Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +15 °C
Skaidrs
Sestdiena, 20. jūlijs
Ramona, Ritma

Garie, īsie un citi

Bāra valoda arī mūsdienās joprojām galvenokārt ir angļu. Kokteiļu nosaukumi ne vienmēr tiek tulkoti, jo nosaukums pats par sevi jau ir informācija par dzēriena izcelsmi. Ja kokteilis radies Amerikā, tad tā nosaukums būs angļu valodā; ja Vācijā vai Austrijā – tad vācu valodā.

Šoreiz stāstīšu par kokteiļu iedalījumu. Lai gan kokteiļi domāti izklaidei un baudīšanai, labākie bārmeņi pret tiem izturas ļoti nopietni un ar lielu precizitāti. Receptēs ļoti skrupulozi ir norādītas mērvienības un piedevas. Tādējādi kāda panākumus guvusi recepte drīz vien kļūst par bāra visrūpīgāk glabāto noslēpumu.

Dažādie pagatavošanas veidi

Kokteiļus iedala grupās pēc dažādiem kritērijiem. Viens no vienkāršākajiem ir dzēriena daudzums.

Ir īso malku dzērieni (short drinks), kurus glāzē iepilda ne vairāk kā 80 ml. Tie parasti satur lielāku alkohola daudzumu nekā garo malku dzērieni (long drinks), kurus bieži atšķaida ar dažādām bezalkoholiskām sulām, limonādēm, ūdeni. Tāpēc garo malku dzērieni, ar kuriem piepilda lielu glāzi, atšķiras ar savu atspirdzinošo iedarbību. Garo malku dzērienu servēšanas daudzums nav īpaši ierobežots, šāds kokteilis var sasniegt pat 300 ml un lielāku tilpumu.

Īso un garo malku dzērieni ietver sevī vairāk nekā 40 dažādu jaukto dzērienu veidus, kurus savukārt iedala četrās galvenajās grupās. Reizēm dzērieni atšķiras tikai ar gatavošanas veidu, piemēram, miksēti vai gatavoti šeikerā, jaukti vai slāņaini. Vēl citi atšķiras tikai ar izmantotā ledus formu, kā arī ar to, vai tiek pasniegti atdzesēti vai nedzesēti.

Klasifikāciju nosaka arī pēc pasniegšanas laika – var būt kokteiļi aperitīvi, ko pasniedz pirms maltītes apetītes ierosināšanai, un kokteiļi digestīvi, ko pieņemts pasniegt pēc vakariņām gremošanas veicināšanai. Aperitīvā parasti pasniedz t. s. sausos kokteiļus, kuru pamata dzēriens ir džins, degvīns, konjaks vai rums. Tiem parasti pievieno balto vai sarkano sauso vermutu, dažādus rūgtinātājus, augļu sulas. Sausie kokteiļi arvien biežāk tiek pasniegti klasisko aperitīvu vietā. Pēc maltītes parasti tiek pasniegti kokteiļi, kuriem galvenais alkohols ir brendijs vai liķieris, bet klāt pievienota augļu sula. Saldos kokteiļus var pasūtīt bārā arī kā desertu pēc maltītes.

Vēl jauktos dzērienus iedala klasiskajos un modernajos kokteiļos, rūgtajos un saldajos kokteiļos.

Jāņem arī vērā, ka kokteiļu mode diezgan strauji mainās. Kokteilis, kas pirms dažiem gadiem bija modes kliedziens Karību stila bārā, tagad jau var piederēt vēsturei, un tā vietā nācis kāds jauns jaukts dzēriens.

Izklaidējošie dzērieni

Viena no jaukto dzērienu grupām ir tā sauktie izklaidējošie kokteiļi. Tie var būt gan īso, gan garo malku dzērieni. Tie ir kokteiļi ar samērā augstu alkohola saturu, kas ierosina uz spraigākām un brīvākām sarunām, bet ir izmantojami arī kā aperitīvi un gremošanas veicinātāji.

Izklaidējošo dzērienu grupā ietilpst šampanieša kokteiļi, krustas, posē, frapē, groki, aukstie un karstie todiji, aukstie un karstie slingi, karstvīni, kā arī punši.

Atspirdzinošie dzērieni

Nākamajā kokteiļu grupā alkohols, salīdzinot ar kopējo dzēriena daudzumu, tiek lietots maz, kompensējot to ar ledu, sodas ūdeni, minerālūdeni, limonādēm, toniku, augļu sulām vai gataviem augļiem.

Atspirdzinošo dzērienu grupā ietilpst boles, kobleri, deiziji, džulepi, smeši, haiboli, souri, kolinsi, fizi, kūleri, sorbeti.

Barojošie kokteiļi

Šīs grupas jauktajos dzērienos plaši izmanto pienu, jogurtu, saldo krējumu, olas, saldējumu, augļus, cukuru, medu, augļu sīrupus, kā arī alu un citas barojošas sastāvdaļas. Arī šīs grupas kokteiļi ir gan garo, gan īso malku dzērieni.

Pie šiem pieskaitāmi olu punši, piena šeiki, flipi, saldējuma sodas.

Dzērieni no visas pasaules

Ceturtā un pēdējā šī klasifikācijas veida kokteiļi ir tā sauktie dzērieni no visas pasaules. Tie nāk no dažādām tautām, un tos ir neiespējami iedalīt kaut kādās grupās. Tie var būt papildināti ar kafiju un tēju, kā arī visdažādākie eksotiskie dzērieni.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko