Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Nemiro: Par politiku dzīvojamā fonda atjaunošanai varēs lemt pēc OECD pētījuma

Par valsts politiku dzīvojamā fonda atjaunošanai varēs lemt pēc Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) pētījuma, aģentūrai LETA sacīja ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV).

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) šonedēļ, balstoties uz Valsts kontroles konstatēto, izdeva rezolūciju ekonomikas ministram apzināt pašvaldību apsaimniekoto dzīvojamo ēku atbilstību drošuma prasībām un piedāvāt risinājumus situācijas uzlabošanai.

Nemiro atzina, ka Ekonomikas ministrija (EM) nemitīgi "tur roku uz pulsa" par situāciju ar dzīvojamo fondu, tomēr par konkrētāku rīcību, kas saistīta ar dzīvojamā fonda atjaunošanu, varētu spriest pēc tam, kad noslēgsies OECD pētījums. Viņš gan neprecizēja, kad tas varētu notikt.

"Latvijas dzīvojamais fonds, salīdzinot ar situāciju Lietuvā un Igaunijā, ir bēdīgā stāvoklī. Kopš 1991.gada no visa dzīvojamā fonda jaunuzbūvēti ir tikai 4%, kas ir ļoti maz. Jaunā [plānošanas] perioda nacionālajā attīstības plānā esam ietvēruši mājokļu politiku, bet tam būs nepieciešams finansējums, kas mērāms vairāku valsts budžetu apmērā," skaidroja Nemiro.

Ministrs norādīja, ka līdzekļu trūkums nepieciešamā apjomā drīzāk liek domāt par dzīvojamā fonda pakāpenisku sakārtošanu, tajā skaitā īstenojot mājokļu renovēšanas programmu ar Altum starpniecību.

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa, informējot par Valsts kontroles revīzijā konstatēto, šonedēļ paziņoja, ka dzīvojamo ēku drošība Latvijā pasliktinās un to drošības kontrole nedarbojas pietiekami labi.

"Revīzijā konstatētais rada nopietnu satraukumu. Likumi it kā ir, kontrolētāji it kā kontrolē, īpašnieki it kā uztur, bet namu stāvoklis mūsu acu priekšā pasliktinās. Ir nepieciešama valsts politika, kā šo situāciju risināt," sacīja Krūmiņa.

Viņa piebilda, ka tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju dzīvo savos vai īrētos dzīvokļos pašvaldību apsaimniekotos daudzdzīvokļu namos, no kuriem daudzi ir veselībai un dzīvībai bīstami.

Valsts kontrole pievērsās tieši daudzdzīvokļu māju uzturēšanas jautājumam, jo tās ir apmēram 1 000 000 jeb 70% no visiem Latvijas mājokļiem. Revīzijā secināts, ka kopš denacionalizācijas atbildīgās institūcijas nav veicinājušas dzīvokļu īpašnieku atbildību ne par savu mājokli, ne arī par pašu ēku - kāpņutelpām, liftiem, jumtu, balkoniem u.c. elementiem.

Top komentāri

Slīmests
S
Kādi gan tur vēl ārvalstu pētījumi vajadzīgi? Tad jau labāk ieliksim ārvalstu pētniekus par ministriem. Problēma nav ēkas, bet to 'apsaimniekošana' (naudas izpiešana no iedzīvotājiem par nenotikušiem vai nevajadzīgiem darbiem.) Pirmkārt ir jābūt visiem iedzīvotājiem pieejamiem un saprotamiem kritērijiem ēku stāvokļa un defektu novērtējumam, kopā ar minimālajiem darbiem, kas iekonserve vai uzlabo situāciju. Otrkārt, jābūt likumam, kas nosaka, ka apsaimniekotāja pienākums ir reizi gadā ziņot klientiem par ēkas stāvokli, un klienti var griezties pie valsts apmaksāta eksperta, lai pārbaudītu apsaimniekotāja ziņojuma atbilstību patiesībai. Jāparedz likumā atvieglota admin. procedūra pierādījumiem par apsaimniekotaja nesaimnieciskumu, un nesaimnieciskuma gadījumā apsaimniekotājam pienākums maksāt kompensāciju klientiem.
nu jā
n
ja nav ārvalstu pētnieku, tad paši grimst nost...
situācija kopumā
s
Nav ētiski visas padomju laikā nodzīvotā fonda problēmas nogrūst uz iedzīvotājiem un papildus pelnīt ar nodokļu un sodu politiku.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vai biznesu glābs vaučeri?(1)

Jēdziens "vaučers", kas Akadēmiskajā terminu datubāzē tiek skaidrots kā "dokuments, kas apliecina kādu faktu, piemēram, kredīta piešķiršanu", pēdējā laikā tiek minēts bieži, it ...

ASV: Honkonga vairs nav politiski autonoma no Ķīnas(8)

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo trešdien informēja Kongresu, ka Ķīnas īpašo administratīvo rajonu Honkongu vairs nevar uzskatīt par politiski autonomu, tātad tas nav pelnījis īpašu attieksmi sas...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē