Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Vienotībai šī valdība pārāk dārgi izmaksā

No ne īpaši veiksmīgajām Saeimas vēlēšanām Jaunā Vienotība (JV) iznāca kā uzvarētāja, jo par spīti proporcionāli vismazākajai frakcijai Saeimā spēja tikt pie premjera amata Krišjānim Kariņam. Tomēr pat jūnija reitingu lēciens nav devis tik nepieciešamo pašapziņu Kariņam izturēties kā vairāk nekā vienkārši tehniskam premjeram daudzskaitlīgā šantāžistu koalīcijā.

Negods ar Nacionālās apvienības (NA) melnās avs Imanta Parādnieka virzīšanu Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) padomē ir it kā maznozīmīgs, bet pašai JV graujošs solis nu jau vairāku secīgu lēmumu ķēdē. SIF dala iespaidīgas summas dažādu nevalstisko organizāciju īstenotām integrācijas programmām. Parādnieks ar saviem uzskatiem šī fonda padomē iederas aptuveni tāpat kā par demogrāfijas lietu padomnieku pie Kariņa labās rokas. Var teikt, lai ideoloģiskā cīņa par to, kādai būtu jābūt integrācijas politikai un kuras no programmām jāfinansē, paliek JV un NA ziņā. Ja vien nevalstiskās organizācijas un sabiedrības integrācija nepārstāvētu to liberālo sfēru, kurā JV tradicionāli smēlusies daļu sava elektorāta. Parādnieku Zemgales sarakstā no otrās, garantēti ievēlamās, vietas uz ceturto, neievēlēto, nosvilpa pašas NA vēlētāji, un nu JV Kariņa personā ir izlēmusi ar Parādnieka rokām paretināt arī savu elektorātu. Kariņa personiskais harakiri, virzot Parādnieku par savu pārstāvi SIF, liek jautāt, vai JV kopumā pašu vadītajā valdībā nesāk izskatīties pēc ķīlniekiem, un attiecīgi, cik ilgi šis pasākums, saukts par Kariņa valdību, turpināsies.

Jūnijā saskaņā ar Latvijas Televīzijas pasūtītajiem SKDS pētījuma datiem, JV reitingi bija pakāpušies līdz 10,5%, sasniedzot četru gadu laikā visaugstāko atzīmi, savukārt jūlijā, kas, kā zināms, bija "dzelteno kartīšu" mēnesis, uzrāviens gandrīz uz pusi ir sadeldēts. Ja pieņemam, ka vēlētājs līdzīgi kā Eiropas Parlamenta vēlēšanās JV meklēja stabilu un profesionālu spēku vispārējā populisma un neprofesionalitātes ārprātā, tad nākamo nedēļu notikumi jeb stājas neesamība acīmredzot šo ticību mazināja.

Jebkāda respekta trūkumu pret Kariņu pirms pāris nedēļām nodemonstrēja JKP līderis tieslietu ministrs Jānis Bordāns, intervijā iknedēļas žurnālā Ir vēršoties pret valdības vadītāju un nokaujot jebkādu politiskajā saziņā un publiskajā komunikācijā iepriekš pieņemtu diplomātiju: "Mēs jau varam ierosināt premjeru nomainīt. Un pamēģini uztaisīt bez mums valdību!"

Šī taisnā valoda atgādināja kultūru sadursmi pie profesora Preobraženska galda nemirstīgajā šedevrā Suņa sirds, kur Poligrāfs Poligrafovičs sarūgtināti protestēja pret aizplīvurotām runām un galda etiķeti, kas, viņaprāt, ir gāztā režīma rudiments. "Viss jums kā pie parādes – salvetīti tur, kaklasaiti šur. "Piedodiet" un "lūdzu-merci". Bet tā, lai būtu pa īstam, – to ne. Paši sevi mokāt kā pie cara režīma." Bordāns arī sevi ir nolēmis nemocīt ar veco, oligarhu režīmam piedienīgo politisko retoriku, kurā savulaik politiķi, svīzdami un dažs pat kādu politoloģijas grāmatu vai dižu valstsvīru biogrāfiju izlasījis, prata dot mājienus, apelēt pie politiskā līdzsvara vai pat duelēties ar idejām. Te Kariņš netiek aicināts ne uz kādu smalku "lūdzu-merci", bet savā bezpalīdzībā atgādina profesoru Preobraženski.

Top komentāri

Raimonds
R
Visu cieņu Kariņam, viņš ir viens no retajiem, par kuru nav kauns. Savaldīt to murgu, kas Saeimā iebalsots, reti kuram izdotos.
Itamars Toledano
Imants Parādnieks ir ne tikai NA melnā avs, bet arī nacionālais maukurs, nacionālais nelietis un nacionālais ierāvējs, kas lielāka laupījuma dēļ savu dvēseli sātanam atdos bez minstināšanās. Tāds viņš ir bijis no dzimšanas, un nezinu cita tika netikla uz izvrtuša tēviņa kā nacionālā parādnieku, un vai kāds brīnums, ka arī daža laba meitu mājas darbiniece baznīcā iet?
Ko Parādnieks nodarījis - 2
K
Demogrāfijas ultimāta laikā Parādnieks pieprasīja patiešām neticamas lietas: 1Maksāt samērīgāku bērna kopšanas pabalstu; 2Sociāli apdrošināt mammas bērna kopšanas laikā; 3Panākt, lai bērniem, sasniedzot pusotra gada vecumu, būtu nodrošināta vieta pašvaldības bērnudārzā. Ja pašvaldība to nevar, lai privātos bērnudārzos bērni saņemtu līdzmaksājumu tādā pašā apmērā, cik pašvaldības tērē uz katru bērnu savos bērnudārzos; 4Lai aizbildnībā un audžuģimenēs esošajiem tiktu nodrošināta samērīga uzturnauda. 5Lai apgādnieka zaudējuma pensija bērniem tiktu palielināta vismaz līdz ministru kabineta noteiktajam uzturlīdzekļu līmenim. 6Lai mātēm pensijas tiktu indeksētas atbilstoši pieaugušo bērnu maksātajiem nodokļiem. 7Lai būtiski tiktu palielināts nodokļa atvieglojums par bērniem 8Lai skolās pakāpeniski tiktu ieviestas brīvpusdienas visiem bērniem; 9Lai daudzbērnu ģimeņu bērniem būtu iespēja braukt sabiedriskajā transportā ar atlaidi. Tas bija pretēji Vienotības vēlmēm. Tātad - slikti!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Burova kļūšanu par Rīgas mēru vērtēju

Kopā nobalsojuši: 1509

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kur skolēni, tur skolotāji?(6)

Runājot par lielākajām problēmām izglītības jomā, kā pirmā nāk prātā politiķu visbiežāk pieminētā – mazās skolas lauku reģionos, kuras neesot racionāli uzturēt, jo skolēnu maz, attiecīgi arī nepiet...

Krievijas aicināšana atpakaļ(12)

Pēc Francijas prezidenta Emanuela Makrona un Krievijas līdera Vladimira Putina tikšanās Makrons paziņoja, ka Maskava varētu tikt aicināta atkal pievienoties vadošo rietumvalstu klubam G7. Atbalstu...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē