Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Publikācijas

Draud koronavīrusa atkārtots uzliesmojums Āzijā © DIENA(13)

Āzijas valstis, ko jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītā saslimšana Covid-19 skāra pirmās, šķietami jau bija pārvarējušas smagāko posmu un pakāpeniski atļāva atsākt darbu vairākiem uzņēmumiem un ievērojami samazināja iedzīvotājiem noteiktos ierobežojumus. Maijā šim piemēram sāka sekot arī daudzas Eiropas valstis. Tomēr pēdējās dienās Ķīnā un Dienvidkorejā konstatētie jaunie saslimšanas gadījumi signalizē, ka pārāk strauja ierobežojumu atcelšana var izraisīt otro saslimšanas vilni.

Vajadzīgās zināšanas apgūs. Par izglītošanos ierastajā režīmā lemj bērnudārza dibinātājs © DIENA

Kamēr skolās un augstskolās mācības turpinās attālināti, pirmsskolas izglītības iestādēs (PII) no otrdienas darbu ierastajā režīmā ļauts atsākt piecus un sešus gadus veciem bērndārzniekiem. Tas, kādā veidā noritēs mācību process, būs atkarīgs no bērnudārza dibinātāja. Vecāki gan joprojām varēs pieprasīt, lai viņu bērns tiek izglītots attālināti, kā tas daudzviet noticis līdz šim. Bērniem, kuri vēl nav sasnieguši obligāto izglītības vecumu, bērnudārza apmeklējums joprojām tiks organizēts dežūrgrupās. Tās drīkst apmeklēt tikai tad, ja audzēkņa vecākiem bērnu patiešām nav kur atstāt. Speciāls apliecinājums tam gan nebūs jāsagatavo, tomēr atbildīgie aicina rūpīgi izvērtēt katra paša atbildību, bērnu vedot uz bērnudārzu.

Otrā iespēja. Latvijas sportistu cīņa par Tokijas olimpiskajām spēlēm © DIENA(1)

Pasaules sports tika apturēts brīdī, kad desmitiem tūkstošiem atlētu vajadzēja sākt izšķirošās cīņas par kvalificēšanos Tokijas olimpiskajām spēlēm. Līdz tam ceļazīmes bija paguvuši iegūt astoņi Latvijas sportisti – vieglatlētes Laura Igaune (vesera mešana), Līna Mūze (šķēpmešana) un Laura Ikauniece (septiņcīņa), pludmales volejbolisti Mārtiņš Pļaviņš, Edgars Točs, Anastasija Kravčenoka un Tīna Laura Graudiņa, kā arī jātnieks Kristaps Neretnieks šķēršļu pārvarēšanā. Tāpat Latvijai garantētas divas ceļazīmes šosejas riteņbraukšanas grupas braucienā, kur reālākie kandidāti uz to izmantošanu ir Toms Skujiņš un Krists Neilands. No šīm ceļazīmēm gandrīz visas tika izcīnītas pērn, bet Neretnieks kvalificējās šī gada pirmajās dienās. Pirms četriem gadiem Riodežaneiro Latviju pārstāvēja 33 atlēti, kas ir pēc neatkarības atjaunošanas mazākais dalībnieku skaits vasaras spēlēs, netika izcīnīta arī neviena medaļa, turklāt prognozes liecināja, ka uz Tokiju aizbrauks pat vēl mazāka delegācija. Tagad Latvijas atlēti ieguvuši papildu gadu treniņiem, lai Japānas galvaspilsētā netiktu uzstādīts mūsu valsts antirekords.

Sporta vēsture Dienā: Maijs © DIENA

Lai gan skrējēju un soļotāju šogad jau aprīlī gan galvaspilsētas ielās un parkos, gan citās Latvijas vietās šķita pat vairāk nekā citkārt, visam citam sportam šopavasar karantīnas krusts pāri. Kamēr par uzvaras izredzēm pār koronavīrusu un arī to, kāds pēc tam izskatīsies lielais un ne tik lielais sports, esam lielā neziņā, varam gremdēties nostalģiskās atmiņās, lasot Dienas ilggadīgā sporta nodaļas vadītāja Artura Vaidera pirmajā īstajā atjaunotās neatkarības pavasarī – 1992. gada 6. maija Dienā – rakstītajā: "Savulaik vasaras sporta sezona startēja tieši maija svētkos. Tā teikt, sakrāvuši sarkanos karogus un transparentus grēdās un – uz stadionu! Dažādi turnīri parkos, skvēros un stadionos, stafetes un kritēriji ielās. Viss kādreiz maijā. Daudz kas no to gadu spožuma grimis nebūtībā, arī daža interesanta tradīcija, kā stafetes skrējiens Rīgā. Grimis gan politisku, gan finansiālu iemeslu dēļ."

Mazāki ierobežojumi neatceļ piesardzību © DIENA

Lai arī valdība no 12. maija atvieglojusi dažus no ārkārtējās situācijas laikā noteiktajiem ierobežojumiem, sabiedrībai ir jāsaprot, ka pandēmija nav beigusies. ''Vīrusa izplatība sabiedrībā joprojām notiek, līdz ar to visi drošības pasākumi ir jāievēro tikpat lielā mērā – jāietur distance, jāizvairās apmeklēt publiskas vietas un jāievēro citi nosacījumi,'' Dienai skaidro Veselības ministrijas (VM) pārstāve Anna Strapcāne un piebilst, ka ar īpašu piesardzību ir jāizturas pret gados vecākiem cilvēkiem un personām ar hroniskām slimībām.

Kur palikusi reiz populārā ''nākotnes nauda'' – kriptovalūta?(28)

Aptuveni pirms trim gadiem kriptovalūtas piedzīvoja milzīgu popularitātes kāpumu. Par tā dēvēto nākotnes naudu runāja katrs, kurš interesējās par modernajām tehnoloģijām, investīcijām vai vismaz par aktualitātēm pasaulē. Tika izteiktas prognozes, ka drīz norēķini kriptovalūtā aizstās ierastos maksājumus, kurus apstrādā bankas. Gan sociālais tīkls Facebook, gan aviokompānija Air Asia vēstīja, ka plāno savu kriptovalūtu izstrādi (Facebook projektu ar nosaukumu Libra īsteno vēl arvien un plāno tā ieviešanu šī gada laikā). Tomēr kāpēc šobrīd par kriptovalūtām dzirdam daudz retāk?

Pedāļus griež virtuāli, slodze pielīdzināma reālai riteņbraukšanai © DIENA(4)

Vērtīgu krīzes laika risinājumu ierastā ritma aizstāšanai koronavīrusa dīkstāves mēnešos atraduši riteņbraucēji, kuri sportisko azartu remdina, konkurējot virtuālajā vidē. "Tas ir ļoti labs veids, kā risināt sacensību un ierastā treniņprocesa trūkumu, turklāt nav mazsvarīgi, ka ir iespēja kaut nedaudz popularizēt komandu un tās atbalstītājus," sarunā ar laikrakstu Diena norādīja trīskārtējais Latvijas čempions Krists Neilands. Viņš pagājušās nedēļas beigās uzvarēja Latvijas Riteņbraukšanas federācijas (LRF) un veikala Veloprofs rīkotajā Latvijas kausa izcīņā, kurā piedalījās vai viss mūsu velosporta zieds.

Jaunais pieaugušais. Latvijas Kultūras akadēmija sāk atzīmēt savu trīsdesmit gadu jubileju © DIENA

"Svinot Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) trīsdesmitgadi, mēs vēlamies runāt par tās īpašo vietu Latvijas kultūras vidē, Latvijas izglītības, un jo īpaši kultūrizglītības, sistēmā. Tāpat kā cilvēku jubilejās, arī LKA savā trīsdesmitajā gadskārtā vēlas uzsvērt savu unikalitāti, ko nosaka tās dzimšana reizē ar Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu," apaļās jubilejas priekšvakarā sarunā ar laikrakstu Diena saka LKA profesore Anda Laķe.

Biļešu tirdzniecību pārtrauc © DIENA(6)

Nacionālās lidsabiedrības airBaltic paziņojums, ka 13. maijā tā atsāks lidojumus uz 14 galamērķiem, uz kuriem arī tika tirgotas biļetes, izrādījies krietni vien pārsteidzīgs. Aviokompānijas pārstāve Alise Briede Dienai norāda, ka ''atbilstoši Latvijas valdības lēmumam airBaltic šobrīd ir pārtraukusi biļešu tirdzniecību uz tās reisiem no Rīgas līdz 9. jūnijam. Tas mainīsies, tiklīdz starptautiskie lidojumi no Latvijas tiks atļauti''.

Ar koronavīrusu inficēti vairāk nekā četri miljoni © DIENA(1)

Tieši divi mēneši šodien pagājuši, kopš Pasaules Veselības organizācija (PVO) 11. martā pasludināja jaunā koronavīrusa uzliesmojumu par globālu pandēmiju. Inficēšanās ar koronavīrusu, kura izplatīšanās cilvēku vidū sākotnēji pagājušā gada nogalē tika reģistrēta Uhaņas pilsētā Ķīnā, tagad oficiāli apstiprināta jau vairāk nekā četriem miljoniem cilvēku pasaulē, liecina Džonsa Hopkinsa Universitātes apkopotā informācija. Ar koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 miruši vairāk nekā 277 tūkstoši cilvēku.

Valstij trūkst ambīciju straujai izaugsmei pēc krīzes © DIENA(17)

Mēs nepārtraukti aicinām uz dialogu ministrijas, bet praksē dialogā piedalās tikai pašu nozaru pārstāvji. Mēs esam konsultatīva struktūra, bet sanāk tā, ka varam konsultēt tikai paši sevi, – intervijā Romānam Meļņikam stāsta Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītājs Gints Miķelsons.

Transportā ar aizklātu seju © DIENA(21)

Lai mazinātu Covid-19 izplatīšanās iespējas, izmantojot sabiedrisko transportu, no otrdienas būs jālieto sejas aizsegi, kas noklāj muti un degunu. Latvijā tai nebūs obligāti jābūt medicīniskajai maskai. Seju aizklāt varēs arī paštaisītām maskām, šallēm vai lakatiem. Infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras vadītāja profesore Ludmila Vīksna Dienai tomēr norāda, ka visefektīvākā šajā gadījumā būtu tieši medicīnisko masku vai respiratoru lietošana. Turklāt arī tie nedod 100% garantiju.

Kalendārs

Jūnijs, 2020
P Ot Tr Ce Pt Se Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12

Šobrīd arhīvā par maksu pieejama daļa no laikraksta Diena publikācijām, kas publicētas sākot ar 2017. gada 1. novembri.