Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Viltus ziņas

WhatsApp cīnīsies pret viltus ziņām, nosakot būtiskus ierobežojumus

Soctīklu gigantam Facebook piederošā ātrās ziņapmaiņas vietne WhatsApp noteikusi ierobežojumus, kas Indijā izmēģinājuma kārtā ir spēkā jau pusgadu. Proti, lietotāji vairs nevarēs identisku ziņu pārsūtīt citiem kontiem vairāk nekā piecas reizes, raksta BBC.

Pārpublicē sociālo tīklu ierakstus

Projekta Melu tvertne laikā uzskatāmi novērots, ka viltus ziņu un klikšķu mednieku interneta vietnes bieži pat necenšas radīt priekšstatu par kvalitatīvu žurnālistiku, un, pamanot dažas iezīmes, pat nevērīgam lasītājam ātri vien vajadzētu rasties aizdomām.

Melu tvertne: Nevakcinēties blakņu dēļ

Portālā jauns.lv sadaļā Ko ārsti tev nestāsta 2016. un 2018. gadā publicētas ziņās par cilvēka papilomas vīrusa (CPV) vakcīnu kaitējumu sievietēm - par blaknēm līdz ar vakcinēšanos, kā arī par Meksikas pētnieku konstatētu šīs vakcīnas kaitīguma slēpšanu. Aicinājām Rīgas 1. slimnīcas ginekoloģi, kolposkopijas speciālisti Kristīni Pčolkinu komentēt abus vēstījumus.

Melu tvertne: Farmācijas biznesa regulētais vēzis

Portālā spoki.tvnet.lv publicētā ziņā apkopoti mīti par vēzi. Lai arī vairums vēža formu ir ārstējamas, tas apzināti netiekot darīts iespējami plaši, jo ar cilvēku mirstību vēža dēļ tiks palēnināta populācijas augšana un farmācijas nozare turpina pelnīt. Šie un vēl vairāki apgalvojumi, iztrūkstot konkrētām atsaucēm uz zinātniski pamatotiem pētījumiem, apkopoti nezinātniskā portālā. Papildu aizdomas par šīs ziņas ticamību raisa fakts, ka tā autore ir anonīma - paslēpusies aiz segvārda DaceYo. Ziņa atbilst kategorijai - "Māņi par veselību".

Pašmāju viltus ziņu darboni Endziņu atbrīvo no ieslodzījuma

Nepatiesu ziņu radīšanā un publicēšanā apsūdzētais Niks Endziņš ir atbrīvots no apcietinājuma un viņam ir piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, neminot aizdomās turētā vārdu, aģentūrai LETA apstiprināja Valsts policijas (VP) pārstāve Gita Gžibovska.

Melu tvertne: Biedē ar kariem un armijām

Izlasot portāla ru.focus.lv publicētas ziņas virsrakstu, lasītāji var noprast, ka starp Krieviju un Nīderlandi sācies karš. Tāpat rakstam pievienotais attēls, kurā redzams ar ieroci bruņojies karavīrs, liecina par militāru konfliktu. Taču pašā ziņā aprakstīts kiberkarš, nevis bruņotas sadursmes. Savukārt sputniknewslv.com publicētajā ziņā par NATO spēku mācībām, kas novembrī notiks Latvijas teritorijā, tiek izmantoti rāmēšanas paņēmieni, kas šo notikumu attēlo kā draudu vai apgrūtinājumu Latvijas iedzīvotājiem.

Viltus ziņu "ražotājam" Endziņam jāpaliek aiz restēm

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa nolēmusi paturēt apcietinājumā nepatiesu ziņu radīšanā un publicēšanā apsūdzēto Niku Endziņu, aģentūra LETA noskaidroja tiesā. Endziņš atrodas apcietinājumā jau kopš augusta beigām. Atbilstoši likuma normām, tiesai ik pēc diviem mēnešiem ir pienākums izvērtēt apcietinājuma nepieciešamību.

Melu tvertne: Hormoni un antibiotikas vistas gaļā

Portālā Abiem.lv un Uzsmaidi.lv publicētājās viltus ziņās tiek izplatīts mīts ar hormonu klātbūtni vistas gaļā. Abiem.lv aprakstīti vistas gaļas pagatavošanas paņēmieni, kas palīdzēs attīrīt gaļu no kaitīgajiem hormoniem un antibiotikām. Uztura speciālisti apgalvo, ka rakstā minētais ir absolūta cilvēku maldināšana. Pārtikas apriti uzraugošie dienesti norāda, ka Eiropā hormonu lietošana lauksaimniecības dzīvniekiem augšanas un ražīguma veicināšanas nolūkā nav atļauta. Tāpat PVD uzsver, ka Latvijā pērn putnu gaļas paraugos antibiotiku atliekvielas netika konstatētas. Ziņas atbilst kategorijai - "Māņi par veselību".

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

KDi

Vairāk KDi

SestDiena

Vairāk SestDiena

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide