Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Par godu Vijas Artmanes 90 gadu jubilejai top filma un notiks Vijas Artmanes Lielā nakts

2019. gada 21. augustā leģendārajai aktrisei Vijai Artmanei apritētu 90 gadi. Par godu tam, Latvijas Televīzijā (LTV) top dokumentāla filma par aktrises dzīvi, bet īsi pirms tās pirmizrādes, 17. augustā, notiks _Vijas Artmanes Lielā nakts, kas leģendas dzīvei ļaus pietuvoties Rīgas pilsētvidē, informēja LTV komunikācijas speciāliste Krista Luīze Priedīte.

Vijas Artmanes Lielā nakts notiks Rīgas svētku ietvaros. Tas būs pasākumu kopums, kurā tiks svinēta kinodīvas un teātra karalienes dzimšanas diena, un tiks stāstīts par viņas dzīvi ar pasākumu kinoteātrī Splendid Palace un lielformāta videoprojekcijām uz aktrisei nozīmīgu ēku sienām. Plkst. 20 ar leģendārā režisora Rolanda Kalniņa ievadvārdiem kinoteātrī Splendid Palace notiks īpašs dokumentālās filmas Saruna ar karalieni (1980) atjaunotās versijas seanss. Pēc tam kinoteātra pagalmā varēs uzklausīt atmiņas par aktrisi, vērot audiovizuālo projekciju ar dīvas kinolomām, satikt Vijas Artmanes ģimeni un viņas laikabiedrus, kā arī baudīt Artmanes dēla, dziesminieka Kaspara Dimitera muzicēšanu. Plkst. 21.40 videoprojekcijas sāksies arī Laipu un Meistaru ielas stūrī un Dailes teātra logos. Laipu un Meistaru ielas namā Artmane pavadīja bērnības gadus, savukārt tieši Dailes teātris bija viņas mūža teātris. Šie pasākumi vienlaikus būs arī filmēšanas laukums jaunās dokumentālās filmas pēdējiem kadriem.

Tieši aktrises dzimšanas dienā – 21. augustā – plkst. 19 kinoteātrī Splendid Palace sāksies kinoteātra sezonas atklāšanas seanss, kam pirmo reizi izvēlēta televīzijas filma – kino pirmizrādi piedzīvos jauns dokumentālais stāsts Aktrise un laiks. Vija Artmane. Artmane bija liela personība un liela aktrise – pielūgta, apbrīnota un apskausta. Piedzīvojusi visu, ko sniedz un paņem slavas nasta, bet mūža otrajā pusē saskārusies ar dzīves medaļas otru pusi – novecošanas traģiku un trūkumu. No jaunas ģimnāzistes baltā kleitā ar lentu matos un Džuljetas līdz Džūlijai Lambertei, Anglijas karalienei, Pīķa dāmai un rūpnīcas priekšniecei parūkā, bet galu galā – arī nabagmājas komendantei. Aktrise ir sava laika atspulgs gan skatuves tēlos, gan publiskajā un privātajā dzīvē. Filma ir režisores Agitas Cānes-Ķīles un scenārija autores Dairas Āboliņas jaunākais kopdarbs.

Artmane Dailes teātra studijā sāka mācīties jau 16 gadu vecumā. Kautrīgā un trauslā meitene izvēlējās publisku profesiju un ar savu skaistumu apbūra publiku. “Publikas pielūgsme ir glaimojoša, bet arī nežēlīga. Vija Artmane dzīvoja skarbā laikā, kad  privāto dzīvi  nepieminēja, skatuvi glorificēja un statuss sabiedrībā prasīja upurus,” uzskaita Daira Āboliņa. Vija Artmane iemācījās to visu savienot, iemācījās morāles kompromisus. “Aktrise ir sava laika atspulgs gan  skatuves tēlos, gan publiskajā vidē. Arī personiskajā. Laika noilgums un tagadnes konteksts daudz ko ļauj ieraudzīt savādāk,” norāda Daira. Filma ir mēģinājums saklausīt aktrises atklātības mirkļus arhīva ierakstos un senās intervijās, lai mēģinātu sajust, ko nozīmēja dzīvot Vijas Artmanes dzīvi.

Vijas Artmanes dēls Kaspars Dimiters uzticējis LTV filmēšanas grupai personīgo arhīvu ar 8 mm lentām, kur aktrise filmēta mājās un teātrī. Šis aktrises audiovizuālais dokumentējums tiks iekļauts gan jaunajā dokumentālajā filmā, gan kopā ar uzņemšanas komandai uzticētajām fotogrāfijām tiks izmantots audiovizuālajās projekcijās.

Ieeja visos 17. augusta notikumos – bez maksas.

Biļetes uz filmas kino pirmizrādi 21. augustā – kinoteātra kasēs.

Dokumentālās filmas Aktrise un laiks. Vija Artmane televīzijas pirmizrāde būs 24. augustā plkst 21.25 LTV1.

Filmas veidotāji: režisore Agita Cāne-Ķīle, scenāriste Daira Āboliņa, operators Edgars Bite, producenti Ieva Rozentāle un Artis Dobrovoļskis.

Tieši aktrises dzimšanas dienā īpaša programma būs arī LTV1 vakara programmā – plkst. 21.20 Rolanda Kalniņa filmas Saruna ar karalieni atjaunotās versijas televīzijas pirmizrāde, bet pēc tās – režisora Leonīda Leimaņa Purva bridējs, ar Viju Artmani vienā no savām leģendārākajām lomām.

Top komentāri

Būtu pavisam NEIESPĒJAMI,
B
ja Artmane nebūtu čekas maisos bijusi, jo viņa nebija šāda tāda ZIVTELE, bet gan plaša profila un milzu izmēra HAIZIVS, kurai vienai pašai jebkurš čekas maiss par MAZU bija.
Tie maisi nav
T
pilni, "lielākās zivis" (PSRS Tautas mākslinieki) tika laikus aizvesti uz Maskavu: re, arī Raimonda Paula tur nav...
Patriots
P
Vija Alida Artmane ir viena no izcilakajam Latvijas aktrisem, kura ir bijusi izcili talantiga aktrise un labs cilveks, stradajot ka deputate padomju laikos, Artmane daudziem palidzeja sakartot dzivoklu jautajumus. Lai kurs vel butu tik daudz izdarijis Latvijas valsts un latviesu tautas laba ka to darija Artmane, ipasi jau, kad tika atjaunota Latvijas valts neatkariba Artmane bija vieniga, kura publiski uzstaja, ka Latvija valsts valodai ir jabut latviesu valodai. Tacu veca, alkatiga, zagliga, egoistiska, nespejiga un kompleksiem nomakta zurka Vikene no naida un skaudibas pret Artmani par to, ka Artmane godigi pateica, ka vina padomju laikos esot realizejusie pilniba ka maksliniece ka personiba....ko nu nekadi nevareja pardzivot prasta, netalantiga, skaudiga Vikene. Paldies Zatlerim, lai kads lupata un mudaks vins ir, ka vins Artmanei, pirms naves, pieskira valsts apbalvojumu.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja