Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Andis Sedlenieks

Aizkostais sapnis(4)

Informācijas tehnoloģiju nozares eksperti arvien biežāk norāda uz problēmām visiem zināmās kompānijas Apple pašreizējā situācijā. Veiksmes stāsts ir izsapņots vai tikai uz brīdi piebremzējis savu straujo kāpumu? Viens no ieteiktajiem risinājumiem ir arī atgriešanās pie principiem, pēc kuriem uzņēmumu savulaik vadījis Stīvs Džobss.

Rezultāts pretējs cerētajam?(9)

Pagājušā gada 21. decembrī Ņūdeli tikās Indijas ārlietu ministre Sušma Svarandža un viņas Ķīnas kolēģis Vans Ji. Pēc sarunām abas amatpersonas aprobežojās ar vispārīgu paziņojumu, no kura nekļuva īpaši skaidrāks, par ko spriests tikšanās laikā.

Kauja par 5G un mākslīgo intelektu(5)

Divu lielvalstu – ASV un Ķīnas – konfliktam par dominēšanu tā dēvēto 5G tehnoloģiju jomā, visticamāk, sekos daudz vērienīgākas domstarpības par līderību mākslīgā intelekta nozarē.

Sindzo Abes apņēmība(7)

Janvāra otrajā pusē vizītē Krievijā ieradīsies Japānas premjerministrs Sindzo Abe, kurš šīs vizītes gaidās publiski sola beidzot atrisināt strīdu par četrām Kuriļu grēdas salām un panākt miera līguma starp Japānu un Krieviju noslēgšanu.

Korupcijas ēna pār Eiropas Savienību(3)

Eiropas Parlamenta (EP) Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības (Zaļie/EBA) grupa pērn decembrī publiskoja pārskatu par korupcijas līmeni 28 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs 2017. gadā.

Ķīna kļūst par Rietumu galveno ienaidnieci?(25)

Lielbritānija un ASV šajās dienās izvirzīja skaļas apsūdzības Ķīnai, ka tā īsteno globālu kiberuzbrukumu un kiberspiegošanas kampaņu, vērstu pret Londonu, Vašingtonu un to sabiedrotajām.

Padevušies Maskavai?(5)

Neilgi pirms gadumijas divās vizītēs pēc kārtas Krievijas galvaspilsētā Maskavā ieradās visaugstākā līmeņa Baltkrievijas delegācija ar šīs valsts ilggadējo prezidentu Aleksandru Lukašenko priekšgalā.

Iespēju logs nākotnes vīzijai(21)

Aizvadītajā gadā ne tikai nav atrisināta gandrīz neviena no esošajām galvenajām globālas nozīmes problēmām, bet klāt ir nākušas arī vairākas jaunas pretrunas.

Pēdējā kauja par Ziemeļu straumi 2(7)

Lai arī cerības apturēt Krieviju un Vāciju savienojošā gāzes vada Ziemeļu straume 2 būvniecību ir ļoti nelielas, ASV un to ģeopolitiskie sabiedrotie ir sākuši pēdējo kauju, joprojām cerot nepieļaut šī projekta īstenošanu.

Šķeļošā apvienošanās(23)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Ukrainā svinīgā atmosfērā notika gandrīz visu kanonisko pareizticīgo baznīcu par šķeltnieciskām uzskatītu divu Ukrainas pareizticīgo baznīcu apvienošanās sinode, kuras rezultātā tika paziņots par Ukrainas autokefālās (patstāvīgās) pareizticīgās baznīcas izveidošanu.

Palīdzīga roka oponentiem(11)

Rietumvalstis, it īpaši ASV, ģeopolitiskajā konfrontācijā ar Krieviju un Ķīnu ir izraudzījušās taktiku, kas noved pie rezultātiem, pilnībā pretējiem gaidītajiem. Kad Rietumvalstis, ASV stimulētas, 2014. gadā sāka noteikt ekonomiskās sankcijas pret Krieviju notikumu dēļ Krimā un Ukrainas austrumos, to varas koridoros valdīja optimistisks noskaņojums. Tika uzskatīts, ka Krievijas ekonomika ir neliela un vāja, kā arī pārāk atkarīga no ārvalstīm un ka šo iemeslu dēļ Maskavai politiskā ziņā ātri nāksies izmest balto karogu. Šis fakts savukārt ļautu Rietumiem izdarīt spiedienu uz Krieviju arī saistībā ar tās atjaunoto militāro potenciālu.

Punkts uz "i" pagaidām paliek neuzlikts(1)

Pirmdien kļuva skaidrs, ka šā gada 11. decembris, ja arī tiks ierakstīts Lielbritānijas vēsturē, tad tikai kā diena, kurā nenotika ieplānotais balsojums Pārstāvju palātā (britu parlamenta apakšpalātā) par noteikumiem, ar kādiem Apvienotā Karaliste izstāsies no Eiropas Savienības (ES).

Orientējas uz inovācijām

Ķīnas Nacionālais statistikas birojs (NSB) novembrī pirmoreiz publiskoja savas aplēses par tā dēvētās jaunās ekonomikas (New Economy) – ražošanas un pakalpojumu nozaru, kas rada produktus ar augstu pievienoto vērtību un plaši ievieš jaunas, inovatīvas tehnoloģijas, – daļu valsts ekonomikā.

Politiķu dinastijas vecākais(3)

Šā gada 30. novembrī 94 gadu vecumā aizsaulē aizgājušais ASV eksprezidents Džordžs Bušs vecākais jau ir iegājis vēsturē kā aukstā kara uzvarētājs un kā pēdējais ASV prezidents, kurš piedalījies Otrajā pasaules karā. Lai arī ilgmūžības rekordu ASV prezidentu vidū uzstādījušā politiķa karjera ir pārbagāta dažādiem līkločiem, nejaušībām un apstākļu sakritībām, viņš vēl savas dzīves laikā bija kļuvis par leģendāru vēsturisku personību, un nešaubīgi var apgalvot, ka, laikam ritot, viņa vārds tiks pieminēts arvien biežāk.

Eiropa. Aukstā kara atgriešanās?(8)

Nedēļas sākumā ASV valsts sekretārs Maikls Pompeo, nodrošinājies ar NATO atbalstu, izvirzīja ultimātu Krievijai attiecībā uz līgumu par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT).

Pēdējais piliens?(12)

Francijā jau divas nedēļas turpinās tā dēvēto dzelteno vestu protesti, pie kam nav attaisnojušās Francijas varas iestāžu cerības uz nemieru pakāpenisku apsīkšanu, un iepriekšējās nedēļas nogalē tie uzliesmoja ar jaunu sparu un revolucionāru degsmi.

Arī iekšpolitikas jautājums(9)

Svētdien divu Ukrainas militāro kuteru un velkoņa mēģinājums izmantot brīvas kuģošanas tiesības, lai nokļūtu no Melnās jūras Azovas jūrā, beidzās ar to, ka Krievijas robežsardze, pielietojot bruņotu spēku, aizturēja kuģus un to apkalpju locekļus, vēl vairāk palielinot spriedzi konfliktā par kontroli pār Azovas jūru.

ES ostās dominē lejamkravas

Mūsu valsts jūras ostas ieņem augsto otro vietu Eiropas Savienībā (ES), rēķinot pēc tajās pārkrauto kravu (ienākošo un izejošo) tonnāžas uz vienu valsts iedzīvotāju, liecina ES Statistikas biroja Eurostat oktobrī publiskotie dati par kravu pārvadājumiem alianses, tās kandidātvalstu un Eiropas ekonomiskās zonas valstu jūras ostās.

Mēģinājums atgriezt Turciju uz Eiropas ceļa?(6)

Ceturtdien Turcijā ieradās Eiropas Savienības (ES) augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni un ES paplašināšanās komisārs Johanness Hāns, lai atbilstīgi oficiālajai versijai apspriestu strupceļā nonākušās sarunas ar Ankaru par iestāšanos ES.

Drošības vezums(10)

Nedēļas sākumā gandrīz nepamanīta izskanēja ziņa, ka Eiropas Savienības (ES) valstu aizsardzības ministri vienojušies par ES Vienotās izlūkošanas skolas (Joint EU Intelligence School, JEIS) izveidi. Tiesa, bez Lielbritānijas, Dānijas un Maltas līdzdalības.

Aukstais karš kompromisu vietā(15)

Pirms dažām dienām vispirms ASV prezidents Donalds Tramps, bet pēc tam viceprezidents Maikls Penss nāca klajā ar kārtējām Ķīnai veltītajām prasībām.

ES ierobežotā izvēle(10)

Pirms dažām dienām Somijas galvaspilsētā Helsinkos notikušajā Eiropas Tautas partiju (ETP) grupas kongresā par šobrīd lielākā Eiropas Parlamentā (EP) pārstāvētā politiskā spēka kandidātu nākamajām Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amatam prognozējami tika izraudzīts Vācijas politiķis Manfrēds Vēbers, kurš šobrīd ir ETP frakcijas priekšsēdētājs EP.

Latvijas interneta tēvs(11)

Par latviskumu Amerikā, operāciju kaķim, Latvijas interneta pirmsākumiem un virtuālās realitātes izmantošanu cilvēku dzīvības glābšanai – mediķis un Vašingtonas Universitātes lektors Pauls Aleksanders Keire.

Parīze kā ceturtā globālā galvaspilsēta(16)

Pirms dažām dienām Francijas prezidents Emanuels Makrons atkārtoti nāca klajā ar aicinājumu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm veidot vienotu Eiropas armiju. Par iespējamiem šīs armijas pretiniekiem Makrons nosauca Krieviju, Ķīnu un pieticīga pieļāvuma veidā arī ASV.

Resursi žēloti netiks(5)

Sākot ar šo nedēļu, ASV pilnā apjomā atjaunoja visas savulaik Irānai noteiktās sankcijas, kas tika apturētas pēc 2015. gadā panāktās tā dēvētās kodolvienošanās, kas bija galvenokārt ASV iepriekšējā prezidenta Baraka Obamas nopelns.

Donalda Trampa patiesības mirklis(9)

Nākošās nedēļas sākumā ASV ir gaidāmas tā dēvētās starpvēlēšanas, kuras par ļoti svarīgām uzskata kā ASV prezidents Donalds Tramps un viņa atbalstītāji, tā Trampa oponenti no demokrātu rindām.