Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Agnese Margēviča

Znotiņa: ABLV Bank pašlikvidāciju ārpakalpojumā vērtē amerikāņi Kroll(38)

Par iespējamām domstarpībām ar banku uzrauga vadītāju Pēteru Putniņu, amerikāņu konsultantu Kroll piesaistīšanu ABLV Bank pašlikvidācijas kontrolei un to, vai pašlikvidāciju var nomainīt likvidācija, kā arī par īpašajām attiecībām ar ASV valdības pārstāvi Māršalu Bilingsliju un to, vai par naudas atmazgāšanu Francijā sodītā Rietumu banka tiešām ir labojusies, ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta (Kontroles dienesta) priekšnieci Ilzi Znotiņu sarunājas Agnese Margēviča.

Dažas piezīmes par būtisko(5)

Sēnalu straumē, kas mūs it kā informē par jaunās Krišjāņa Kariņa veidotās valdības tapšanu, gandrīz nepamanīts paslīdēja garām lēmums tomēr atlikt gandrīz jau izlemto – konkursā izraudzītās Ilzes Jaunzemes apstiprināšanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatā vēl aizejošās valdības sēdē aizvadītajā nedēļā.

Pārmaiņu minimums rūgtumu nemazina(4)

Protams, var paļauties, ka vēlēšanu rezultāts bijis vien tāds neapzinīgu vēlētāju untums, izklupiens, līdz galam nenoformulētas pārmaiņas meklējot, par kura sekām jau daudzi nokaunējušies, vērojot pašu ievēlēto politiķu ieilgušo mētāšanos kopš oktobra sākuma. Bet, ja vēlēšanu rezultāts tomēr ir atspoguļojis rūgšanu un neapmierinātību, jaunās, vēl netapušās valdības aprises šo rūgtumu vēlētājos nesaldina.

Aizejošu līderu pārejošās uzrunas(10)

Raimonda Vējoņa un Māra Kučinska (ZZS) vecgada uzrunas mums atgādināja, ka vēlēšanu uzvarētāji vēl aizvien nav mācējuši sastādīt valdību un mums nav politiski leģitīma premjera, kā arī to, ka agrā vasarā notiks jauna Valsts prezidenta vēlēšanas. Varbūt skarbi, bet tā taču mēdz teikt: kā sauksi, tā atsauksies!

Krata Rīgā, atskan visā valstī(9)

Jau otrā lielā korupcijas lieta šogad, kurā figurē augstas amatpersonas un tiek aizturēts politiķu lieldraugs un nekronētais oligarhs Māris Martinsons. Nav tas gadījums, kad ir iespējams gaidīt apsūdzības un tiesas spriedumus, lai izdarītu secinājumus par politiķiem un amatpersonām, prasot politiskās vides attīrīšanu ne tikai ar rokudzelžu palīdzību.

Kuras amatpersonas varētu satraukt Martinsona aizturēšana?(26)

Kādēļ atkal Māris Martinsons? Vai Rīgas vicemēram Andrim Amerikam (GKR) ir pamats raizēties? Kādam mērķim īsti varētu būt radīta Rīgas satiksmes iepirkumu shēma, kuras dēļ Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) tur aizdomās nu jau piecus cilvēkus? Visbeidzot - kas saista šo raibo kompāniju?

Slikts laiks ASV vēstnieces paziņojumam(30)

Piekrītot, ka korupcija ir viena no Latvijas lielajām problēmām, kas «noēd» tautas labklājību un potenciāli apdraud mūsu sabiedroto labvēlību, ASV vēstnieces Nensijas Petitas atklāto vēstuli "Korupcija Latvijā nav noziegums bez upuriem" tieši šobrīd tomēr nevar uzskatīt par ko citu kā iejaukšanos Latvijas valdības veidošanas politiskajā procesā.

Arī prezidentam jāspēlē atklātām kārtīm(13)

Prezidents runā ar visiem, bet neklausa nevienam – tā pēdējā laikā par Raimonda Vējoņa šībrīža taktiku izteikušies neveiksmīgajās valdības sarunās iesaistītie. Ar to vislabāk izskaidrojams tas, ka cirkulē vairākas versijas par Valsts prezidenta nākamo soli un vispārēja neziņa, kurš no tiem tiks sperts, – gluži vienkārši dažādi ietekmes centri ir pārliecināti, ka realizēts tiks tieši ar viņiem apspriestais scenārijs.

Kurš kuru noņems no trases(3)

Vismaz līdz pirmdienas pēcpusdienai nav pamata apspriest reālu situāciju, kurā kādam potenciālam premjera kandidātam būtu atteikta pielaide valsts noslēpumam vai būtu autoritatīvi apšaubītas viņa iespējas uz to cerēt. Baumas neskaitās, lai gan skaidrs, ka līdz ar biznesa vides cilvēku ienākšanu politikā uzticamības un riskantu kontaktu problēma saasinās. Latvija ar to nav unikāla, atliek paskatīties pāri okeānam uz mūsu lielāko sabiedroto.

Kad "pārmaiņu" solījums vairs nevieno(7)

Tagad, kad valsts simtgade nosvinēta, vairs nav jājūtas tik vainīgam, atklājot bēdīgo sajūtu, ka politiskā situācija, spēku izkārtojums, politiķu un arī vēlētāju uzvedības modeļi pēdējās divās desmitgadēs nav piedzīvojuši ievērojamu progresu. Valdības sarunas, kuras vismaz oficiāli tika apturētas uz simtgades salūta laiku, atsāksies no tā punkta, ar kura noskaidrošanu, iespējams, vajadzēja sākt jau vēlētājiem. Proti, ko tieši dažādie jaunievēlētie politiskie spēki saprot ar "pārmaiņu valdību".

Labie sliktie amerikāņi(7)

Jāatzīst, ka latviešu informatīvajā telpā, kas apraksta lielos politiskos un ekonomiskos procesus, ir fenomeni, kuros novērojamas tādas absurdas pretrunas, ka ir vērts tās salikt pa plauktiņiem. Viens no šādiem fenomeniem ir provinciālais veids, kādā publikai tiek iebarots visur esošais "amerikāņu faktors".

Tumšie spēki negrib apsūdzības lielajās nodokļu lietās(38)

Par to, vai politiskie procesi un jaunā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora izvēles process ietekmēs apsūdzību uzrādīšanu lielajās nodokļu izkrāpšanas un naudas atmazgāšanas lietās, ar Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktoru Kasparu Podiņu sarunājas Agnese Margēviča.

Aizdomīgas pēcvēlēšanu pārbīdes(10)

Aizvadītajās nedēļās cieši saistīti ar sarunām par amatu un ietekmes pārdali jaunajā pēcvēlēšanu valdībā notika divi paralēli procesi, kas liek celt trauksmi par pēcvēlēšanu procesu negatīvo ietekmi uz jau tā klibo tiesiskumu un cīņu ar organizēto noziedzību, korupciju un naudas atmazgāšanu. Procesi, kas uz jaunievēlēto partiju māžošanos ar darba grupām un Saeimas Prezidija krēslu pārdali liek skatīties kā uz dūmu piesegu nežēlīgai cīņai par ietekmi uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) un Valsts ieņēmumu dienestu (VID), kas slēpti notiek šī politteātra fonā.

Martinsonam būs jaunas apsūdzības(23)

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde gatavojas nosūtīt Ģenerālprokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai būtiskāko epizodi tā dēvētajā būvnieku lietā, beidzot uzrādot apsūdzības naudas atmazgāšanā un nodokļu apiešanā arī miljonāram Mārim Martinsonam, kuram šogad jau celtas citas apsūdzības skaļajā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča kukuļņemšanas lietā.

Vējonim nav jāstumj Pabrika vezums(25)

Tikai trīs nedēļas pēc vēlēšanām bez skaidrām valdības koalīcijas aprisēm neliecina ne par kādu "iestrēgšanu", ne krīzi, kas dotu Valsts prezidentam Raimondam Vējonim mandātu aktīvi iejaukties valdības veidošanas sarunās, dodot priekšrocības kādam no trim minētajiem partiju premjera amata kandidātiem vai – gluži pretēji – velkot pajūgu kāda it kā bezpartijiska kandidāta virzienā.

Priekšā četri gadi bez "mazākā ļaunuma"(7)

Tiem, kuri nespēj gulēt trauksmē par dzimtenes likteni, ko it kā izšķirs nākamais koalīcijas sastāvs, būtu laiks pieņemt nepatīkamo realitāti, ka labs iznākums jaunievēlētajā Saeimas sastāvā vienkārši nav iespējams.

Kādi labumi liek norīt krupjus?(6)

Jaunievēlētajiem politiskajiem spēkiem nesokas ar ātru koalīcijas izveidi un valdības krēslu pārdali – paradoksālā kārtā tā ir necerēti laba ziņa. Jo ātrs aizkulišu tirgus bija loģisks iznākums, ko sagaidīt no tik sadrumstalotas jaunās Saeimas.

Izbalsotos pie pārmaiņām nepielaist(8)

Visi trīs jaunie vai formāli jaunie politiskie spēki, kuri viennozīmīgi jāuzskata par vēlēšanu uzvarētājiem, – Alda Gobzema un Artusa Kaimiņa KPV LV, Edgara Jaunupa un kompānijas Latvijas attīstībai/Par! un Jāņa Bordāna, Jura Juraša un Jutas Strīķes Jaunā konservatīvā partija (JKP) solīja pārmaiņas, skaidri ļaujot saprast, ka tās iestāsies ne vēlāk kā rīt uz pusdienu laiku.

Ieteikums: Nebalso par politisko tirgu(15)

Pēdējā nedēļā pirms jau šosestdien gaidāmajām vēlēšanām vēl izmisīgāki kļuva centieni uz iecirkņiem sasaukt neizlēmušos, kuru tradicionāli ir daudz, pēc dažādām aptaujām vismaz ceturtā daļa vēlētāju. Metodes tiek izmantotas Latvijas politiskajai kultūrai tipiskās – kaunināšana un iebiedēšana. Lai gan abas ietver arī glaimu elementu, sak, tu taču esi gudrāks par "kaimiņu", "tiem jaunajiem", "tiem vecajiem", "krieviem" vai kādas konkrētas partijas tradicionālajiem vēlētājiem. Sak, nenovēlēsi tu, ievēlēs viņi.

Iespaids par nozagtu kampaņu(19)

Priekšvēlēšanu kampaņai, kas pēc divām nedēļām būs beigusies, zīmogu uzspieda premjers Māris Kučinskis, jau vasarā pasakot, ka tā būs ļoti netīra, ar to acīmredzot domājot kompromatu karus. Patiesībā, zinot tikai aptuveno ierakstītu sarunu un dažādas citādas dokumentāli pierādāmas kompromitējošas informācijas apmēru, kas cirkulē Rīgā, ir tikusi gatavota publiskošanai, bet šobrīd, 12 dienas pirms vēlēšanām, vēl aizvien stāv atvilktnēs, atvieglojums par izvairīšanos no kompromatu plūdiem ir pēdējais, kas būtu jāizjūt.

Jaunām sejām pilni "Trojas zirgi"(13)

Vienā dienā tu ar zināmu riebumu pret sevi atskārsti, ka ilggadēja sekošana politiskajam procesam, urķēšanās detaļās, izprotot, kā tas "tu man, es tev" mehānisms īsti darbojas, ir aizaudzējis priekšā skatienam diezgan cinisku, reālpolitisku miglu. Un tad tu sāc kalkulēt un vērtēt politiķu rīcību nevis pēc tā, cik ētiski vai tiesiski viņi rīkojušies, bet cik efektīgs bijis kāds manevrs.

Ļausim grūstīties – labāk sevi atklās(4)

Var biedēt, ka nākamā visdrīzāk sadrumstalotā Saeima ar sešām vai pat septiņām frakcijām pašreizējo piecu frakciju vietā, kā to pieļauj socioloģiskās aptaujas, oktobrī apgrūtinās sarunas par koalīciju un amatu pārdali jaunajā valdībā. Izklausīsies ciniski, bet mana prognoze ir, ka pārlieku sadrumstalota Saeima un frakciju sastāvi varētu spēcīgāk un ātrāk izgaismot jaunievēlēto deputātu ambīcijas un patiesās intereses. Un tas nav slikti – vieglāk melnas avis pieskatīt, kad tās sāk grūstīties par vietu pie siles.

Tie, kas šmuces ievārījuši, šobrīd uzdodas par to iztīrītājiem(40)

Par pēkšņo pievienošanos Saskaņai un pēcvēlēšanu koalīcijas modeļiem, par to, kas un kādēļ nogāja greizi it kā labi iecerētajā OIK politikā, ar bijušo satiksmes ministru un vēl nesen Vienotības biedru, bet tagad Saskaņas saraksta līderi Kurzemes vēlēšanu apgabalā Anriju Matīsu sarunājas Agnese Margēviča.

Korupcijas slavinājums ar lietiskiem pierādījumiem(14)

Kad politiķi un amatpersonas jūtas nesodītas un desmit, piecpadsmit gadu laikā tā arī pie savām durvīm neizdzird Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) klauvējienu, tie zaudē modrību un paši publiski nodemonstrē pierādījumus senām aizdomām par savām koruptīvajām saitēm,

Rietumu bankas aktivitātes Francijā vietējiem uzraugiem bija tumsā tītas(13)

Vērienīgā naudas atmazgāšana, par ko Rietumu bankai Francijas tiesa piespriedusi 80 miljonu eiro lielu naudas sodu, iespējams, varēja turpināties sešus gadus, jo banka savai darbībai Francijā izraudzījusies tādu juridisku formu, lai to kontrolētu tikai Latvijas banku uzraugi. To var secināt no Francijas pirmās instances tiesas sprieduma, kas nonācis portāla Diena.lv rīcībā. Sešu gadu laikā tikai šajā lietā vien caur Rietumu banku atmazgāti vismaz 310 miljoni eiro, secināms no pērnā gada 6. jūlija sprieduma, ko banka ir pārsūdzējusi.

Straumes mēģinājums izdabāt visiem izgāzies(14)

Premjera informēšana par kādu izmeklēšanu tādā brīdī un tikai tik lielā apmērā, lai tas neapdraudētu operatīvās darbības, tiešām varētu būt apspriežama, ja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) gaidāmā operācija draudētu ar tādām sekām, kurām nesagatavot valdības vadītāju būtu pretvalstiski, – ja nākamajā rītā iestātos politiska vai finanšu krīze, tiktu paralizēta kāda milzīga valsts uzņēmuma darbība vai tamlīdzīgi. Piedodiet, bet Askolda Kļaviņa "benzīngeitai" nebija nekāda valstiski attaisnojama iemesla ielauzties premjera dienaskārtībā.

Ķēķa mahinācijas ap pirts sarunām(8)

Kad Diena šovasar parāva vaļā galu maisam, kas tiek saukts par "Taureņu pirts sarunām", uzrakstot par gadiem noklausītām, bet piesegtām politekonomisko darboņu sanāksmēm, viens no mērķiem bija nepieļaut to ilgāku noklusēšanu. Šobrīd aktīvā baumošana par naudas izspiešanu no atsevišķiem sarunu figurantiem, lai tie tiktu dzēsti vai to sarunātais "mīkstināts", izskatās pēc mēģinājuma kādu klientu interesēs mazināt šo sarunu ticamību, apzīmogot tās kā neuzticamu kompromatu vai pēc jaunu klientu zvejošanas.

Tā nebija tikai formalitāte(16)

Ilmāram Rimšēvičam celtās apsūdzības kukuļu pieprasīšanā par problēmu risināšanu ar banku uzraugiem Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK) likušas no jauna skatu punkta palūkoties uz Latvijas Bankas (LB) prezidenta lēmumiem un publiski ieņemtajām pozīcijām, meklējot sistēmiskas kļūdas un cilvēciskos faktorus, kas noveda pie korupcijas skandāla. Diena vienā shēmā centās sazīmēt Rimšēviča reālās ietekmes sviras uz Latvijas banku sistēmu, meklējot arī saskarsmes punktus, kuros LB prezidenta darbība pārklājusies ar viņa kukuļņemšanas atbalstītāju, uzņēmēju Māri Martinsonu.

Šīs būs miljonus vērtas vēlēšanas(18)

Partiju reitingu dinamika mazāk nekā divus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām mudina dziļi ievilkt elpu un sākt gatavoties cīņai ar vēlēšanu rezultātu sekām. Postpatiesības jeb "alternatīvās patiesības" laikos ir pat grūti iedomāties efektīvākas zāles pret populismu un nekaunīgiem meliem kā iespēju novērtēt šīs vēlēšanu izvēles sekas.