Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Studijas

Skaidrības par studijām ārzemēs nav

Covid-19 radīto seku dēļ arī augstākās izglītības iestādēs būs pagarināts uzņemšanas termiņš, kā arī atbilstoši esošajai situācijai tiks mainīta uzņemšanas kārtība. Termiņš būs atkarīgs no tā, kad būs centralizētie eksāmenu rezultāti – tie tiek solīti līdz jūlija beigām. Latvijas augstākās izglītības iestāžu vadība apliecinājusi Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM), ka tās ir gatavas uzņemt jauniešus arī ar gada atzīmi, ja centralizētie eksāmeni drošības apsvērumu dēļ tomēr tiks atcelti. Pašlaik plānots, ka skolēnam būs jānokārto trīs obligātie centralizētie eksāmeni – izvēlētajā svešvalodā, latviešu valodā un matemātikā.

Platforma BITS ķeras pie konkrētiem soļiem, lai sekmētu Latvijas IT izglītības eksportu

IT nozare Latvijā šobrīd ir veiksmīgāka, nekā iztēlojāmies pirms gadiem 20. Pašu mājās tā izmanto tikai aptuveni 10% sava spēka, bet pārējo realizē, strādājot starptautiskajā tirgū, kur sekmīgi konkurē. Patlaban starp Baltijas valstīm IT pakalpojumu eksportā esam līderi, taču varam augt tālāk, veidojot vēl jaudīgāku IT industriju, kas būtu ļoti pazīstama visā Eiropā, uzsver IT Izglītības fonda valdes priekšsēdētājs, IT uzņēmuma Accenture vadītājs Maksims Jegorovs.

Akadēmiskie rēgu rakstnieki

Akadēmisko darbu rakstīšana kādam citam par maksu nav pielīdzināma plaģiātismam, bet tā saucamajai rēgu rakstniecībai, tā atbildēja kāda portāla, kurā par samaksu tiek piedāvāts uzrakstīt studiju darbu, veidotājs, kad Diena viņam jautāja, vai šāda pakalpojuma piedāvāšanu uzskata par ētisku. Rēgu rakstnieks tiek noalgots, lai rakstītu kāda cita vietā, bet oficiāli tas nekur neparādās, un šāda prakse rakstniecībā patiešām pastāv, tomēr Augstākās izglītības padomes (AIP) priekšsēdētājs Jānis Vētra Dienai uzsver, ka šādā veidā iegūts augstskolas diploms būtu jāuzskata par krāpšanu, lai arī likumdošanas izpratnē ko tādu par krāpšanu uzskatīt tomēr nevar.

Rosina mainīt studiju kredītu modeli

Valsts galvoto kredītu sistēma ir jāmaina, lai padarītu augstāko izglītību pieejamāku plašākam studēt gribētāju lokam, norāda Latvijas Studentu apvienības (LSA) prezidente Justīne Širina. LSA sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) ir izstrādājusi priekšlikumu, ka, lai, saņemtu valsts galvoto aizdevumu studiju maksas vai ikdienas tēriņu segšanai, vairs nebūs nepieciešams otrs galvotājs. "Studentiem sagādā grūtības prasība papildus valsts galvojumam piesaistīt galvotāju, jo izvēlētais galvotājs, ja studējošais tādu var piemeklēt, bieži vien tiek atzīts par kredītnespējīgu," atzīst Širina.

Uz Rīgu atvilināja mūzika

Latvijas valsts stipendijām ik gadu piesakās arvien vairāk ārzemju studentu un pētnieku.

Jaungada apņemšanās – studijas

Ziema ne visiem saistās ar studiju sākšanu, taču vairākās augstskolās gadu no gada notiek ziemas uzņemšana. Lai gan ierasti uzņemšana notiek maksas studiju programmās, mēdz būt arī budžeta vietas vai speciālas atlaides. Šo piedāvājumu izmanto gan ārzemnieki, gan tie, kuri septembrī vēl nebija izlēmuši.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide