Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Andis Sedlenieks

Nepiepildīto cerību formāts Parīzē(5)

Pirmdien, 9. decembrī, Parīzē pēc vairāku gadu pārtraukuma paredzēta tikšanās tā dēvētajā Normandijas četrinieka formātā, ar kuru lielas cerības saista Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Tajā pašā laikā varbūtība, ka Parīzē varētu tikt pārskatītas Ukrainai problemātiskās Minskas vienošanās, ir tuva nullei.

Gadadiena bez optimisma(11)

Londonā 3. un 4. decembrī notiek Ziemeļatlantijas alianses valstu līderu samits un pie viena arī organizācijas 70. gada jubilejas pieticīga atzīmēšana. Pieticīga tāpēc, ka starp alianses dalībvalstīm parādās aizvien izteiktākas pretrunas, kas nopietni ietekmē NATO vienotību un apdraud tās nākotni.

Pozitīvo novērtējumu kaislības soctīklos(2)

Sociālā tīkla Instagram aizsāktais un Facebook pārņemtais eksperiments daļai šo platformu lietotāju vairs nedemonstrēt ierakstu pozitīvo novērtējumu jeb like (patīk) skaitu izraisījis spekulāciju vilni par iemesliem, kas sociālajiem tīkliem likuši spert šādu soli. Līdztekus oficiālajam argumentam – rūpēm par lietotāju, un īpaši pusaudžu, garīgo veselību – tiek apspriesti iespējamie ekonomiskie, kā arī teju sazvērestības teorijās ierakstāmi politiskie ieguvumi. Taču, lai kurš no pieņēmumiem būtu patiesībai vistuvākais, šāda dažādība uzskatāmi liecina par sociālo tīklu milzīgo nozīmi cilvēku dzīvē

Amerikāņu treģēdijas priekšvēstnese?(50)

Amerikas Savienotajās Valstīs lielu rezonansi izraisījusi Kongresa Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi atklātā vēstule partijas biedriem, kuru atsevišķi eksperti nodēvējuši pat par jaunas amerikāņu traģēdijas priekšvēstnesi.

Konflikta noregulējums iespējams, ja abas puses to grib(8)

Par iekšpolitisko krīzi Izraēlā, valsts attiecībām ar Palestīnas pašpārvaldi, kā arī attiecībām ar Latviju un ebreju īpašumu restitūcijas jautājumu – ar Izraēlas vēstnieces Latvijā vietnieci Adi Ophiru Maozi sarunājas Andis Sedlenieks.

Neviennozīmīga nākotne(7)

Honkongā notikušajās rajonu padomju vēlēšanās pārliecinošu uzvaru guvuši jau pusgadu ilgstošo protestu pret Ķīnas varu pār šo administratīvo rajonu dalībnieki. Par vēlēšanu iznākumu ar sajūsmu vēsta daudzu demokrātisko valstu plašsaziņas līdzekļi, tomēr situācija nepavisam nav vērtējama viennozīmīgi.

Elektroniskās vīzas ietekmē tūrismu un transportu

Elektronisko vīzu jeb e-vīzu ieviešana jūtami palielinājusi Krievijas kaimiņvalstu iedzīvotāju interesi par ceļojumiem uz Kaļiņingradu, kā arī uz Sanktpēterburgu, un ļoti ticams, ka šī e-vīzu lietošanas pieredze nākotnē tiks izmantota pat visas Krievijas mērogā.

Divas ļoti atšķirīgās Eiropas(21)

Iepriekšējās nedēļas nogalē bez īpašas ievērības tika atstāts ar tā dēvētās Samta revolūcijas kādreizējā Čehoslovākijā trīsdesmito gadadienu saistīts notikums – Ungārijas prezidenta Viktora Orbana uzruna par godu šai gadskārtai.

Makšķeres un zivis(2)

Nelielajā Dienvidamerikas valstī Bolīvijā vēršas plašumā sadursmes starp demisionējušā un valsti pametušā eksprezidenta Evo Moralesa piekritējiem un pretiniekiem, kā rezultātā situācija valstī draud kļūt nekontrolējama.

Militārie noslēpumi pret zinātniekiem(8)

Krievijas zinātnieku vidū plašu rezonansi izraisījusi policijas un drošības spēku veiktā kratīšana Krievijas Zinātņu akadēmijas (KZA) Pjotra Ļebedeva vārdā nosauktā Fizikas institūta direktora KZA korespondētājlocekļa Nikolaja Kolačevska darba kabinetā un dzīvesvietā. Kā norāda virkne preses izdevumu, oktobra beigu notikumi tā dēvētajā Ļebedeva institūtā ir uzskatāms piemērs, kā drošības iestāžu pārmērīgais aizdomīgums, it īpaši pret zinātniekiem, apvienots ar likumdošanas trūkumiem, bremzē valsts ekonomisko attīstību.

Bēgļi kā Dāmokla zobens pār Eiropu(17)

Turcija šonedēļ sāka tās cietumos esošo džihādistu grupējuma Islāma valsts kaujinieku izsūtīšanu uz valstīm, kuru pilsoņi ir šie radikālie islāmisti. Vairākumā gadījumu tās ir vai būs Eiropas Savienības (ES) valstis, kurās nav vienotas izpratnes, ko iesākt ar šiem cilvēkiem.

Vai eirozonai būs pašai sava bankas karte?(2)

Tiek pieļauts, ka 20 lielas Eiropas bankas, galvenokārt vadošie Francijas finanšu institūti un Vācijas Deutsche Bank, intensīvi apspriež vienotas Eiropas maksājumu sistēmas un arī maksājumu kartes izveides un ieviešanas iespējas. Par to vēsta ziņu aģentūra AFP, atsaucoties uz tās rīcībā esošo informāciju.

Ar atklātām kārtīm(8)

Cīņa par nomināciju kandidēšanai uz ASV prezidenta amatu no demokrātu rindām ir piedzīvojusi pēkšņu – lai arī nevar teikt, ka negaidītu, – pavērsienu, jo par tās dalībnieku oficiāli kļuva bijušais Ņujorkas mērs, multimiljardieris Maikls Blumbergs.

Pārmērīgas atkarības problēma(8)

Ukrainas jaunieceltais ģenerālprokurors Ruslans Rjabošapka nupat oficiāli paziņojis, ka "nekādas Burisma lietas nav". Šis paziņojums nozīmē Kijevas atteikšanos atjaunot izmeklēšanu par bijušā ASV viceprezidenta demokrāta Džo Baidena un viņa dēla Hantera iespējamām nelikumīgām darbībām Ukrainā.

Pirmā bezdelīga?(3)

Taizemes galvaspilsētā Bangkokā nupat aizvadītā Dienvidaustrumāzijas Nāciju asociācijas (ASEAN) valstu samitā parādījās pirmās iespējamā tirdzniecības konflikta starp Eiropas Savienību un ASEAN vadošajām valstīm pazīmes.

Orientējas uz ārējiem tirgiem(4)

Krievijas lauksaimniecības produkcijas un pārtikas preču eksporta vērtība jau 2020. gada laikā, visticamāk, pārsniegs importa vērtību, bet nozares attīstības plāns paredz, ka 2024. gadā lauksaimniecības produkcijas eksporta no Krievijas vērtībai jāsasniedz 45 miljardi ASV dolāru (40,4 miljardi eiro) – par 19,1 miljardu dolāru vairāk nekā 2018. gadā. Šāds rādītājs ļautu Krievijai iekļūt pasaules lielāko lauksaimniecības produktu eksportētāju pirmajā desmitā. Gan amatpersonas, gan analītiķi šādu eksporta apjomu sasniegšanu uzskata par reālu, gan brīdinot, ka pārmērīga orientēšanās uz eksportu var novest pie problēmām valsts iekšējā tirgū.

Mums vēl ejams ļoti tāls ceļš(1)

Par piespiedu prostitūciju kā globālu problēmu, tās saistību ar cilvēku tirdzniecību un nepieciešamo attieksmes maiņu pret to sabiedrībā EVA centra dibinātāja un direktore Čerija Himenesa (66).

Nekā personiska, tikai bizness(21)

Nedēļas vidū Dānijas varas iestādes izsniedza atļauju politiski diskutablā gāzesvada Ziemeļu straume – 2 būvniecībai šīs valsts ekonomiskajā zonā, novēršot pēdējo šķērsli Krieviju un Vāciju savienojošā gāzesvada būvnieku ceļā.

Veiksmes stāsta noriets(30)

Iespaidīgus mērogus Čīlē sasnieguši pret valdību vērstie protesti, kas formāli sākās nenozīmīga metro biļešu cenu paaugstinājuma dēļ. Tajā pašā laikā daži peso kļuva par to salmiņu, kas pārlauza kamieļa muguru un noveduši pie protestiem pret Čīles kopējo politisko kursu jeb tā dēvēto neoliberālismu. ​

5G joma gaida lūzuma gadu

Piektās paaudzes jeb 5G mobilās tehnoloģijas ir gatavas kļūt par ikdienu, taču pagaidām ne visā pasaulē.

Grib paaugstināt kravu pārvadājumu kvalitāti(3)

Krievijas valdības sāktā transporta infrastruktūras modernizācijas un paplašināšanas plāna ietvaros ir paredzēta plaša transporta un loģistikas centru tīkla izveide, turklāt plānots, ka trīs no šiem centriem atradīsies Baltijas jūras piekrastē.

Katalonijas dilemma(15)

Spānijas autonomajā provincē Katalonijā ar jaunu sparu uzliesmojušas neatkarības piekritēju protesta akcijas. Vairākums katalāņu savu nostāju pauž mierīgā ceļā, tomēr daudz radikālāk noskaņotie jau ķērušies pie vardarbības ielās un tūristu iecienīto Barselonas centru daudzviet pārvērtuši kaujas laukā.

ASV demokrātu pēdējais salmiņš(17)

Turpina uzņemt apgriezienus demokrātu iniciēta ASV prezidenta Donalda Trampa impīčmenta procedūra. Šī procedūra, pat ja tā arī nenovedīs pie impīčmenta, ir kļuvusi par demokrātu pēdējo salmiņu, pie kura partija turas, lai saglabātu vismaz kaut kādas izredzes uzvarēt nākamgad gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās.

Lūzuma gads?(1)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Briselē bez vienošanās par iestāšanās sarunu uzsākšanu ar Albāniju un Ziemeļmaķedoniju noslēdzās Eiropas Savienības (ES) valstu līderu samits. Eiropas Komisija (EK) sākt iestāšanās sarunas ar abām šīm Rietumbalkānu valstīm aicināja vēl šā gada pirmajā pusē.

Globālā konkurētspēja cīnās ar izaicinājumiem(7)

Oktobrī Pasaules Ekonomikas forums (PEF) publiskoja jaunāko ikgadējo Globālās konkurētspējas ziņojumu ar nosaukumu Kā apturēt produktivitātes izaugsmes zaudēto desmitgadi (Global Competitiveness Report 2019: How to end a lost decade of productivity growth). Pirmais šāds ziņojums tika publicēts jau 1979. gadā.

Elektronisko cigarešu sērga(11)

Nereti par mazāk bīstamu alternatīvu parastajām uzskatītās e-cigaretes pēdējā laikā nonākušas diskusiju krustugunīs daudzviet pasaulē. ASV e-cigarešu lietošana jeb tā dēvētā veipošana izraisījusi vairāku desmitu cilvēku nāvi un saslimšanu, pievēršot uzmanību šai problēmai un liekot domāt par to iespējamo aizliegumu.

Ideoloģija pret pragmatismu(26)

Aizvadītas ASV Demokrātiskās partijas kandidātu jau ceturtās priekšvēlēšanu debates, kuras uzmanību piesaistīja galvenokārt ar viceprezidenta Džo Baidena centieniem saglābt sašķobījušās pozīcijas cīņā par demokrātu nomināciju.

Tirdzniecības karš pārsviežas uz aviobūvi?

Iespēja, ka ASV un Eiropas Savienība (ES) varētu noteikt ievedmuitas pasažieru lidmašīnām, apdraud kopumā ļoti liberālo starptautisko aviācijas tehnikas un pakalpojumu tirgu.

Maiņas monēta citu spēlēs(14)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Turcijas armija sāka iebrukumu Sīrijas Kurdistānā. Operācija ir vērsta pret pamatā no kurdiem sastāvošajiem Sīrijas Demokrātiskajiem spēkiem (SDF), kas Turcijā tiek uzskatīti par saistītiem ar valstī aizliegto Kurdistānas Strādnieku partiju.