Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +12 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 28. oktobris
Ninona, Ņina, Antoņina, Oksana

Propagandas vēsture Jēdzienu "propaganda" skaidro dažādi, bet pēc jēgas tā pastāv vairāk nekā 2000 gadu. Paņēmieni cilvēku uzskatu ietekmēšanā ir ļoti seni, par kuriem "Ilustrētā Pasaules Vēsture" stāsta īpašā rakstu sērijā.

Viltus ziņām senas saknes

Safantazēti sensacionāli stāsti un nepatiesas ziņas kalpo politiskiem, finansiāliem un reliģiskiem mērķiem. Tās izraisa vai pat mudina uz vardarbību pret kādu sociālu grupu; nomelno konkurentus, izslēdzot no darbības lauka; rada haosu, sagatavojot skatuvi "kārtības ieviesēja" iznācienam; rosina vai attaisno karu. Un reizēm aplamības dažādos medijos izplatās tikai izklaides vai nejaušu kļūdu un pārpratumu dēļ. Viltus ziņu iemesli ir ļoti dažādi, bet tās izsenis plaši izmantotas propagandā. Sabiedrībai vairāk zināma nacistiskā un komunistiskā režīma prakse šajā jomā, bet pārspīlējumi un izdomājumi informatīvajā karā ir izmantoti daudz senāk.

Kā efektīvi manipulēt ar sabiedrisko domu?

Kā sabiedrībai pasniegt sev tīkamu, bet faktiski izkropļotu pasaules ainu? Piemēram, ar šausmu stāstiem un sējot bailes. Ar meliem, tos atkārtojot tūkstošiem reižu, līdz tie kļūst par patiesību. Reizēm mērķu sasniegšanai par mānekli noder skaistums. Propagandā izmantoto un pētnieku aprakstīto metožu skaits ir ļoti liels, un joprojām rodas jaunas. Vairākas no tām aprakstīja jau sengrieķu domātāji. Ieskatam lasi par astoņām vēsturē plaši izmantotām manipulācijas metodēm.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide