Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Andis Sedlenieks

Cīņa par līdera krēslu arī Lietuvā(2)

Arī kaimiņos pavisam drīz gaidāmas valsts pirmās personas vēlēšanas, turklāt šoreiz uz šo godu vairs nevarēs pretendēt līdzšinējā valsts vadītāja Daļa Grībauskaite. Kas ir pārējie kandidāti, un kādas to izredzes?

Kazahstānas demokrātijai tēva nebūs(1)

Nedēļas sākumā par atkāpšanos no Kazahstānas prezidenta posteņa negaidīti paziņoja Nursultans Nazarbajevs, kurš bija pēdējais no tiem kādreizējo padomju republiku vadītājiem, kuri pie to stūres stājušies vēl PSRS laika posmā.

Protestu teritorija(3)

Iepriekšējās nedēļas nogalē uzmanību piesaistīja Serbija, kur pret valsts prezidentu Aleksandru Vučiču protestējošie demonstranti, daļa no kuriem bija tērpušies dzeltenās vestēs, izraisīja sadursmes ar policiju, kā arī centās iekļūt vispirms Serbijas Nacionālās televīzijas ēkā, bet pēc tam arī prezidenta pilī.

Veselības aprūpe politisko cīņu priekšplānā

Iepriekšējās nedēļas nogalē Somijā par atkāpšanos paziņoja Centra partijas pārstāvja Juhas Sipiles vadītā valdība. Šāds solis sperts tikai mēnesi pirms šajā valstī gaidāmajām parlamenta jeb Eduskuntas vēlēšanām – tās paredzētas 14. aprīlī. Par atkāpšanās iemeslu oficiāli nosaukta valdības nespēja pilnvaru termiņa laikā pabeigt ieilgušās sociālās un veselības aprūpes sistēmas reformas jeb precīzāk – nespēja iesniegt parlamentam reformu priekšlikumus.

Skaitļi un globālās tendences(8)

Autoritatīvā ASV aģentūra Gallup nesen publiskoja savas ikgadējās aptaujas Vērtējot pasaules līderus (Rating World Leaders) rezultātus. Aptaujas ietvaros tiek noteikta vairāk nekā 130 pasaules valstu iedzīvotāju attieksme pret četru valstu – ASV, Ķīnas, Krievijas un Vācijas – globālo līderību.

Kauja par Venecuēlu(6)

Maikls Pompeo, ASV valsts sekretārs (ārlietu ministrs), nupat nāca klajā ar paziņojumu, ka Krievijai un Kubai ir «galvenā loma Venecuēlas krīzes izraisīšanā», jo tās turpina atbalstīt valsts prezidenta Nikolasa Maduro režīmu. Īpaši asi pārmetumi tika veltīti Krievijas naftas gigantam Rosņetj, kas ignorē ASV pret Venecuēlu noteiktās sankcijas un turpina iepirkt naftu no Karakasas.

Uzvar Kallasu ģimene(20)

Ar opozīcijā esošās, pareizāk sakot, nu jau opozīcijā bijušās labēji liberālās Igaunijas Reformu partijas (Reformierakond) uzvaru noslēgušās 3. martā notikušās Igaunijas parlamenta jeb Rīgikogu vēlēšanas. Bijušā eirokomisāra no Igaunijas Sīma Kallasa meitas Kajas Kallasas vadīto reformistu uzvara daudziem kļuva par pārsteigumu

Ukrainas aizgājušais tranzīta vilciens(26)

Pēc tam kad kļuvis skaidrs – izmaiņas Eiropas enerģētikas likumdošanā neapturēs Krieviju un Vāciju savienojošā gāzes vada Ziemeļu straume 2 stāšanos ierindā –, Ukrainas amatpersonas sākušas runāt par nepieciešamību atrast pircēju valsts īpašumā esošajai gāzes tranzīta sistēmai.

Igaunijā likuma priekšā visas baznīcas ir vienādas(29)

Par to, kā darbojas Igaunijas reliģisko organizāciju likums, par Igaunijas Baznīcu padomi un vēl citu mūsu ziemeļu kaimiņu pieredzi šajā ziņā ar Igaunijas vadošo reliģijas vēstures pētnieku, profesoru Riho Altnurmi sarunājas Andis Sedlenieks.

Jaunais zaļais kurss(18)

Par ASV demokrātu partijas programmu nākamajās prezidenta un arī Kongresa vēlēšanās acīmredzami kļūs gados jaunās kongresmenes no šīs partijas rindām Aleksandrijas Okasio-Kortesas piedāvātais jaunais zaļais kurss.

Ardievas Groningenas gāzes laukam(1)

Kamēr Nīderlande gatavojas slēgt Groningenas gāzes lauku, apvienotā Eiropa centīgi likvidē tā dēvēto Groningenas modeli.

Parādu diplomātija rada problēmas Ķīnai(5)

Pekinai, visticamāk, nāksies pārskatīt ekonomisko taktiku, ar kādu tiek veidots vērienīgais tranzīta, transporta un loģistikas projekts Jaunais zīda ceļš. Te jāuzsver, ka tieši tranzīts, transports un loģistika ir arī Latvijas un Ķīnas ekonomiskās sadarbības prioritāšu vidū.

Kā izbeigt konfliktu par Kašmīru?(11)

Kārtējais robežkonflikts starp Indiju un Pakistānu sadalītajā Džammu un Kašmīras štatā, visbiežāk vienkārši dēvētā par Kašmīru vai Kašmīras reģionu, liek uzdot jautājumu – kā un vai vispār ir iespējams izbeigt neskaitāmās sadursmes starp divām no pasaules deviņām kodolvalstīm.

Biedru kubiešu izvēle(1)

Pasaulē šajās dienās jūtami saruka oficiāli komunistisko valstu skaits, jo Kubas iedzīvotāji pārliecinoši atbalstīja izmaiņas valsts konstitūcijā, viens no kuru punktiem paredz arī svītrot no Kubas pamatlikuma punktu par komunisma celšanu.

Skeptiķiem nav cerību(44)

Patlaban eiroskeptiķiem Eiropas Savienības (ES) iekšienē ir atvēlēta tāda kā meža sanitāru loma, ir pārliecināts Krievijas eksperts ES jautājumos Sergejs Utkins. Viņš piedāvā skatu no malas gan uz apvienoto Eiropu, gan tās iekšējām cīņām, attiecībām ar lielvalstīm un iespējām palielināt savu nozīmi pasaules arēnā.

Valsts nākotne viena cilvēka rokās(9)

Nedēļas nogalē gaidāmas parlamenta vēlēšanas vienā no Eiropas nabadzīgākajām un arī iekšpolitisko pretrunu visvairāk nomocītajām valstīm – Moldovā.

Pirmais solis?(6)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Vācijā noslēdzās jau 55. Starptautiskā Minhenes drošības konference, kas gan tā arī nespēja sniegt atbildi uz galveno dienas kārtības jautājumu – kas un kā saliks kopā pa visām šuvēm plīstošo esošās pasaules kārtības un starptautiskās drošības mozaīku.

40 gadu pēc revolūcijas(26)

Šā gada 11. februārī Irānā ar vērienu tika atzīmēta Islāma revolūcijas 40. gadadiena. Lai arī faktiski pret šaha režīmu vērsti protesti sākās vēl 1977. gada oktobrī un visu varu valstī islāmistiem vienpersoniski izdevās iegūt vien 1982. gadā, par Islāma revolūcijas sākuma datumu tradicionāli pieņemts uzskatīt 1978. gada 8. janvāri, kad notika pirmā patiešām vērienīgā protesta demonstrācija, bet par revolūcijas uzvaras dienu – 1979. gada 11. februāri (1357. gada 22. bahmanu pēc musulmaņu kalendāra), kad Irānas bruņoto spēku vadība atteicās no mēģinājumiem ar spēku vērsties pret neapmierinātajiem, kā arī paziņoja, ka turpmāk ievēros neitralitāti.

Viens reģions, atšķirīga nostāja(3)

Turnejā pa tā dēvētajām Višegradas grupas valstīm šonedēļ ir devies ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, kurš brauciena laikā cenšas tās pārliecināt atteikties no ciešākas sadarbības ar Ķīnu un Krieviju, kā arī nostiprināt saiknes ar ASV. Vienlaikus pirmajās divās no valstīm, kuras apmeklēja Pompeo – Ungārijā un Slovākijā –, viņa apgalvojumi par Krievijas gāzes un naftas, kā arī Ķīnas telekomunikāciju gigantu radītajiem draudiem demokrātijai neatrada īpaši dzirdīgas ausis. Tieši tāpat nesadzirdēti palika vēstījumi, ka ienaidnieks, tēlaini izsakoties, jau stāv pie vārtiem, un šī iemesla dēļ nepieciešams vairāk tērēties aizsardzībai.

Noraidītā apvienošanās ideja

Nesen Eiropas Savienības (ES) konkurences komisāre Margrēte Vestagere paziņoja, ka Eiropas Komisija (EK) noraida Vācijas un Francijas kompāniju Siemens un Alstom plānus apvienot abu uzņēmumu vilcienu un dzelzceļa signalizēšanas sistēmu ražošanas aktīvus.

Vajag vienotu nostāju(7)

Vakar Spānijas galvaspilsētā Madridē sākās tiesas prāva pret 12 politiķiem – Katalonijas neatkarības piekritējiem, kuri tiek vainoti dažādos likumpārkāpumos saistībā ar 2017. gada oktobrī šajā Spānijas provincē sarīkoto neatkarības referendumu.

No buldozeriem līdz safrānam un svecēm - krāsainās revolūcijas pasaulē(20)

Ar dažādiem mērķiem un paņēmieniem vairākās valstīs pēdējos gadu desmitos uzvirmojuši nevardarbīgi masu protesti. SestDiena pēta, kas īsti ir šīs krāsainās revolūcijas, kur sākas un beidzas to robežas un no kādiem faktoriem ir atkarīgas protestu dalībnieku iespējas panākt sev vēlamos rezultātus.

Attiecību krīze vēršas plašumā(9)

Turpina pasliktināties divu apvienotās Eiropas lielāko valstu – Francijas un Itālijas – attiecības, atspoguļojot kopējo tendenci arī Romas un Briseles attiecībās. Par starta šāvienu attiecību krīzei starp Romu un Parīzi kļuva Francijas prezidenta Emanuela Makrona publiski izteiktās pamācības, kā vajadzētu dzīvot un uzvesties pagājušā gada vidū Itālijā pie varas nākušajai populistu un eiroskeptiķu valdībai. Francijas prezidents bija vai nu piemirsis, vai arī ignorēja faktu, ka abu Itālijas valdību veidojošo partiju – Līgas un Piecu zvaigžņu kustības – vēlētāju pārliecinošs vairākums tieši Franciju uzskata par vainīgu bēgļu pieplūduma izraisīšanā Itālijā, tāpat Parīze, līdztekus Berlīnei, daudzu itāļu acīs ir Eiropas birokrātijas simbols.

ETP priekšsēdētājs Vēbers: Eiropai nepieciešama stabilitāte un pozitīvisms(29)

"Eiropai jābūt nevis birokrātu vai tehnokrātu, bet tieši cilvēku savienībai. Tādai, kādu to vēlas redzēt vienkāršie eiropieši visdažādākajās valstīs, tai jākļūst tuvai un saprotamai šiem cilvēkiem, jāatbilst viņu vēlmēm un vajadzībām," intervija uzsver Eiropas Tautas partijas (ETP) grupas priekšsēdētājs Eiropas Parlamentā (EP), ETP kandidāts uz nākamās Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja amatu Manfrēds Vēbers.

Dividendes ģenerāļiem(10)

Pirms dažām dienām vispirms ASV, bet nedaudz vēlāk arī Krievija paziņoja, ka aptur dalību divpusējā līgumā par vidēja un tuva darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT). Abas lielvalstis vaino viena otru līguma pārkāpšanā, tomēr drīzāk šķiet, ka tā ir publikai paredzēta izrāde, jo nedz viena, nedz otra puse INFT saglabāšanā nav īsti ieinteresēta.

Cerības uz lietu internetu

Pusvadītāju ražotājus ir piemeklējušas īslaicīgas problēmas, tomēr ilgākā laikposmā šīs svarīgās nozares nākotnes perspektīvas tomēr ir optimistiskas.

Londonas pēdējais glābšanas riņķis(13)

Nupat Lielbritānijas parlamenta apakšpalāta pēc vētrainām debatēm izsniedza jaunas instrukcijas valsts premjerministrei Terēzei Mejai attiecībā uz sarunām par britu izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Ja runājam vienkāršoti, tad jāsaka, ka parlaments neatbalsta tā dēvēto Brexit bez vienošanās, taču arī pašreizējā vienošanās parlamentāriešus neapmierina, un Mejai ir dots uzdevums panākt britiem izdevīgāku izstāšanās līgumu.

Lielvaru statusa cena(7)

Pagājušajā nedēļā Vācijas kanclere Angela Merkele un Francijas prezidents Emanuels Makrons Kārļa Lielā kādreizējās impērijas galvaspilsētā Āhenē, kas tiek dēvēta par Eiropas vienotības vēsturisko simbolu, parakstīja jaunu Vācijas un Francijas draudzības līgumu. Šim dokumentam, kas paredz abu valstu sadarbības stiprināšanu un integrācijas paplašināšanu tādās jomās kā ekonomika, aizsardzība un ārlietas, ir kā īstermiņa, tā ilgtermiņa mērķi.