Laika ziņas
Šodien
Migla

Andis Sedlenieks

ES ierobežotā izvēle(8)

Pirms dažām dienām Somijas galvaspilsētā Helsinkos notikušajā Eiropas Tautas partiju (ETP) grupas kongresā par šobrīd lielākā Eiropas Parlamentā (EP) pārstāvētā politiskā spēka kandidātu nākamajām Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amatam prognozējami tika izraudzīts Vācijas politiķis Manfrēds Vēbers, kurš šobrīd ir ETP frakcijas priekšsēdētājs EP.

Latvijas interneta tēvs(10)

Par latviskumu Amerikā, operāciju kaķim, Latvijas interneta pirmsākumiem un virtuālās realitātes izmantošanu cilvēku dzīvības glābšanai – mediķis un Vašingtonas Universitātes lektors Pauls Aleksanders Keire.

Parīze kā ceturtā globālā galvaspilsēta(16)

Pirms dažām dienām Francijas prezidents Emanuels Makrons atkārtoti nāca klajā ar aicinājumu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm veidot vienotu Eiropas armiju. Par iespējamiem šīs armijas pretiniekiem Makrons nosauca Krieviju, Ķīnu un pieticīga pieļāvuma veidā arī ASV.

Resursi žēloti netiks(5)

Sākot ar šo nedēļu, ASV pilnā apjomā atjaunoja visas savulaik Irānai noteiktās sankcijas, kas tika apturētas pēc 2015. gadā panāktās tā dēvētās kodolvienošanās, kas bija galvenokārt ASV iepriekšējā prezidenta Baraka Obamas nopelns.

Donalda Trampa patiesības mirklis(9)

Nākošās nedēļas sākumā ASV ir gaidāmas tā dēvētās starpvēlēšanas, kuras par ļoti svarīgām uzskata kā ASV prezidents Donalds Tramps un viņa atbalstītāji, tā Trampa oponenti no demokrātu rindām.

Jauns laikmets Vācijai?(15)

Pēc Vācijas Kristīgi demokrātiskās savienības (CDU) kārtējās neveiksmes vēlēšanās, šoreiz Hesenes federālajā zemē, valsts kanclere Angela Merkele paziņoja, ka nevirzīs savu kandidatūru uz CDU vadītāja amatu šā gada decembrī gaidāmajās vēlēšanās, kā arī to, ka 2021. gadā, kad gaidāmas nākamās Bundestāga vēlēšanas, vairs nekandidēs ne tikai uz kancleres posteni, bet arī uz jebkādiem citiem politiskiem amatiem.

Izmaiņas Japānas un Ķīnas attiecībās(6)

Japānas premjerministra Sindzo Abes šonedēļ notiekošā vizīte Ķīnā ir pirmā pēc gandrīz septiņus gadus ilga Tokijas un Pekinas diplomātiskā atsaluma un perspektīvā var kļūt par pavērsiena punktu abu valstu attiecībās.

Kodolbruņošanās ēna?(10)

Donalda Trampa paziņojums par nodomu izstāties no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT), kā arī izteikumi par vēlmi sākt jaunu kodolbruņošanās sacensību raisa galvenokārt negatīvu reakciju pārējā pasaulē.

Ar cerību uz trīspusējām sarunām(1)

"Viesnīcu, tūrisma operatoru un ceļojumu aģentūru pārstāvjiem par tūrisma izglītības nākotni vajadzētu runāt ne tikai ar mācību iestāžu vadību, bet arī Latvijas valdību," uzskata zīmola Radisson Blu viesnīcu vadītājs Gerhards Erasmuss.

Krievijas slepeno dienestu ēna(23)

Lai arī pastāv radikāli atšķirīgi viedokļi par Krievijas militārā izlūkdienesta – dēvēta par Galveno izlūkošanas pārvaldi – kompetenci, eksperti ir vienisprātis, ka šis savulaik leģendārais un vienlaikus biedējošais slepenais dienests ir atgriezies un atkal izvērš aktivitātes aiz Krievijas robežām.

Brīvo vēlētāju lielā debija?(4)

Iepriekšējās nedēļas beigās Vācijas bagātākajā federālajā zemē Bavārijā tika aizvadītas landtāga (zemes parlamenta) vēlēšanas, kuru iznākums, kā jau iepriekš paredzēja socioloģiskās aptaujas, bija nelabvēlīgs gadu desmitiem Bavārijā valdījušajai Kristīgi sociālajai savienībai (CSU).

Lietderība un vērtības(8)

Plašu rezonansi šobrīd izraisījusi ASV dzīvojošā Saūda Arābijas žurnālista Džamala Hašogi noslepkavošana Saūda Arābijas diplomātiskajā pārstāvniecībā Turcijā, kur viņš ieradies nokārtot kādas formalitātes.

Rudens jaunumi ģeopolitikā(2)

Šoruden Latvijā Saeimas vēlēšanu gaisotnē daudzkārt pieminēti dažādu valstu ģeopolitiskie centieni un to ietekme uz situāciju mūsu valstī, it īpaši, akcentējot Krievijas intereses. Savukārt Krievijā šoruden tiek akcentēts tā dēvētais pagrieziens uz Āziju. Jāatgādina, ka par "pagriezienu uz Āziju" tiek dēvēta Maskavas stratēģija ekonomisko un arī politisko attiecību paplašināšanai ar Āzijas valstīm.

Ziemeļu teritoriju tabu sāk šķobīties?(5)

Japānas plašsaziņas līdzekļos ilgstoši pastāv divi tabu – nekad netiek kritizēts imperators un imperatora ģimene, kā arī nekad netiek apšaubītas Japānas tiesības uz Ziemeļu teritorijām jeb Kuriļu salām, kuras Otrā pasaules kara rezultātā nonāca PSRS un vēlāk Krievijas kontrolē.

Datu atklātības revolūcija

Septembra beigās Rīgā notika atvērto datu programmatūras izstrādes maratons (Open Data Hackathon 2018), starp kura dalībnieku konsultantiem bija pieaicināts arī eksperts datu pārvaldības, drošības un biznesa procesu transformācijas jomās Stīvens Adlers.

Brazīlijas seriāls(5)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Brazīlijā tika aizvadītas vispārējās vēlēšanas – balsots tika par lielu skaitu dažādu līmeņu likumdevēju un amatpersonu, tomēr galveno uzmanību, protams, piesaistīja cīņa par valsts prezidenta krēslu.

Indija starp uzstājību un nepievienošanos(2)

Vakar sākās Krievijas prezidenta Vladimira Putina divu dienu oficiālā vizīte Indijā. Lai arī Krievijas prezidentam, 18 gadu atrodoties pie varas, šis ir kopumā astotais brauciens uz Indiju, vismaz Krievijā šai vizītei šoreiz tiek piešķirta īpaša nozīme.

Aizkarpatu kaislības(4)

Turpina vērsties plašumā diplomātiskais skandāls starp Ungāriju un Ukrainu, visticamāk, novedot pie abpusējas atsevišķu diplomātu izraidīšanas.

Vienojušies par LMT un Lattelecom(1)

Par Saprašanās memorandu ar Latvijas valdību un investīcijām Latvijā – ar Telia Company reģionālo vadītāju Latvijā un Latvijas Mobilā telefona (LMT) padomes priekšsēdētāju Kenetu Rodni sarunājas Andis Sedlenieks.

Antiglobālisma manifests(15)

Patlaban Ņujorkā notiekošajā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālās asamblejas 73. sesijā lielāko uzmanību piesaistījusi ASV prezidenta Donalda Trampa runa, kuru daži plašsaziņas līdzekļi nodēvējuši pat par antiglobālisma manifestu.

Likmju paaugstināšana(5)

Nedēļas sākumā ASV plašsaziņas līdzekļos parādījās neoficiāla informācija, ka Savienoto Valstu varas iestādes tuvāko nedēļu laikā gatavojas saskaņoti izvirzīt Ķīnai apsūdzības naidīgās, pret ASV vērstās darbībās – kiberuzbrukumos, intelektuālā īpašuma zādzībās un arī centienos ietekmēt ASV vēlēšanu rezultātus.

Mūsdienu autoritārisms ungāru gaumē(13)

eptembra sākumā Eiropas Parlaments (EP) oficiāli atbalstīja sankciju procedūras ierosināšanu pret Ungāriju par Eiropas Savienības (ES) pamatvērtību pārkāpumiem. Tas notika atbilstoši ES līguma 7. pantam, un šis lēmums iezīmē centienus panākt izmaiņas Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna īstenotajā politikā. Tikmēr kādreizējais liberālis Orbāns pakāpeniski slīgst aizvien dziļākā autoritārismā.

Maķedonija – starp vēlmēm un vēsturi(13)

Nelielajā bijušās Dienvidslāvijas Republikā Maķedonijā 30. septembrī ir paredzēts referendums par valsts nosaukuma maiņu, kas izraisījis pamatīgas kaislības ne tikai pašā Maķedonijā, bet arī vairākās tās kaimiņvalstīs galvenokārt Maķedonijas sarežģītās vēstures dēļ.

Raķetes ceļš(11)

Pirmdien Krievijas Aizsardzības ministrija rīkoja preses brīfingu, kura gaitā tika publiskota jauna informācija par 2014. gadā virs Ukrainas austrumiem notriekto Malaizijas pasažieru lidmašīnu jeb reisu MH17.

Dāmokla zobens virs auto(6)

Nesen Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrema nāca klajā ar paziņojumu, ka – ja ASV pieņems lēmumu paaugstināt ievedmuitu ārvalstu automašīnām un automašīnu rezerves daļām, šis lēmums attieksies uz ES eksportu 51 miljarda eiro vērtībā. Eirokomisāre atzina, ka nodevu paaugstināšana ietekmēs automašīnu un to rezerves daļu ražotājus daudzās Eiropas valstīs, tāpēc ES turpina gatavot atbildes pasākumu plānu gadījumam, ja ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija tomēr izšķirsies par šādu soli.

Ungārija, Polija un Eiropas ambīcijas(7)

Eiropas Parlaments (EP) šonedēļ pirmoreiz savā vēsturē nobalsoja par sankciju procedūras ierosināšanu pret kādu no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm atbilstīgi ES līguma 7. pantam. Viedokli, ka Ungārija ir vainojama ES pamatvērtību un likuma varas apdraudēšanā, atbalstīja 448, bet pret bija 197 eiroparlamentārieši.