Laika ziņas
Šodien
Sniegs

Garīgā veselība

Pusaudžu resursu centrā atklāts Tehnoloģiju kabinets bērnu un jauniešu mentālās veselības uzlabošanai

Šī gada decembrī atklāts Bērnu slimnīcas fonda Pusaudžu resursu centra (PRC) Tehnoloģiju kabinets, kas ir aprīkots ar modernu neirofīdbeka un virtuālās realitātes simulāciju aparatūru. Tas bijis iespējams, pateicoties VAS Latvijas Loto atbalstam. Šāds Tehnoloģiju kabinets, kurā palīdzība pieejama bez maksas, pagaidām Latvijā ir vienīgais, un tā mērķis ir palīdzēt bērniem un pusaudžiem ar dažādām mentālās veselības grūtībām, izmantojot tehnoloģijās balstītas metodes, kas vienlaikus arī pašiem jauniešiem ir daudz vairāk pieņemamas, interesantas un motivējošas, portālam Diena.lv pastāstīja PRC.

Uzlabo zāļu pieejamību pacientiem ar psihiskiem traucējumiem

Lai palielinātu zāļu pieejamību pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem, 2019. gada 7. maijā valdība apstiprinājusi grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtībā, bet 2019. gada 23. aprīlī pieņēmusi grozījumus MK noteikumos ambulatorai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā, lai palielinātu zāļu pieejamību pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem. Valdība lēmusi arī paplašināt diagnožu klāstu, kam tiek nodrošināti valsts kompensējamie medikamenti, kā arī palielināt kompensācijas apmēru vairākām jau iekļautām diagnozēm psihisko un uzvedības traucējumu grupā.

No aprūpes iestādēm patstāvīgā dzīvē

Paralēli jaunajam psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plānam Labklājības ministrijas vadībā ir izstrādāts arī deinstitucionalizācijas plāns, kas paredz līdz 2020. gadam reorganizēt garīgi slimu pacientu iestādes, kas nozīmētu, ka daļa pacientu atgrieztos ambulatorajā aprūpē un ģimenes ārstu uzraudzībā.

Savlaicīgi jānovērš iespējamie riski

Labklājības ministrijas sagatavotajā deinstitucionalizācijas projektā šobrīd ir iesaistījušies 580 cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, kas dzīvo institūcijās, kopumā plānotais skaits ir 700, informē ministrija.

Psihiatrijas pacientiem būs plašāks veselības pakalpojumu klāsts

Garīgās veselības nozare Latvijā speciālistu vidū nereti tiek vērtēta kā atstāta pabērna lomā. Gadu gaitā bijuši vairāki plāni, kuru uzdevums bijis valstiskā līmenī uzlabot pacientu dzīves kvalitāti un ārstēšanās iespējas, tomēr lielākā daļa mērķu finansējuma trūkuma dēļ palikuši neizpildīti.

SPKC piedāvās lekcijas par garīgo veselību un tās veicināšanu

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sadarbībā ar SIA Prakse.lv sācis lekciju īstenošanu par garīgo veselību un tās veicināšanu Aizputes, Baldones, Dundagas, Engures, Krimuldas, Mālpils, Nīcas, Salacgrīvas, Sējas un Zilupes novados, liecina informācija centra mājaslapā.

Attieksme mainās. Lēniem soļiem ejam pareizajā virzienā

"Ja prasītu cilvēkiem, ko viņi domā par cilvēkiem ar invaliditāti, saņemtu pozitīvu, atbalstošu attieksmi, taču, ja prasa, vai esi gatavs kaut ko darīt, tad izskan – ko nu es, lai citi, tas ir sociālā dienesta, Labklājības ministrijas uzdevums. Ir dubultais standarts," par cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem integrēšanu darba tirgū un viņu iespējami pilnvērtīgu dzīvi ārpus speciālajām aprūpes iestādēm intervijā Romānam Meļņikam stāsta biedrības Rīgas pilsētas Rūpju bērns valdes priekšsēdētājs Māris Grāvis.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide