Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Agnese Margēviča

Labie sliktie amerikāņi(6)

Jāatzīst, ka latviešu informatīvajā telpā, kas apraksta lielos politiskos un ekonomiskos procesus, ir fenomeni, kuros novērojamas tādas absurdas pretrunas, ka ir vērts tās salikt pa plauktiņiem. Viens no šādiem fenomeniem ir provinciālais veids, kādā publikai tiek iebarots visur esošais "amerikāņu faktors".

Tumšie spēki negrib apsūdzības lielajās nodokļu lietās(38)

Par to, vai politiskie procesi un jaunā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora izvēles process ietekmēs apsūdzību uzrādīšanu lielajās nodokļu izkrāpšanas un naudas atmazgāšanas lietās, ar Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktoru Kasparu Podiņu sarunājas Agnese Margēviča.

Aizdomīgas pēcvēlēšanu pārbīdes(10)

Aizvadītajās nedēļās cieši saistīti ar sarunām par amatu un ietekmes pārdali jaunajā pēcvēlēšanu valdībā notika divi paralēli procesi, kas liek celt trauksmi par pēcvēlēšanu procesu negatīvo ietekmi uz jau tā klibo tiesiskumu un cīņu ar organizēto noziedzību, korupciju un naudas atmazgāšanu. Procesi, kas uz jaunievēlēto partiju māžošanos ar darba grupām un Saeimas Prezidija krēslu pārdali liek skatīties kā uz dūmu piesegu nežēlīgai cīņai par ietekmi uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) un Valsts ieņēmumu dienestu (VID), kas slēpti notiek šī politteātra fonā.

Martinsonam būs jaunas apsūdzības(22)

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde gatavojas nosūtīt Ģenerālprokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai būtiskāko epizodi tā dēvētajā būvnieku lietā, beidzot uzrādot apsūdzības naudas atmazgāšanā un nodokļu apiešanā arī miljonāram Mārim Martinsonam, kuram šogad jau celtas citas apsūdzības skaļajā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča kukuļņemšanas lietā.

Vējonim nav jāstumj Pabrika vezums(25)

Tikai trīs nedēļas pēc vēlēšanām bez skaidrām valdības koalīcijas aprisēm neliecina ne par kādu "iestrēgšanu", ne krīzi, kas dotu Valsts prezidentam Raimondam Vējonim mandātu aktīvi iejaukties valdības veidošanas sarunās, dodot priekšrocības kādam no trim minētajiem partiju premjera amata kandidātiem vai – gluži pretēji – velkot pajūgu kāda it kā bezpartijiska kandidāta virzienā.

Priekšā četri gadi bez "mazākā ļaunuma"(7)

Tiem, kuri nespēj gulēt trauksmē par dzimtenes likteni, ko it kā izšķirs nākamais koalīcijas sastāvs, būtu laiks pieņemt nepatīkamo realitāti, ka labs iznākums jaunievēlētajā Saeimas sastāvā vienkārši nav iespējams.

Kādi labumi liek norīt krupjus?(6)

Jaunievēlētajiem politiskajiem spēkiem nesokas ar ātru koalīcijas izveidi un valdības krēslu pārdali – paradoksālā kārtā tā ir necerēti laba ziņa. Jo ātrs aizkulišu tirgus bija loģisks iznākums, ko sagaidīt no tik sadrumstalotas jaunās Saeimas.

Izbalsotos pie pārmaiņām nepielaist(8)

Visi trīs jaunie vai formāli jaunie politiskie spēki, kuri viennozīmīgi jāuzskata par vēlēšanu uzvarētājiem, – Alda Gobzema un Artusa Kaimiņa KPV LV, Edgara Jaunupa un kompānijas Latvijas attīstībai/Par! un Jāņa Bordāna, Jura Juraša un Jutas Strīķes Jaunā konservatīvā partija (JKP) solīja pārmaiņas, skaidri ļaujot saprast, ka tās iestāsies ne vēlāk kā rīt uz pusdienu laiku.

Ieteikums: Nebalso par politisko tirgu(15)

Pēdējā nedēļā pirms jau šosestdien gaidāmajām vēlēšanām vēl izmisīgāki kļuva centieni uz iecirkņiem sasaukt neizlēmušos, kuru tradicionāli ir daudz, pēc dažādām aptaujām vismaz ceturtā daļa vēlētāju. Metodes tiek izmantotas Latvijas politiskajai kultūrai tipiskās – kaunināšana un iebiedēšana. Lai gan abas ietver arī glaimu elementu, sak, tu taču esi gudrāks par "kaimiņu", "tiem jaunajiem", "tiem vecajiem", "krieviem" vai kādas konkrētas partijas tradicionālajiem vēlētājiem. Sak, nenovēlēsi tu, ievēlēs viņi.

Iespaids par nozagtu kampaņu(19)

Priekšvēlēšanu kampaņai, kas pēc divām nedēļām būs beigusies, zīmogu uzspieda premjers Māris Kučinskis, jau vasarā pasakot, ka tā būs ļoti netīra, ar to acīmredzot domājot kompromatu karus. Patiesībā, zinot tikai aptuveno ierakstītu sarunu un dažādas citādas dokumentāli pierādāmas kompromitējošas informācijas apmēru, kas cirkulē Rīgā, ir tikusi gatavota publiskošanai, bet šobrīd, 12 dienas pirms vēlēšanām, vēl aizvien stāv atvilktnēs, atvieglojums par izvairīšanos no kompromatu plūdiem ir pēdējais, kas būtu jāizjūt.

Jaunām sejām pilni "Trojas zirgi"(13)

Vienā dienā tu ar zināmu riebumu pret sevi atskārsti, ka ilggadēja sekošana politiskajam procesam, urķēšanās detaļās, izprotot, kā tas "tu man, es tev" mehānisms īsti darbojas, ir aizaudzējis priekšā skatienam diezgan cinisku, reālpolitisku miglu. Un tad tu sāc kalkulēt un vērtēt politiķu rīcību nevis pēc tā, cik ētiski vai tiesiski viņi rīkojušies, bet cik efektīgs bijis kāds manevrs.

Ļausim grūstīties – labāk sevi atklās(4)

Var biedēt, ka nākamā visdrīzāk sadrumstalotā Saeima ar sešām vai pat septiņām frakcijām pašreizējo piecu frakciju vietā, kā to pieļauj socioloģiskās aptaujas, oktobrī apgrūtinās sarunas par koalīciju un amatu pārdali jaunajā valdībā. Izklausīsies ciniski, bet mana prognoze ir, ka pārlieku sadrumstalota Saeima un frakciju sastāvi varētu spēcīgāk un ātrāk izgaismot jaunievēlēto deputātu ambīcijas un patiesās intereses. Un tas nav slikti – vieglāk melnas avis pieskatīt, kad tās sāk grūstīties par vietu pie siles.

Tie, kas šmuces ievārījuši, šobrīd uzdodas par to iztīrītājiem(40)

Par pēkšņo pievienošanos Saskaņai un pēcvēlēšanu koalīcijas modeļiem, par to, kas un kādēļ nogāja greizi it kā labi iecerētajā OIK politikā, ar bijušo satiksmes ministru un vēl nesen Vienotības biedru, bet tagad Saskaņas saraksta līderi Kurzemes vēlēšanu apgabalā Anriju Matīsu sarunājas Agnese Margēviča.

Korupcijas slavinājums ar lietiskiem pierādījumiem(14)

Kad politiķi un amatpersonas jūtas nesodītas un desmit, piecpadsmit gadu laikā tā arī pie savām durvīm neizdzird Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) klauvējienu, tie zaudē modrību un paši publiski nodemonstrē pierādījumus senām aizdomām par savām koruptīvajām saitēm,

Rietumu bankas aktivitātes Francijā vietējiem uzraugiem bija tumsā tītas(13)

Vērienīgā naudas atmazgāšana, par ko Rietumu bankai Francijas tiesa piespriedusi 80 miljonu eiro lielu naudas sodu, iespējams, varēja turpināties sešus gadus, jo banka savai darbībai Francijā izraudzījusies tādu juridisku formu, lai to kontrolētu tikai Latvijas banku uzraugi. To var secināt no Francijas pirmās instances tiesas sprieduma, kas nonācis portāla Diena.lv rīcībā. Sešu gadu laikā tikai šajā lietā vien caur Rietumu banku atmazgāti vismaz 310 miljoni eiro, secināms no pērnā gada 6. jūlija sprieduma, ko banka ir pārsūdzējusi.

Straumes mēģinājums izdabāt visiem izgāzies(14)

Premjera informēšana par kādu izmeklēšanu tādā brīdī un tikai tik lielā apmērā, lai tas neapdraudētu operatīvās darbības, tiešām varētu būt apspriežama, ja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) gaidāmā operācija draudētu ar tādām sekām, kurām nesagatavot valdības vadītāju būtu pretvalstiski, – ja nākamajā rītā iestātos politiska vai finanšu krīze, tiktu paralizēta kāda milzīga valsts uzņēmuma darbība vai tamlīdzīgi. Piedodiet, bet Askolda Kļaviņa "benzīngeitai" nebija nekāda valstiski attaisnojama iemesla ielauzties premjera dienaskārtībā.

Ķēķa mahinācijas ap pirts sarunām(8)

Kad Diena šovasar parāva vaļā galu maisam, kas tiek saukts par "Taureņu pirts sarunām", uzrakstot par gadiem noklausītām, bet piesegtām politekonomisko darboņu sanāksmēm, viens no mērķiem bija nepieļaut to ilgāku noklusēšanu. Šobrīd aktīvā baumošana par naudas izspiešanu no atsevišķiem sarunu figurantiem, lai tie tiktu dzēsti vai to sarunātais "mīkstināts", izskatās pēc mēģinājuma kādu klientu interesēs mazināt šo sarunu ticamību, apzīmogot tās kā neuzticamu kompromatu vai pēc jaunu klientu zvejošanas.

Tā nebija tikai formalitāte(16)

Ilmāram Rimšēvičam celtās apsūdzības kukuļu pieprasīšanā par problēmu risināšanu ar banku uzraugiem Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK) likušas no jauna skatu punkta palūkoties uz Latvijas Bankas (LB) prezidenta lēmumiem un publiski ieņemtajām pozīcijām, meklējot sistēmiskas kļūdas un cilvēciskos faktorus, kas noveda pie korupcijas skandāla. Diena vienā shēmā centās sazīmēt Rimšēviča reālās ietekmes sviras uz Latvijas banku sistēmu, meklējot arī saskarsmes punktus, kuros LB prezidenta darbība pārklājusies ar viņa kukuļņemšanas atbalstītāju, uzņēmēju Māri Martinsonu.

Šīs būs miljonus vērtas vēlēšanas(18)

Partiju reitingu dinamika mazāk nekā divus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām mudina dziļi ievilkt elpu un sākt gatavoties cīņai ar vēlēšanu rezultātu sekām. Postpatiesības jeb "alternatīvās patiesības" laikos ir pat grūti iedomāties efektīvākas zāles pret populismu un nekaunīgiem meliem kā iespēju novērtēt šīs vēlēšanu izvēles sekas.

Partiju programmas kā vienvirziena ceļš(6)

Bet jūs mūsu programmu esat lasījis? – šī frāze kļuvusi par ļoti populāru atšaudīšanās rīku, tiklīdz politiķim kļūst par karstu no kritiskiem jautājumiem vai pārmetumiem. Ar to tiek norādīts, ka kritiķis ir bezatbildīgs, nepietiekami izvērtē patiesi būtiskus kritērijus, pēc kuriem jāvērtē partija. Tad ko darīt – kautrēties partijas mērīt pēc pašu uzbāzīgi piedāvātās ārišķīgās piegrieztnes, apzinīgi lasot programmas un balsojot par propagandētajām vērtībām?

Āboltiņa nekvalificējas vēstnieka amatam(56)

Kas var attaisnot politisku izvēli vēstnieka nominēšanā? Bez šaubām – politiķa teicamā reputācija un īpašie dotumi, kas radītu drošu pārliecību, ka viņu kā autoritāti uztvers lielas Eiropas valsts galvaspilsētas diplomātu aprindās. Latvijas jaunajai vēstniecei Itālijā Solvitai Āboltiņai turpretī ir tik slikta reputācija, ka uz tās fona jau aizmirsts kauns par Ingrīdas Ūdres izsvilpšanu eirokomisāru atlasē.

Bezjēdzīgi memorandi vēlētāju dullināšanai(22)

Jaunās Vienotības sacerētā memoranda parakstīšanai vai neparakstīšanai par nesadarbošanos ar prokremliskām partijām potenciāli ir ļoti mazs sakars ar Saskaņas turēšanu ārpus valdības. Tik vien, ka šis bubulis kļuvis par demagoģisku rīku, ar ko dullināt vēlētājus un tirpināt politiķus par nepievienošanos šai Jaunās Vienotības, iespējams, pēdējai gulbja dziesmai.

Rimšēviča "maigā vara"(14)

Trīs gadus pirms problēmām, ar ko pašlaik saskaras uz nerezidentiem orientētās Latvijas komercbankas, Ilmāra Rimšēviča vadītā Latvijas Banka tām faktiski uzspiedusi dārga līguma slēgšanu ar lobistu firmu, kurai bijušas apšaubāmas iespējas kārtot briestošos problēmjautājumus ar ASV, liecina Dienas rīcībā nonākusi sarakste un dažādi dokumenti.

Neprognozējamā nenoteiktība(6)

Kā cīņa par latvisko elektorātu ietekmējusi Rīgas domes opozīcijas partiju savstarpējās attiecības, un kādu Saeimas vēlēšanu iznākumu varam gaidīt "postpatiesības" laikā – Agneses Margēvičas saruna ar Nacionālās apvienības (NA ) politiķi Eināru Cilinski, kurš paziņojis, ka vairs nekandidēs Saeimas vēlēšanās.

Saskaņas "restarts" ir bankrotējis(38)

Saskaņa nav tas ceturtdaļgadsmitu pie varas nelaistais spēks, kuram nonākot valdībā, "visi kopā strādātu kopīgam labumam", kā to pasniedz Jānis Urbanovičs.

Ja ir pieprasījums, piedāvājumu sapakos(3)

Jaunajiem, lecīgajiem jau sen ir iepaticies pantiņš, ka vēlēšanu dienā vecvecākiem būtu jāatņem pases, lai šie nenobalsotu par "vecajām partijām", un tad nu gan tie jaunie ieviestu pārmaiņas. Ja jūnija reitingu tendences saglabāsies līdz rudenim, var izteikt minējumu, ka to rezultātu šoreiz tiešām varētu ietekmēt jauni cilvēki, kuri ir pietiekami patriotiski, lai aizietu nobalsot par pārmaiņām, kuras tiem kāds sola.

Kāpēc šobrīd, nevis pirms 5 gadiem?(44)

Kāpēc kriminālprocess par pusmiljona eiro kukuļa pieprasīšanu pret Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču un ietekmīgo uzņēmēju Māri Martinsonu tika sākts tikai šā gada februārī, ja pierādījumus, kā to apstiprina apsūdzību uzturētāja, prokurore Viorika Jirgena, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) operatīvās izstrādes laikā ieguvis jau 2013. gadā?

Apsūdzības ar politiskām sekām(8)

Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam un par mecenātu dēvētajam uzņēmējam un plaša politiskā spektra politiķu labam paziņam Mārim Martinsonam inkriminētā kukuļdošana notikusi 2012.–2013. gadā, piektdien atklāja Ģenerālprokuratūra. Notikumi ar bārdu, teiksiet? Tādi, kam nav ietekmes ne uz politiku, ne valsts attīstību, teiksiet? Tā vis nav, diemžēl.

Margināļu kratīšanai drosmi nevajag(16)

Aizturot un izkratot Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu un ap viņa partiju KPV LV esošo raibo kompāniju, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir pamatoti vērsies pret daudzu Latvijas nelaimju pamatā esošo, bet tā īsti neapkaroto partiju nelegālo finansēšanu. Tas ir labi. Pārējie fakti gan liek apšaubīt KNAB darbību kopumā.

Vēlēšanu kampaņas kā biznesa pārdale?

Kompromatu gaisotne nedaudz vairāk nekā 100 dienu pirms Saeimas vēlēšanām ļauj prognozēt, ka tiks uzrunāti vai nu tie vēlētāji, kurus apmierina valdošās koalīcijas "viss ir kārtībā" kampaņa, vai tie, kuri ne vairāk, ne mazāk uzskata, ka pašreizējai politiskajai un biznesa elitei jāsēž cietumā. Tie, kuri vēlas iet pa ceļu, nevis vienu vai otru no šiem grāvjiem, nu jau tradicionāli paliks mazākumā. Tāpat kā tie, kuri vēlas atbildes par faktiem, kurus satur visu pušu izplatītie kompromati, nevis priekšā teikšanu, kuram ticēt, bet kura teikto vispār ignorēt.