Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Agnese Margēviča

Juridiskais atzinums ministra atmazgāšanai(11)

Aizvadītajā pirmdienā no satiksmes ministra Tāļa Linkaita (JKP) mutes izdzirdot, ka Satiksmes ministrija (SM) pasūtījusi juridisko atzinumu par milzīgajām Latvijas dzelzceļa (LDz) vadības atlaišanas kompensācijām, daudzi, arī es, sašūmējās, ka SM tērē valsts naudu, lai kāds juristu birojs it kā no malas pateiktu, ka pie vainas "sistēma", kas citu risinājumu nepieļāva.

Antirisinājums mediķus apmāna otrreiz(14)

Vienai no valdības koalīcijas partijām ir izdevies mediķus piemānīt divreiz, un tā ir veselības ministres Ilzes Viņķeles Attīstībai/Par! (A/P) ar priekšlikumu mediķu algām nepieciešamo 60 miljonu eiro robu aizpildīt ar virtuālu naudu, to aizņemties uz valsts budžeta deficīta rēķina. Piedāvātais antirisinājums tā nokaitinājis premjerministru, ka Jaunajā Vienotībā nedēļas beigās pilnā nopietnībā apspriesta varbūtība pieprasīt veselības ministres demisiju.

Parakstīšanās nedrīkst nest jaunu aizvainojumu(38)

Tas, ka savu parakstu par Saeimas atlaišanu liek inteliģenti, domājoši cilvēki, daudzi, īpaši mediķi no paziņu loka, par to nekautrēdamies motivēti paziņot savos sociālajos tīklos, rada iespaidu, ka daudziem ir gluži vienalga gan tas, kurš šo parakstu vākšanu tīri tehniski ir sācis un kurš vai kuri no tās gūs kādu labumu. Ir vēlme sodīt valdošo koalīciju un tomēr paturēt pēdējo vārdu galvenokārt jau pēc budžeta pieņemšanas epopejas.

Bez autoritātes reformas neīstenosies(14)

Lai realizētu reformas, politiķa autoritātei ir jābūt lielākai par reformējamo un ar reformu iecerēm neapmierināto autoritāti. Citādi tālāk par sava politiskās atpazīstamības un tēla celšanu kārtējais reformu plāns neizdosies. Tieši tik vienkārši tas ir. Nelīdzēs ne vara, ne reklamēšanās, ne premjerministra atbalsts, ne vēlēšanu tālums. Autoritātes trūkst gan pašvaldību ministra amatā ieceltajam Jurim Pūcem (A/P), gan reformatores tēlu sev būvējošajai veselības ministrei Ilzei Viņķelei (A/P) – tāda bija galvenā atziņa, vērojot novadu un mediķu protestus pie Saeimas.

Ar puscūci pie ministra sievas(34)

Rūgti ironiski, ka Saeima kosmētiskos un neefektīvos grozījumus, kas amatpersonām liedz ieņemt algotus amatus biedrībās, pieņēma tieši nedēļā, kad uz Sabiedrības integrācijas fonda direktores amatu tika virzīta amatpersonas sieva, kura gadiem ilgi spējusi savā biedrībā piesaistīt fantastiska apmēra ziedojumus no vīra un viņa partijas labvēlībā ieinteresētu miljonāru kabatām. Runa ir par grozījumiem likumā Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā un pašvaldību ministra Jura Pūces (Attīstībai/Par!) sievu Zaigu Pūci.

Pagaidām Saskaņas plāns ir Urbanovičs(3)

Lielākā intriga nevainīgiem, partijas iekšējās intrigās neiesvaidītiem malā stāvētājiem pēc sestdien notikušā Saskaņas kongresa noteikti varētu būt, vai Jāņa Urbanoviča īstenotā varas sakoncentrēšana savās rokās, kad uz partijas vadīšanu raujas "jaunie" – Vjačeslavs Dombrovskis un Andris Morozovs –, tikai palielinās iekšējās šķelšanās tendences vai gluži otrādi – atrisinās šo un citas problēmas, uz ko cer Urbanovičam lojālie. Jautājums ir, vai potenciālo varas "mantinieku" iekļaušana valdē būs pietiekams pagaidu solis.

Rimšēviča kukuļdošanas epizode notikusi Kārļa Leiškalna birojā(111)

Divas slepenas tikšanās, no kurām vienā Latvijas Bankas prezidents (LB) Ilmārs Rimšēvičs pieprasījis maksājumu par PNB bankas (bijusī Norvik banka) problēmu risināšanu, notikušas ekspolitiķa Kārļa Leiškalna vadītās Latvijas ostu asociācijas ofisā pie Saeimas, Latvijas tiesībsargājošām iestādēm liecinājis šobrīd maksātnespējīgās PNB bankas lielākais akcionārs, Lielbritānijas pilsonis Grigorijs Guseļņikovs. Šo epizodi, tāpat kā citas ar Rimšēviča lietas aizkulisēm saistītas epizodes, ekskluzīvi apraksta nesen dienasgaismu ieraudzījusī izdevniecības Dienas mediji grāmata Brālība² jeb Brālība kvadrātā.

Diena pēc budžeta pieņemšanas

Mums ir politiskā vide, kurā budžeta pieņemšana allaž ir bijusi kā atskaites punkts brīdim, pēc kura valdošā koalīcija var nedaudz atslābināt disciplīnas rāmjus, jo ir pārvarēts katrai valdībai kritiskais moments, kas var nozīmēt tās krišanu budžeta nepieņemšanas gadījumā, un koalīcija var pievērsties iekšējos konfliktus sološākiem procesiem. Šajā gadījumā, piemēram, lemšanai par dažādu amatpersonu apstiprināšanu amatā.

Labi slēpta un sena draudzība(55)

Elitei piederīgā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča nesaderība ar viņam inkriminēto noziegumu līdzdalībnieku – kriminālās nepatikšanās jau iepriekš ierauto uzņēmēju Māri Martinsonu –, iespējams, bija viena no mulsinošākajām epizodēm, kad pērnā gada februārī abus aizturēja par kukuļņemšanu no Trasta komercbankas. Jaunā grāmata Brālība² jeb Brālība kvadrātā, kas iznākusi izdevniecībā Dienas mediji un nopērkama lielākajos grāmatveikalos un Narvesen tīklā, šo mulsinošo faktu izskaidro, atklājot, ka abi varētu būt pazīstami jau vismaz no deviņdesmito gadu vidus, jo Rimšēviča brālēnam Sandrim Grasim bija kopīgs bizness ar Martinsonu.

Tirgus ap finanšu un kapitāla tirgu(1)

Veids, kādā uz amatu tiek virzīta nākamā iespējamā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes priekšsēdētāja Santa Purgaile – partijām acīmredzami kaulējoties un mainot viedokļus – satur visas politiskā tirgus pazīmes, kas kārtējo reizi ar bažām liek raudzīties uz premjerministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā Vienotība) pasludinātā finanšu sistēmas "kapitālā remonta" kvalitāti.

Fotogrāfijas novērš pēdējās šaubas(71)

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs nav bijis patiess savos apgalvojumos, ka foto no viņa brauciena uz Kamčatku krievu militāristu pavadībā ir falsificēts. To, publicējot vairāk nekā 40 jaunu fotogrāfiju no skandalozā brauciena, pierāda jaunā izdevniecības Dienas mediji grāmata Brālība² jeb Brālība kvadrātā, kas jau šonedēļ ir nopērkama lielākajos grāmatveikalos, kā arī Narvesen tīklā un jau aizceļojusi pie vairākiem simtiem lasītāju.

Sabojātā sistēma atspēlējas(19)

Dažas pārdomas par situāciju, kas izveidojusies ar ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram un Latvijas Universitātes rektoram Indulim Muižniekam labvēlīgajiem, savukārt Jaunās konservatīvās partijas (JKP) ministriem nelabvēlīgajiem tiesu varas lēmumiem, kas abiem pirmajiem nozīmē amatu saglabāšanu, bet izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai un tieslietu ministram Jānim Bordānam – politisku fiasko.

Izgaismo Rimšēviča lietas aizkulises(116)

Šodien klajā nāk izdevniecības Dienas mediji grāmata Brālība² jeb Brālība kvadrātā, kas publicē iepriekš nepubliskotas fotogrāfijas no korupcijā apsūdzētā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča Kamčatkas brauciena latviešu miljonāru, krievu militārpersonu un ietekmīgu maskaviešu pavadībā.

Valsts nauda kā tabletīte?(9)

Nav nekā grūtāka kā atbildēt uz jautājumu, vai būtu atbalstāma partiju finansēšanas palielināšana no valsts budžeta, kā to plāno lemt valdība.

Kvadrāts kritienā(15)

Bez Māra Martinsona vārda, šķiet, pēkšņi neiztiek neviens daudzmaz skaļš korupcijas skandāls, arī nesenā Rīgas satiksmes iepirkumu lieta un "būvnieku karteļa" lieta. Kopš divdesmitgadnieka vecuma iesāktā manierīgā parakstīšanās ar iniciāļiem MM, kā dēļ viņam pielipa iesauka Kvadrāts, vairāk atgādina mafijas stilu

Padome - Rimšēviča alvas zaldātiņi(12)

Makroekonomiskos ciparus, kurus piektdien preses konferencē no lapiņas nolasīja korupcijā apsūdzētais Ilmārs Rimšēvičs, tikpat labi varēja darīt zināmus kaut vai Latvijas Bankas preses sekretārs. Daudz nozīmīgāka informācija, kas no šī valsti un Latvijas Banku apkaunojošā priekšnesuma izrietēja, ir fakts, ka visā bankas padomē, valdē un 15 pārvaldēs nestrādā neviens vadošais darbinieks, kurš uzdrošinātos vai aizdomātos iebilst, ka Latvijas Banku, tātad arī viņus, reprezentēs šis korupcijā apsūdzētais "Kamčatkas companis".

Valsts policijas iestrēgušās reformas(8)

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) jau pirms vairākiem mēnešiem kategoriski paziņoja par plāniem veikt izmaiņas Valsts policijas vadībā un neapmierinātību ar tās priekšnieku Intu Ķuzi. Tas, ka pārmaiņas vēl aizvien nav notikušas, par spīti tam, ka intensīvi tiek apspriesti dažādi Ķuža pēcteči, iekšlietu ministra autoritāti nevairo.

Tie, kas iesaistās kartelī, jūt kaut kādu atbalstu, aizmuguri(47)

Man pat neienāk prātā savam tiešajam priekšniekam ekonomikas ministram sākt stāstīt kaut kādas nianses no izmeklēšanas vai kādām citām amatpersonām – tas ir absolūti izslēgts, intervijā Agnesei Margēvičai saka Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

KNAB atkal krata ilgstoši piesegtos(19)

Kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) nesen bija jautājumi Latvijas Universitātes iepirkumu komisijas vadītājai Baibai Brokai un būvniekam Guntim Rāvim, no biroja kādreizējā Operatīvo izstrāžu nodaļas priekšnieka Jura Juraša pārsteidzošā kārtā neatskanēja kārtējais: "mēs pie tā strādājām un bijām tuvu noķeršanai, bet bija jāklusē, jāturpina novērot, nedrīkstēja iztramdīt", vienvārdsakot, kārtējie attaisnojumi, kāpēc KNAB kārtējais veikums nav viņam nekas negaidīts, bet vienlaikus – kāpēc gan paši ar kolēģi Jutu Strīķi to nav realizējuši jau pirms gadiem.

Jāņa Bordāna nenovērtētā atklātība(10)

Pretēji kritiķiem, kas Jauno konservatīvo partiju (JKP) gāna par jaunkomunistiem un citādos nelabos bet, manuprāt, saturiski tukšos vārdos, kas tikai palīdz nostiprināties JKP kā glūnīgu ienaidnieku ielenkumā esošam pēdējam gaismas stariņam, es allaž ar lielu rūpību uzklausu un izlasu katru jaunu JKP līdera tieslietu ministra Jāņa Bordāna paziņojumu, jo to atklātība pārsteidz daudz spēcīgāk nekā Rīdzenes sarunas.

Burova ievēlēšanas aizkulises(7)

Pusei Rīgas domes opozīcijas tēlojot demokrātijas teātri "mēs gribam un varam ņemt varu Rīgā", par jauno mēru ievēlēts ziemā izkratītā kukuļdošanas starpnieka Māra Martinsona drauga Andra Amerika saimniekošanas mantinieks Oļegs Burovs. Lielie rēķini par šo teātri, kas palīdzēja leģitimēt Burova ievēlēšanu, vēl tiks piestādīti, un te jāskatās uz amatu pārdali Rīgas brīvostas valdē un Rīgas pašvaldībā. Bet īstā cena, visticamāk, nāks līdz ar jauno Rīgas teritoriālo attīstības plānu un tā draudzīgumu vai nedraudzīgumu Latvijas attīstībai tik svarīgajam azartspēļu biznesam.

Guseļņikovs: Banku cenšas ātri izlaist cauri gaļasmašīnai(52)

Par PNB bankas pārdošanas darījumu, sākotnējo sajūtu, ka aiz investora Rodžera Tamraza stāv kāds latvietis, un to, kā korupcijā apsūdzētais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs izmantojot savās spēlēs Latvijas valsts nekonsekvento pozīciju tiesvedībā ar PNB bankas akcionāriem, intervijā Agnesei Margēvičai stāsta baņķieris Grigorijs Guseļņikovs.

PNB slēgšana – stresa tests valdībai(13)

Lēmumam par kādreizējās Norvik bankas, tagad PNB Bank darbības apturēšanu būs ietekme ne tikai uz bankas darbiniekiem un noguldītājiem, no kuriem 40%, pateicoties mērķtiecīgi veidotajam plašajam mazo filiāļu tīklam, ir pensionāri. Bankas ilgstoši prognozētais gals būs "stresa tests" gan valdības koalīcijas stabilitātei, gan daudz piesauktajam tiesiskumam un tam, vai kas mainījies maksātnespējas administratoru shēmās. Savā ziņā PNB Bank slēgšana būs pārbaudījums arī pret Latvija Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču un viņa sabiedrotajiem izmeklētajām lietām.

Vienotībai šī valdība pārāk dārgi izmaksā(25)

No ne īpaši veiksmīgajām Saeimas vēlēšanām Jaunā Vienotība (JV) iznāca kā uzvarētāja, jo par spīti proporcionāli vismazākajai frakcijai Saeimā spēja tikt pie premjera amata Krišjānim Kariņam. Tomēr pat jūnija reitingu lēciens nav devis tik nepieciešamo pašapziņu Kariņam izturēties kā vairāk nekā vienkārši tehniskam premjeram daudzskaitlīgā šantāžistu koalīcijā.

"Maigās atlaišanas" sliktā prakse(8)

Pirms pāris nedēļām Diena komentārā par izaicinājumiem valdības koalīcijas stabilitātei pieminēja tobrīd publiski vēl neizskanējušo informāciju, ka pret Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi jau bijusi ierosināta viena dienesta pārbaude un gaidāma vēl arī disciplinārlieta, kas draud jau ar nopietnākām sekām. Tas parāva vaļā slūžas mediju ziņām, kas vairāk nodarbojas ar spekulācijām par politisku vēlmi nomainīt VID vadību, nevis pašu iespējamo pārkāpumu iztirzāšanu, jo par to būtību gluži vienkārši nav pietiekami izsmeļošas informācijas.

Linkaits uzsauc "zelta izpletņus"?(15)

Sakiet, ko lai sabiedrība secina no tā, ka pēc divus ar pusi mēnešus ilgās satiksmes ministra Tāļa Linkaita (JKP) skaļās un revolucionārās retorikas par it kā atklātajām koruptīvu darbību pazīmēm un nesaimnieciskumu Latvijas dzelzceļa (LDz) vadības darbā, šīs valsts kapitālsabiedrības valdes priekšsēdētājam Edvīnam Bērziņam un valdes loceklim Aivaram Strakšas ļauts mierīgi un bez komentāriem aiziet, turklāt, kā runā Satiksmes ministrijas (SM) gaiteņos, rēķinoties ar kompensācijām līdz pat gada atalgojuma apmērā?

Nemiro: "atsēdētāju" Latvenergo padomē vairs nebūs(21)

"Neredzu nekādu lietderību pirkt daļas gāzes tirdzniecības uzņēmumā, kurš pērk gāzi tikai un vienīgi no Krievijas. Ja Krievijas pusē uz politiska lēmuma tiktu aizgriezts gāzes krāns, sakiet, lūdzu, cik maksās Latvijas gāze tad?" Latvenergo padomes ieceri par teju 50 miljoniem eiro pirkt mazākuma akcijas Latvijas gāzē intervijā asi kritizē ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV), pirmo reizi tik detalizēti skaidrojot galveno iemeslu savam politiskajam lēmumam atlaist dāsni atalgoto, ar partiju ietekmi saistīto padomi.

JKP neapmierinātība ļoga valdību(16)

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) politisko nākotni un ilgmūžību šā brīža valdības koalīcijā noteiks nevis kāda cita simpātijas vai antipātijas, bet pašas JKP līderu politiskā taktika, kas nu jau ļoti uzkrītoši partiju dzen pašizolācijā. Pēc otrdienas demarša, kad JKP pameta valdības sēžu zāli, nepiedaloties lemšanā par Normunda Mežvieta pārapstiprināšanu Valsts drošības dienesta (VDD) priekšnieka amatā, pārbīdes koalīcijā par sliktu JKP un, iespējams, par labu opozīcijā sēdošajiem zaļzemniekiem no teorētiskām konstrukcijām sāk kļūt aizvien reālistiskākas.

Ģirģens Iekšlietu ministrijā atklājis vairākas frontes līnijas(20)

Iekšlietu resors ir tāds specifisks – vai nu tu nopelnīsi autoritāti un tevī ieklausīsies, vai tevī neklausīsies un sistēma darbosies savā nodabā, nepieļaujot pārmaiņas –, intervijā atzīst iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) un stagnējošo iekšlietu sistēmu nosauc par astoņkāji.

Politiķu biedrības kā mazgātavas(14)

Vai Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) beidzot ir pamodies un pamanījis, ka sporta, mākslas, kultūras biedrības gadu gadiem tiek izmantotas kā politiskās korupcijas vešmašīnas kukuļu atmazgāšanai? Šis ir visbūtiskākais jautājums saistībā ar Nacionālās apvienības politiķes, Latvijas Universitātes daudzmiljonu būviepirkumos ietekmīgās Biatlona federācijas prezidentes Baibas Brokas kukuļņemšanas lietu.