāta mēģinājums panākt premjerministra Ariela Anrī gāšanu.

Trampa juridiskā uzvara

Nedēļas sākumā ASV Augstākā tiesa (AT) vienbalsīgi atcēla Kolorādo pavalsts Augstākās tiesas lēmumu, atbilstīgi kam ASV eksprezidentam Donaldam Trampam bija liegts piedalīties Republikāņu partijas priekšvēlēšanās šajā pavalstī.

Maska jaunā likme

Dienvidāfrikas izcelsmes ASV multimiljardieris, viens no pasaules bagātākajiem cilvēkiem Īlons Masks jau gadiem atrodas plašsaziņas līdzekļu uzmanības centrā. Taču iepriekš uzmanība miljardierim tika pievērsta panākumu biznesā, viņa inovatīvo ideju un uzburto nākotnes vīziju dēļ, bet tagad šim sarakstam pievienojusies arī politika.

Militāro apvērsumu legalizēšana

Iepriekšējās nedēļas nogalē notikušajā Rietumāfrikas valstu Ekonomiskās kopienas ECOWAS ārkārtas sanāksmē tika pieņemts lēmums nekavējoties atcelt visas pret kopienā šobrīd neskaidrā statusā esošajām Nigēru, Mali un Burkinafaso, kā arī Gvineju noteiktās ekonomiskās sankcijas.

Dienvidkarolīnas balsojums

Pagājušajā sestdienā, 24. februārī, Dienvidkarolīnas pavalstī ASV notika, iespējams, pašas svarīgākās ASV republikāņu priekšvēlēšanas pirms novembrī gaidāmajām valsts prezidenta vēlēšanām.

Resursi ilgam karam

Atšķirībā no pērnā gada sākuma, kad rietumvalstīs pārliecinoši dominēja optimistisks viedoklis par Ukrainas iespējām gūt uzvaru, atvairot Krievijas agresiju, šogad ekspertu un plašsaziņas līdzekļu publikācijas šajā ziņā liecina par gana jūtamu pesimisma devu. Ilgā jeb resursu kara apstākļos, par kādu ir pārtapis konflikts Ukrainā, Krievijai ir zināmas priekšrocības, un Rietumu uzdevums ir tās novērst.

Ķīnas un Indijas piemērs

Bez īpašas starptautiskās ievērības 21. februārī palika ziņa, ka aizvadīta kārtējā Ķīnas un Indijas pierobežā dislocēto abu pušu bruņoto spēku virspavēlnieku tikšanās, kuras rezultātā, kā teikts Indijas Ārlietu ministrijas oficiālajā paziņojumā, ir panākta vienošanās uzturēt dialogu par jautājumiem, kas saistīti ar nedemarķēto (strīdīgo) abu valstu robežu Ladakhas augstkalnes reģionā.

Ēna pār ASEAN nākotni

Gandrīz pirms nedēļas, 14. februārī, Indonēzijā – pasaules ceturtajā daudzskaitlīgākajā valstī un trešajā lielākajā demokrātijā –, tika aizvadīta vispārējo vēlēšanu diena.

Superkausa fenomens

ASV Nevadas pavalstī blakus Lasvegasai esošajā Allegiant Stadium 11. februārī risinājās svarīgākais gada notikums ASV sportā, izklaides, televīzijas un reklāmas industrijās un, pēc daudzu amerikāņu domām, vispār ASV – Superkausa jeb Super Bowl izcīņa amerikāņu futbolā. Kādēļ šī viena amerikāņu futbola spēle raisa tik milzīgu ažiotāžu ASV, kamēr citviet pasaulē interese par to ir tik pieticīga?

Nebeidzamais konflikts Kaukāzā?

Azerbaidžānā šā gada 7. februārī notika valsts prezidenta pirmstermiņa vēlēšanas, par kuru pārliecinošu uzvarētāju, saņemot 92,1% vēlētāju balsu, prognozējami kļuva valstī kopš 2003. gada pie varas esošais Ilhams Alijevs.

Laikam neatbilstīgas prioritātes?

Pirms no 16. līdz 18. februārim paredzētās Minhenes Drošības konferences tās organizatori ir publiskojuši savu ikgadējo reitingu jeb globālo risku sarakstu Munich Security Index 2024.