Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Andis Sedlenieks

Mūsdienu autoritārisms ungāru gaumē(8)

eptembra sākumā Eiropas Parlaments (EP) oficiāli atbalstīja sankciju procedūras ierosināšanu pret Ungāriju par Eiropas Savienības (ES) pamatvērtību pārkāpumiem. Tas notika atbilstoši ES līguma 7. pantam, un šis lēmums iezīmē centienus panākt izmaiņas Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna īstenotajā politikā. Tikmēr kādreizējais liberālis Orbāns pakāpeniski slīgst aizvien dziļākā autoritārismā.

Maķedonija – starp vēlmēm un vēsturi(13)

Nelielajā bijušās Dienvidslāvijas Republikā Maķedonijā 30. septembrī ir paredzēts referendums par valsts nosaukuma maiņu, kas izraisījis pamatīgas kaislības ne tikai pašā Maķedonijā, bet arī vairākās tās kaimiņvalstīs galvenokārt Maķedonijas sarežģītās vēstures dēļ.

Raķetes ceļš(11)

Pirmdien Krievijas Aizsardzības ministrija rīkoja preses brīfingu, kura gaitā tika publiskota jauna informācija par 2014. gadā virs Ukrainas austrumiem notriekto Malaizijas pasažieru lidmašīnu jeb reisu MH17.

Dāmokla zobens virs auto(6)

Nesen Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrema nāca klajā ar paziņojumu, ka – ja ASV pieņems lēmumu paaugstināt ievedmuitu ārvalstu automašīnām un automašīnu rezerves daļām, šis lēmums attieksies uz ES eksportu 51 miljarda eiro vērtībā. Eirokomisāre atzina, ka nodevu paaugstināšana ietekmēs automašīnu un to rezerves daļu ražotājus daudzās Eiropas valstīs, tāpēc ES turpina gatavot atbildes pasākumu plānu gadījumam, ja ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija tomēr izšķirsies par šādu soli.

Ungārija, Polija un Eiropas ambīcijas(7)

Eiropas Parlaments (EP) šonedēļ pirmoreiz savā vēsturē nobalsoja par sankciju procedūras ierosināšanu pret kādu no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm atbilstīgi ES līguma 7. pantam. Viedokli, ka Ungārija ir vainojama ES pamatvērtību un likuma varas apdraudēšanā, atbalstīja 448, bet pret bija 197 eiroparlamentārieši.

Āzijas virziens(3)

Vakar Krievijas Tālo Austrumumetropolē Vladivostokā sākās 4. Austrumu ekonomiskais forums, kuram vismaz pēc Krievijas vadības ieceres ir jākļūst par apliecinājumu, ka izsludinātā pagriešanās Āzijas virzienā rit veiksmīgi.

Vai Ukrainas tranzīta noriets?(7)

Krievijas īstenotās politikas dēļ Ukraina pakāpeniski zaudē tranzītvalsts statusu, turklāt atteikties no Ukrainas tranzīta Maskava sāka vēl ilgi pirms abu valstu attiecību dramatiskas pasliktināšanās 2014. gadā. Tiek lēsts, ka pēc 2019. gada, kad Krievija būs īstenojusi visus nozīmīgākos ar atteikšanos no Ukrainas tranzīta saistītos projektus, Ukrainas ieņēmumi būs samazinājušies vismaz par 7,3 miljardiem ASV dolāru (6,3 miljardi eiro) gadā.

Sīrijas karš un lielvaru ambīcijas(13)

Piektdien Irānas galvaspilsētā Teherānā ir paredzēta Irānas, Krievijas un Turcijas prezidentu tikšanās, kuras laikā tiks pieņemts galīgais lēmums par militāro ofensīvu Sīrijas Idlibas provincē. Trīs līderi, visticamāk, izšķirsies par ofensīvas sākšanu, saasinot jau tāpat dramatiski sarežģītas lielvalstu attiecības.

Pandoras lāde nr. 2(5)

Augusta beigās Eiropas Savienības (ES) Kaimiņattiecību politikas un paplašināšanās sarunu komisārs Johanness Hāns nāca klajā ar negaidītu aicinājumu ES dalībvalstīm – nelikt šķēršļus Kosovas un Serbijas vienošanās noslēgšanas ceļā gadījumā, ja šī vienošanās paredzēs abu pušu robežu izmaiņas.

Pēdējais dumpinieks(4)

Pagājušās nedēļas nogalē 81 gada vecumā no galvas smadzeņu vēža aizsaulē aizgāja Džons Sidnijs Makeins III. Viņš bija pazīstams kā aktīvs Krievijas un arī ASV prezidenta Donalda Trampa kritiķis, un tāpēc gan Latvijā, gan citās Austrumeiropas valstīs īpaši svarīgs ir jautājums, kas ieņems mirušā politiķa vietu ASV senātā.

Lielvalstu pretrunas un miers Afganistānā(5)

Pirms dažām dienām "uz nenoteiktu laiku" tika atliktas 4. septembrī Maskavā paredzētās daudzpusējās konsultācijas par iespējām panākt mieru Afganistānā. Visticamāk, konsultāciju atlikšana ir tikai politkorekts apzīmējums šīs Krievijai svarīgās iniciatīvas pilnīgai neveiksmei.

Darījumu tūrismam – globāls vēriens

Nozaru profesionāļu apvienības jeb asociācijas rīko aizvien biežākas starptautiskās tikšanās, par galamērķiem izvēloties iepriekš neapgūtas valstis, kas paver labas iespējas arī Latvijai paplašināt klātbūtni šajā tirgū.

Berlīne maina kursu?(17)

Par sava veida pārsteigumu kļuvuši Vācijas ārlietu ministra Heiko Māsa pēdējie paziņojumi par nepieciešamību pārskatīt valsts ārpolitisko stratēģiju attiecībās ar ASV.

Pretrunīgie viedokļi par Sīrijas atjaunošanu(9)

Pēdējās dienās parādās aizvien vairāk ziņu par Krievijas amatpersonu mēģinājumiem piesaistīt rietumvalstis Sīrijas atjaunošanas procesam. Rietumvalstis pret šīm iniciatīvām, protams, izturas noraidoši, bet ASV prezidenta Donalda Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons paziņoja, ka Krievija beidzot ir iestigusi Sīrijā, jo tai nepietiek resursu šīs valsts atjaunošanai.

Kāzu dejas(12)

Iepriekšējās nedēļas beigās plašu rezonansi izraisīja Krievijas prezidenta Vladimira Putina ierašanās Austrijas ārlietu ministres Karinas Kneislas un uzņēmēja Volfganga Meilingera kāzās. Ielūgumu Krievijas prezidents saņēma no Austrijas ārlietu ministres.

Baltkrievijas prezidents izvēles priekšā?(5)

Nedēļas sākumā Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko pamatīgi nokritizēja valsts valdību un ierēdniecību par "prezidenta rīkojumu" nepildīšanu, un ļoti ticams, ka jau pavisam drīzā laikā Baltkrievijas vadībā gaidāmas ievērojamas kadru pārmaiņas, tostarp amatus zaudēs vairāki ministri.

Neparastais referendums(4)

Krievijas Centrālā vēlēšanu komiteja (CVK) nupat oficiāli atļāva uzreiz trim iniciatīvas grupām sākt vākt parakstus referenduma, kura mērķis ir apturēt pensiju sistēmas reformu, rīkošanai.

Augusta kara desmitgade(14)

Šā gada 8. augustā apritēja desmit gadu kopš Gruzijas mēģinājuma atgūt kontroli pār prokrievisko Dienvidosetiju un tam sekojoša Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Gruzijā. Šis konflikts, kas iegājis vēsturē kā Piecu dienu karš jeb Augusta karš, joprojām tiek vērtēts pretrunīgi, bet tā sekas turpina spēlēt ļoti svarīgu lomu gan Krievijas un Gruzijas attiecībās, gan Gruzijas ārpolitikā.

Vērtības pret naftas dolāriem(3)

Asais diplomātiskais konflikts, kas uzliesmojis starp Saūda Arābiju un Kanādu, liek uzdot jautājumu par rietumvalstu reālo gatavību aizstāvēt pašu izvirzītos cilvēktiesību standartus.

Teherānas kārts(3)

Nedēļas sākumā ASV atjaunoja daļu pirms trim gadiem atcelto ekonomisko sankciju pret Irānu. Stājušies spēkā ierobežojumi attiecībā uz autorūpniecību, kalnrūpniecību un citām jomām, bet 4. novembrī sankcijām pakļauto nozaru sarakstam pievienosies arī enerģētika un finanšu sektors.

Patlaban mainās retzemju metālu aprite

Par retzemju metāliem tiek dēvēti septiņpadsmit ķīmiskie elementi (lantanīdi, skandijs un itrijs), kuri atrodami Mendeļejeva tabulas apakšējā daļā. Retzemju metāliem ir raksturīga augsta strāvas vadītspēja, vāja reakcija ar citiem ķīmiskajiem elementiem, kas tiem ļauj, piemēram, ilgstoši nerūsēt, kā arī vēl virkne citu ne mazāk noderīgu īpašību, kuras padara tos par neaizstājamām elektronisko ierīču, dažādu iekārtu, ieskaitot optiskos instrumentus un vēja enerģijas elektrostacijas, elektromobiļu un vēl citu elektroenerģijas risinājumu sastāvdaļām. Kopējais to produktu tirgus, kuru ražošanai nepieciešami retzemju metāli, tiek lēsts 1,5–2 triljonu dolāru ( 1,28–1,71 triljons eiro) apmērā gadā, un šis rādītājs konstanti turpina pieaugt līdz ar tehnoloģiju attīstību.

Lidojums uz nekurieni(3)

Dažu minūšu laikā vienkārši izgaisa. Tā vienā teikumā var aprakstīt traģēdiju, kas pirms vairāk nekā četriem gadiem notika gaisā, – lidmašīna ceļā no Malaizijas uz Ķīnu ar 239 cilvēkiem pēkšņi pazuda bez vēsts. Arī ilgā un dārgā izmeklēšana nav devusi izskaidrojumu līdz šim lielākajai mistērijai pasaules civilās aviācijas vēsturē, kurā līdzīgi gadījumi gan bijuši arī iepriekš.

Garām palaistā Londonas iespēja?(3)

Mazāk par trim mēnešiem ir palikuši līdz dienai, kad Lielbritānijai un Eiropas Savienībai (ES) nepieciešams vienoties par Londonas šķiršanās no Briseles noteikumiem. Pati šķiršanās jeb Brexit savukārt ir gaidāma nākamā gada 29. martā.

Naudas atmazgāšanas skandāls arī Igaunijā(3)

Pirmoreiz Dānijas lielākās bankas Danske Bank (DB) Igaunijas filiāles vārds plašāk izskanēja 2016. gada nogalē, kad Dānijas laikraksts Berlingske publiskoja kāda iekšējā informatora apgalvojumus, ka bankas Igaunijas filiāle bijusi iesaistīta noziedzīgās mahinācijās un naudas atmazgāšanā šīs desmitgades sākumā.

Alternatīvā izvēle(3)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Dienvidāfrikā bez radikāliem pavērsieniem aizvadīts vadošo attīstības valstu organizācijas BRICS samits. Negaidīts izrādījās vienīgi Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana paziņojums par Ankaras vēlmi kļūt par apvienības sesto dalībvalsti.

Brisele un Tokija apkampjas

Jūlijā Eiropas Savienība (ES) un Japāna pēc piecus gadus ilgušām sarunām oficiāli parakstīja brīvās tirdzniecības līgumu, un sagaidāms, ka tas stāsies spēkā 2019. gada laikā, visticamāk, gada pirmajā pusē.

Līgavas vientuļiem ķīniešiem(6)

Galvenais iemesls katastrofālajam līgavu deficītam Ķīnā ir 1979. gadā apstiprinātā oficiālā politika Viena ģimene – viens bērns. Jau samērā drīz pēc varas pārņemšanas 1949. gadā Ķīnas komunistu vadība nonāca pie secinājuma, ka gadījumā, ja netiks ierobežots iedzīvotāju skaita pieaugums, valstij diezin vai izdosies nodrošināt tās pilsoņiem kaut minimāli pieņemamu iztikas līmeni, nemaz nerunājot par komunisma uzcelšanu. Šī iemesla dēļ valstī mēģināja īstenot vairākas kampaņas dzimstības samazināšanai – gan 1956. un 1962., gan 1971. gadā. Tomēr nekādus būtiskus rezultātus tās nedeva.

Eiropa ASV vietā karos ar Ķīnu?(7)

Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žana Kloda Junkera vizīte ASV un tikšanās ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, kā jau tika gaidīts, noslēdzās ar Junkera piekāpšanos lielākajai daļai ne tikai ASV ekonomisko, bet arī politisko prasību.

Karš un miers(9)

Pagājušajā nedēļā vismaz dažādos oficiālajos līmeņos bez īpašas ievērības tika atstāta ziņa, ka ASV prezidenta Donalda Trampa priekšvēlēšanu kampaņas bijušais galvenais ideologs un stratēģis Stīvens Benons dibina Eiropas populistu kustību ar vienkāršu nosaukumu Kustība (The Movement).