Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +23 °C
Daļēji saulains
Otrdiena, 25. jūnijs
Maiga, Milija

Pirmsskolas izglītība

Pagarina reģistrāciju jaunajos Rīgas pašvaldības bērnudārzos

Reaģējot uz valsts pārvaldes portāla "Latvija.lv" e-pakalpojuma "Bērna reģistrācija pirmsskolas iestāžu rindā" periodiskiem darbības traucējumiem, līdz svētdienai, 27.novembrim, ir pagarināta bērnu pieteikšana Rīgas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē "Ozoliņš" un "Dzīpariņš", aģentūru LETA informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvaldē.

Mācības pirmsskolā – latviski

Saeima atbalstījusi likumu grozījumus, nosakot, ka izglītība latviešu valodā no 2021. gada 1. septembra būs jānodrošina visās pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs (PII). Grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā jau pagājušā gada rudenī Saeimā bija iesniegusi Nacionālā apvienība (NA).

Vajadzīgās zināšanas apgūs. Par izglītošanos ierastajā režīmā lemj bērnudārza dibinātājs

Kamēr skolās un augstskolās mācības turpinās attālināti, pirmsskolas izglītības iestādēs (PII) no otrdienas darbu ierastajā režīmā ļauts atsākt piecus un sešus gadus veciem bērndārzniekiem. Tas, kādā veidā noritēs mācību process, būs atkarīgs no bērnudārza dibinātāja. Vecāki gan joprojām varēs pieprasīt, lai viņu bērns tiek izglītots attālināti, kā tas daudzviet noticis līdz šim. Bērniem, kuri vēl nav sasnieguši obligāto izglītības vecumu, bērnudārza apmeklējums joprojām tiks organizēts dežūrgrupās. Tās drīkst apmeklēt tikai tad, ja audzēkņa vecākiem bērnu patiešām nav kur atstāt. Speciāls apliecinājums tam gan nebūs jāsagatavo, tomēr atbildīgie aicina rūpīgi izvērtēt katra paša atbildību, bērnu vedot uz bērnudārzu.

Vairāk nekā puse no vakancēm izglītības iestādēs ir tieši pirmsskolās

Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS) uz 2020.gada janvāri bija 105 pedagogu vakances, no kurām 59 bija pirmsskolas izglītības iestādēs, šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktora vietniece pedagogu un pieaugušo izglītības jomā Baiba Bašķere.

Gaidot mācības valsts valodā

Jautājums par pilnīgu pāreju uz mācībām latviešu valodā vienmēr raisījis kaismīgas diskusijas ne tikai sabiedrībā, bet arī politiķu vidū. Pēc tam kad Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (NA) pirms divām nedēļām atkal šo jautājumu aktualizēja, koalīcija konceptuāli vienojās, ka izglītībai Latvijā jābūt valsts valodā. Tam sekoja kārtējais krievu skolu atbalstītāju protests, pēdējais no tiem pagājušajā nedēļas nogalē pulcēja ievērojamu skaitu protestētāju, no kuriem paši skolēni gan bija samērā maza daļa. Ceļu Saeimā jau ir sākuši vairāki NA izstrādāti likumprojekti, kas paredz pienākumu pašvaldībām nodrošināt iespēju iegūt izglītību valsts valodā ikvienā pašvaldību pirmsskolas izglītības iestādē (PII). Lielajās pašvaldībās ārpus Rīgas, kurās ir liels skaits krievvalodīgo, gan neuzskata, ka šāds plānotais pārejas risinājums novērsīs bērnudārzu rindu problēmu.

Izglītot vai tikai pieskatīt

"Viens no provokatīvajiem piedāvājumiem ir tāds, ka šķirt pedagoģisko slodzi bērnudārzā, neuzrādīt, ka tās ir tikai 36 pedagoģiskā darba stundas, bet nodalīt, nezinu, varbūt puse ir tikai pedagoģiskais, puse ir šis pieskatīšanas darbs.»"Šis izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) izteikums Latvijas Radio izraisījis asu arodbiedrības reakciju.

LIZDA: Šuplinskas retorika par pedagogu slodzi bērnudārzos ir profesijas prestižu graujoša

Izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) retorika par pirmsskolas pedagogu darba slodzi publiskajā telpā ir profesijas prestižu graujoša, īpaši laikā, kad tiek sākta jaunā kompetencēs balstītā mācību satura īstenošana, tā atklātā vēstulē pašai ministre norāda Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA).

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide