Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Andis Sedlenieks

Pagaidām maz optimisma

Nesen Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) publiskoja atjaunotās globālās ekonomikas attīstības prognozes World Economic Outlook Update. June 2020. Iepriekšējais pārskats tika publiskots aprīlī, un tajā globālajai ekonomikai 2020. gadā tika paredzēts kritums 3% apmērā, salīdzinot ar 2019. gadu, bet 2021. gadā – izaugsme 5,8% apmērā. Pārskatītās prognozes ir pesimistiskākas, un 2020. gadā paredzēts kritums 4,9%, bet 2021. gadā – izaugsme 5,4% apmērā.

Vai spēs no runām pāriet arī pie darbiem?(34)

Atbildot uz ASV senatoru nodomu pastiprināt pret gāzes vadu Ziemeļu straume 2 vērstās sankcijas, virkne ietekmīgu Vācijas politiķu aicina noteikt sankcijas jau pret ASV, bet Vācijas kanclere Angela Merkele ir paziņojusi par nepieciešamību pabeigt gāzes vada būvniecību.

Šķēršļi izlīguma ceļā(12)

Vašingtonā šā gada 27. jūnijā tā arī netika aizvadīta Serbijas prezidenta Aleksandra Vučiča un viņa Kosovas kolēģa Hašima Tači tikšanās, kurai vajadzēja kļūt par pavērsiena punktu ceļā uz abu pušu izlīgumu, kā arī vienu no ASV prezidenta Donalda Trampa sasniegumiem starptautiskajā politikā pirms novembrī gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām.

Vīzija par Eiropas armiju(39)

Apvienotās Eiropas armijas izveidei netrūkst ne atbalstītāju, ne noliedzēju, un šis jautājums regulāri raisa diskusijas eiropiešu un ne tikai eiropiešu vidū. Kāda līdz šim bijusi Eiropas armijas izveides plānu evolūcija, un kamdēļ iecere atkal kļuvusi tik aktuāla?

Lukašenko labprātīgi varu neatdos(15)

Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko vēlme par katru cenu saglabāt varu pēc 9. augustā gaidāmajām šīs valsts prezidenta vēlēšanām draud ieraut Baltkrieviju politiskajā un ekonomiskajā haosā.

Postpandēmiskā pasaules kārtība(36)

Covid-19 pandēmija radījusi daudzus pagaidām neatbildētus jautājumus, tostarp par to, kādas pārmaiņas pasaules kārtībā gaidāmas jaunajā ''pēckovid ērā''. Pastāv vismaz pieci iespējamie pamata scenāriji, un tie nevieš īpašu optimismu.

Ķīnas kandidāts... Donalds Tramps?(12)

Nedēļas sākumā aģentūra Bloomberg publicēja rakstu ar nosaukumu Ķīna silti uzņem ideju par vēl četriem Trampa prezidentūras gadiem (China Warms to Idea of Four More Years of Trump Presidency – angļu val.), kura ietvaros Donaldu Trampu tika mēģināts pasludināt par Ķīnas kandidātu novembrī gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās.

Gruzija ceļotājiem no Latvijas atvērsies 1. jūlijā(4)

Baltijas valstis ir Ziemeļatlantijas alianses un ES sastāvā, un pievienošanās abām šīm organizācijām ir arī Gruzijas galvenais stratēģiskais mērķis, tostarp iekļauts arī mūsu konstitūcijā, Gruzijas ārpolitikas stūrakmens – intervijā Andim Sedleniekam apliecina Gruzijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijas Republikā Tea Maisuradze.

Pamiera cena(22)

Maija beigās un jūnija sākumā ievērojami mainījies spēku samērs pilsoņu kara nomocītajā Ziemeļāfrikas valstī Lībijā, paverot iespējas, ka tajā beidzot varētu tikt noslēgts vismaz ilgstošs pamiers.

Baltkrievu sociālisma noriets(27)

Pirms 9. augustā gaidāmajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām sašķobījušās valsts ilggadējā prezidenta Aleksandra Lukašenko šķietami nesatricināmās pozīcijas. Rezultātā šīs vēlēšanas no garlaicīga notikuma ar iepriekš paredzamu iznākumu ir kļuvušas par īstu intrigu.

Šaubīgo nostādīšana izvēles priekšā(11)

Izmaiņas globālajā ģeopolitiskajā situācijā, it īpaši ASV un Ķīnas tirdzniecības karš, kam piemīt būtībā nenovēršama tendence pāraugt jaunā aukstajā karā, liek aizdomāties arī par Ķīnas megainiciatīvas Viena josla, viens ceļš nākotni.

Aizmirstais pragmatisms(13)

Pēdējās dienās plašu rezonansi izraisījusi informācija, ka ASV prezidents Donalds Tramps izskata iespēju jau līdz šā gada septembrim izvest no Vācijas 9,5 tūkstošus no kopumā 34,5 tūkstošiem šajā valstī dislocēto amerikāņu karavīru. Tāpat no Vācijas aizbrauktu daļa no apmēram 17 tūkstošiem amerikāņu militārpersonu ģimenes locekļu.

Vīzija par ienākumiem visiem(28)

Koronavīrusa pandēmijas izraisītā globālās ekonomikas lejupslīde atkal ir aktualizējusi jautājumu par universālā jeb beznosacījuma pamata ienākuma iespējamo ieviešanu. Sabiedrības vairākumam ideja līdz šim gan nav šķitusi pieņemama, tomēr nav izslēgts, ka pakāpeniski noskaņojums varētu arī mainīties.

Antiķīnas starptautiskās koalīcijas nebūs?(16)

Donaldam Trampam, ASV prezidentam, visticamāk, neizdosies iecere izveidot plašu starptautisku koalīciju cīņai pret Ķīnas ekonomiskās attīstības un pārrobežu ietekmes mazināšanu.

Amerikāņu protesti(26)

Turpina vērsties plašumā ASV jau nedēļu ilgstošie protesti, kurus izraisīja afroamerikāņa Džordža Floida nāve aizturēšanas laikā Minesotas pavalsts galvaspilsētā Mineapolē.

Atvērto debesu slēgšana(3)

ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojums par Savienoto Valstu izstāšanos no Atvērto debesu līguma nebija pirmais šāda veida solis, un, situācijai šajā virzienā turpinot attīstīties, lielākā cietēja no tā ir un būs Eiropa.

Vecās Eiropas klusā sacelšanās?(23)

Nedēļas sākumā ar interesantiem un, ļoti ticams, visas Eiropas nākotnei nozīmīgiem paziņojumiem nāca klajā Eiropas Savienības (ES) augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzeps Borels.

Iemesli mainīties(12)

Koronavīrusa pandēmijas dēļ slēgtās robežas un citi ierobežojumi lielam skaitam pasaules valstu liek nonākt pie secinājuma, ka izslavētais brīvais tirgus ne tuvu nav instruments, kas būtu efektīvs krīzes situācijās un sabiedriski nozīmīgās jomās.

Desants uz Mēness(7)

ASV prezidents Donalds Tramps aktīvi virza kosmosa apguves plānus, tostarp solot atkārtotu amerikāņu astronautu izkāpšanu uz Mēness jau 2024. gadā. Cik reāla ir šo ieceru īstenošanās, kādi ir ASV kosmisko programmu ilgtermiņa mērķi, un cik nopietna šajā ziņā ir starptautiskā konkurence?

Apvienotās Eiropas glābšanas mēģinājums(10)

Pirms dažām dienām abu Eiropas Savienības (ES) vadošo valstu Vācijas un Francijas līderi – attiecīgi Vācijas kanclere Angela Merkele un Francijas prezidents Emanuels Makrons – nāca klajā ar aicinājumu izveidot 500 miljardu eiro lielu Eiropas ekonomikas atveseļošanas fondu.

Atbilžu nebūs?(14)

Donalds Tramps un viņa atbalstītāji ir sākuši virzīt procesu, kas jau iedēvēts par Obamageitu un kura ietvaros bijušie ASV prezidents Baraks Obama un viceprezidents, šobrīd pretendents uz prezidenta amatu no demokrātu rindām Džo Baidens tiek vainoti valsts nozieguma izdarīšanā.

Mūsdienu "kara suņu" atgriešanās?(7)

Nesen notikušais neveiksmīgais mēģinājums ar algotņu palīdzību panākt Venecuēlas prezidenta Nikolasa Maduro gāšanu liek gan atcerēties pusgadsimtu seno šīs profesijas renesansi, gan uzdot jautājumu: vai nevar gadīties, ka "veiksmes karavīru" pakalpojumi atkal kļūst pieprasīti?

Atbildības par Covid-19 akts(24)

Gadījumā, ja tiks apstiprināts ASV senatoru – republikāņu – ierosinātais likumprojekts Atbildības par Covid-19 akts (The Covid-19 Accountability Act), tad tas pat optimistiskākā notikumu attīstības scenārija gadījumā ar augstu ticamības pakāpi nozīmēs jauna un pilnvērtīga aukstā kara sākšanos.

Vai infrastruktūras projekti glābs ekonomiku?(3)

Neraugoties uz Covid-19 pandēmijas izraisīto ekonomikas lejupslīdi, Krievija neplāno atteikties no vērienīgo nacionālo projektu īstenošanas, it īpaši infrastruktūras jomā.

Birokrātijas efekts(20)

Pandēmija Krievijā ir novedusi pie šīs valsts prezidenta Vladimira Putina popularitātes mazināšanās, tostarp atsevišķas aptaujas rāda, ka atbalsts šīs valsts līderim, kas vēl nesen pārsniedza 80%, šobrīd ir noslīdējis jau zem 60%.

Nepieskatīti debesīs(12)

Pagājušajā sestdienā testa lidojuma laikā pazudušais Latvijas vadošā bezpilota lidaparātu ražotāja UAV Factory drons ir labs atgādinājums, ka daudzviet pasaulē bieži notiek dronu, tai skaitā brīvsolī devušos lidaparātu, izraisīti incidenti. Cīnīties pret tiem tiek mēģināts ar ierobežojumiem un sodiem.

Balkāni iezīmē kopējo situāciju(6)

Videokonferences režīmā 6. maijā notikušais samits Eiropas Savienība (ES) – Balkāni neviesa skaidrību par reģiona valstu iespējām pievienoties ES, galvenais uzsvars tika likts uz ES finanšu atbalstu Balkānu ekonomikām cīņai ar Covid-19 pandēmiju un tās sekām.

Jau tiek apspriestas 6G ieviešanas iespējas(5)

Tikmēr, kamēr piektās paaudzes jeb 5G bezvadu datu pārvades risinājumu ieviešana vēl atrodas sākuma stadijā, daudzviet pasaulē jau tiek domāts par nākamās, sestās paaudzes jeb 6G standartiem.