Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Ziņas

Strautiņš: Krīze vienlaikus sākas un beidzas(1)

Šī gada 1. ceturksnī Latvijas IKP samazinājās par 2,9% salīdzinājumā ar pērnā gada beigām, bet gada griezumā saruka par 1,4%. Sākotnējā krīzes ietekme vairāk skāra pakalpojumu nozares, kurās pievienotā vērtība samazinājās par 2,6%, kamēr ražošanā tā joprojām bija par 3,0% lielāka nekā pirms gada. Tas ļoti labi atbilst priekšstatam, ko veido ziņas no uzņēmumiem. Rūpnieki martā vēl vēstīja par samērā labvēlīgu situāciju, tiem turpinot izpildīt iepriekš saņemtos pasūtījumus. Turpretim pakalpojumu nozares krīzi izjuta jau pirms jebkādu ierobežojumu ieviešanas, mainoties cilvēku uzvedībai.

Philip Morris International globālās krīzes laikā saglabā visas darbavietas(2)

Philip Morris International, vadošais tabakas izstrādājumu ražotājs pasaulē un ceturtais lielākais nodokļu maksātājs Latvijā, kas valstij nodokļos pērn samaksājis vairāk nekā 122 miljonus eiro, Covid-19 pandēmijas laikā apņēmies saglabāt visas darbavietas un sniegt atbalstu sabiedrībai, cīņai ar Covid-19 līdz šim visā pasaulē novirzot 22 miljonus eiro, informē uzņēmuma pārstāve Madara Apsalone.

FM: Šogad būtiski augs valsts parāds un IKP var sarukt par 7%(11)

Šajā gadā tiek prognozēts iekšzemes kopprodukta (IKP) kritums 7% apmērā, bet valdības parāds varētu pieaugt līdz 51,7% no IKP, informēja Finanšu ministrija (FM). Minētā prognoze izriet no FM sagatavotā Latvijas Stabilitātes programmas projekta 2020.-2023.gadam.

CSP: Pa dzelzceļu pārvadāto kravu apmērs sarucis par 48,7%

Pa dzelzceļu pārvadāto kravu apmērs šogad pirmajā ceturksnī Latvijā samazinājies par 48,7% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu, bet kravu apgrozījums ostās krities par 29,3%, informē Centrālajā statistikas pārvaldē.

Stipendiju IT mācībām būs iespēja saņemt 160 sievietēm(3)

Informāciju tehnoloģiju (IT) kopiena Riga TechGirls aprīlī izsludinājusi otro pieteikšanās sezonu stipendiju programmai She Goes Tech, lai 160 sievietēm sniegtu iespēju apgūt nepieciešamās prasmes karjeras uzsākšanai IT nozarē, informē Riga TechGirls vadītāja un valdes locekle Anna Andersone.

Digitālās ekonomikas saskaitīšana © DIENA

Digitālās ekonomikas aizvien pieaugošā loma globālajā tautsaimniecībā liek pievērsties jautājumam par jaunas ekonomiskās attīstības uzskaites sistēmas izveidi, lai jauno sistēmu ieviestu novecojušā iekšzemes kopprodukta (IKP) kritērija vietā.

Pasākumu rīkotāji vēlas skaidru valdības nostāju © DIENA(2)

Vasara būs, bet festivālu visdrīzāk nebūs, – tā pirmdien preses konferencē izteicās veselības ministre Ilze Viņķele (A/P). Tomēr nedz no Veselības, nedz Kultūras ministrijas nav saņemti skaidri signāli, līdz kuram laikam publisko pasākumu ierobežojumi var palikt spēkā. Atšķirībā no dažām valstīm, kur jau oficiāli paziņots, ka jebkādi masu pasākumi nenotiks līdz 31. augustam, Latvijā par nākotni tiek runāts pieņēmuma formā.

Ceļā uz deflācijas atgriešanu © DIENA(1)

Piezemēšanās, ko patlaban jau piedzīvo un nākotnē vēl spēcīgāk piedzīvos pasaules tautsaimniecība, neizbēgami radīs pārmaiņas preču un pakalpojumu cenās. Ekonomikai saraujoties un pieprasījumam mazinoties, ir paredzama tāda situācija, kurā piedāvājums būs ievērojami lielāks nekā pieprasījums. Tas gan neattiecas uz dezinfekcijas līdzekļiem un aizsargmaskām, kā arī uz tām precēm, kuru savlaicīga piegāde ir apgrūtināta Covid-19 izplatības un ar to saistīto karantīnas ierobežojumu dēļ. Taču tikai maza patērētāju daļa šobrīd var cerēt uz krītošās inflācijas radītajiem ieguvumiem, jo cenu samazināšanās būs saistīta arī ar jaunu ekonomikas lejupslīdes vilni, kas nesīs zemākus kopējos ienākumus un pirktspēju.

Krīzes otro fāzi gaidot © DIENA(13)

Pasaules ekonomikas nedienas, kas saistītas ar Covid-19 izplatību, izrādījušās plašākas, nekā vēl nesen tika prognozēts. Darba pārtraukšana vai ierobežošana dažādās nozarēs uz dažiem mēnešiem izraisa ne tikai īslaicīgu ienākumu kritumu darbiniekiem un uzņēmumiem, bet arī rada virkni tālejošu problēmu, kas saistītas ar spēju segt kredītsaistības, piesaistīt jaunus līdzekļus investīciju projektiem un pozitīvā virzienā mainīt ekonomikas kopējo struktūru.

Tele2 pārkvalificē 150 darbiniekus

Mobilo sakaru operators Tele2 ārkārtas situācijas laikā ir pārkvalificējis visus savus darbiniekus, kas līdz šim strādāja uzņēmuma klientu apkalpošanas centros. Ņemot vērā klientu centru darbinieku kompetenci, viņi šobrīd palīdz apkalpot klientus pa tālruni, jo ienākošo zvanu daudzums palielinājies par 74%, un veic pārdošanu pa tālruni.