Līgums uz pieciem gadiem
Saistībā ar Eiropas Savienības (ES) Trešo enerģētikas paketi pagājušā gada 30. decembrī Vīnē Krievija un Ukraina parakstīja jaunu vienošanos par gāzes tranzītu. Iepriekšējās vienošanās beigu termiņš bija 2020. gada 1. janvāris, plkst. 10.00, un, ja netiktu parakstīts jauns dokuments, Krievijas gāzes tranzīts caur Ukrainu tiktu pārtraukts, līdzīgi kā tas jau notika 2009. gada sākumā. Jaunā, jau darboties sākusī vienošanās sastāv no vairāku atsevišķu līgumu paketes. No Krievijas puses visus dokumentus parakstīja kompānija Gazprom, bet no Ukrainas puses – valsts kompānija Naftogaz, jaunizveidotais, no Naftogaz izdalītais uzņēmums Ukrainas Gāzes transporta sistēmas operators, kā arī valsts Tieslietu ministrija.
Atbilstīgi līgumam Gazprom nākamajos piecos gados caur Ukrainas gāzesvadu sistēmu transportēs vismaz 225 miljardus kubikmetru gāzes – vismaz 65 miljardus kubikmetru 2020. gadā un pa 40 miljardiem kubikmetru laikā no 2021. līdz 2024. gadam. Nepieciešamības gadījumā tranzīta apjomi var tikt palielināti, turklāt arī cena par papildu apjomu transportēšanu būs augstāka, nekā paredzēts līgumā.
Vienošanās paredz, ka ar gāzes transportēšanu nodarbosies Ukrainas Gāzes transporta sistēmas operators, tomēr tajā pašā laikā valsts kompānija Naftogaz uzņemas visus riskus, kas saistīti ar iespējamajām izmaiņām Ukrainas likumos. Līguma ietvaros paredzēta nemainīga maksa par gāzes tranzītu visu piecu gadu laikā, un gadījumā, ja Ukrainā valdības vai parlamenta līmenī tiks pieņemts lēmums, piemēram, palielināt tarifus, starpību nāksies segt jau Naftogaz. Tāpat Naftogaz tagad ir juridiski atbildīgs par gāzes nodošanu patērētājiem uz Ukrainas robežas. Līdz šim atbildīgs par gāzes nodošanu eiropiešiem juridiski bija Gazprom.
Gāzes transportēšanas cenas, kas tiek rēķinātas pēc Eiropas valstīs pieņemtās formulas (summējot maksas ieejas un izejas punktos, nevis pēc transportēšanas attāluma kilometros), tikmēr būtiski neatšķirsies no līdzšinējām cenām. Tā 1160 km garajā maršrutā Sudža-Užgoroda jeb no Krievijas līdz Slovākijas robežai jaunā cena (bez PVN) būs 25,69 ASV dolāri līdzšinējā 23,81 ASV dolāra vietā par tūkstoti kubikmetru. Kopā ar PVN un nelielu prēmiju Gazprom nākamajos piecos gados attiecīgi maksās ap 32 ASV dolāriem par tūkstoša kubikmetru gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Šāda cena ir pilnībā konkurētspējīga, salīdzinot ar gāzes transportēšanas uz Eiropu izmaksām pa citiem maršrutiem, tomēr daudziem ekspertiem ir pretenzijas pret to, ka līgums noslēgts par konkrētu summu uz visiem turpmākajiem gadiem. Eksperti norāda, ka gāzes transportēšanas cenas Eiropā aug vidēji par 5% gadā, un šā iemesla dēļ Ukraina, visticamāk, paliks bez ieņēmumiem 300–400 miljonu ASV dolāru apmērā.
Tomēr jāņem vērā, ka jaunais līgums Ukrainai garantē ieņēmumus nedaudz vairāk kā 7,2 miljardu ASV dolāru apmērā nākamo piecu gadu laikā. Līdz šim Ukrainas ieņēmumi no gāzes tranzīta bija ap trim miljardiem dolāru gadā, kas būtu ap 15 miljardiem piecos gados. Naftogaz amatpersonas un Ukrainas politiķi gan izteikušies, ka cer uz ieņēmumiem, lielākiem par garantētajiem minimālajiem apmēriem. Šo cerību pamatā ir pieņēmums, ka Gazprom 2020. gada laikā nespēs pabeigt ASV sankcijām pakļautā gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvniecību, un Krievijas kompānija būs spiesta izmantot Ukrainas gāzesvadu sistēmu. Nozares eksperti šādu varbūtību gan uzskata par maz ticamu, norādot – Gazprom spēj pabeigt gāzesvada būvniecību saviem spēkiem.
Atteicās no prasībām tiesās
Būtiska vienošanās sastāvdaļa ir arī atteikšanās no visām abpusējām finanšu pretenzijām, saistītām ar iepriekšējā, 2010. gada janvārī noslēgtā līguma par gāzes tranzītu izpildi. Šā vienošanās punkta ietvaros Gazprom piekrita izmaksāt Naftogaz 2,9 miljardus ASV dolāru, kurus Ukrainas kompānijai bija piespriedusi Stokholmas šķīrējtiesa. Gazprom šo lēmumu gan bija pārsūdzējis, un galīgais lēmums bija gaidāms šā gada pirmajā pusē, tomēr Krievijas kompānija piekrita sodu samaksāt, negaidot galīgo lēmumu. Minētā summa tika samaksāta jau 27. decembrī, un tas nozīmē arī to, ka tiek pārtraukti visi Naftogaz centieni arestēt Gazprom piederošos īpašumu ārvalstīs, tajā skaitā arī Latvijā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 8. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Domāts ASV Vēstniecībai !