Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

No maiga vējiņa liepu lapās līdz ērgļa nāvei

Man tas bija ļoti svarīgi pabeigt tulkojumu vēl vecajā, īstajā jubilejas gadā, rāmā jaunā gada janvāra pēcpusdienā Aspazijas Dubultu mājā sanākušajiem teica atdzejotāja Olga Pētersone. Dzejniece šeit nodzīvoja 14 gadus pēc Raiņa nāves.

Aspazijas bilingvālais dzejas krājums Ikdienas spārni ir pirmais apjomīgais izdevums krievu valodā, ko radījis viens atdzejotājs. Dzejoļu lielākā daļa krieviski atdzejota pirmoreiz. Tā ir diptiha otrā daļa - pagājušogad jau iznācis O. Pētersones sakārtots un atdzejots Raiņa dzejas krājums Citu laiks. Intīmā gaisotnē klātesošie cits aiz cita lasīja pa dzejolim, un Olga Pētersone pretim šo pašu dzejoli otrā valodā. Atdzejotājas draugi no Maskavas neslēpa saviļņojumu, atklājuši Marinas Cvetajevas un Annas Ahmatovas mēroga dzejnieci, kura līdz šim krievu lasītājam nav bijusi pazīstama. Pasākuma viesi - latvieši bija godīgi un atzina, ka ne jau tikai maskaviešiem...

"Aspazijas dzeja ir kā milzīgs okeāns, nevis strautiņš. Sākumā tajā ir pat bail ieiet. Bet, kad ieej, saproti, cik tas ir skaisti! Šie dzejoļi satriec," saka teātra kritiķe Ņina Agiševa-Nikolajeviča. Atdzejotāja Aspazijas dzejas kosmisko vērienu skaidro arī ar to, ka viņa ļoti labi pārzinājusi vēsturi un mitoloģiju. "Antīkie varoņi un dievi viņai ir kā kaimiņi," salīdzina O. Pētersone.

"Ar viņas dzeju aizsākas latviešu modernā literatūra. Spēcīga individualitāte, dziļa emocionalitāte, bagāta valoda, nostrādāta poētika. Šai ziņā Aspazija cērt stigu, pa kuru staigās visi nākamie latviešu dzejnieki, tomēr Aspazijas vārdu līdz šodienai saglabājis kas cits - viņa ir sieviete," priekšvārda autore Ieva Struka izceļ Aspazijas nepārvērtējamo nozīmi sieviešu pašapziņas evolūcijā.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Septembrī notiks Liepājas mākslas forums

Piesakot sevi ar šim brīdim tik aktuālu tēmu "Ne – noteiktība", šogad no 25. līdz 27. septembrim jau sesto reizi Liepājas koncertzāle Lielais dzintars rīko mūsdienu mākslas festivālu Liep...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja