Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Latvijas stāsts kolekcijas monētu izstādē Kvalitātes etalons

Nauda kā miniatūrs mākslas darbs

Novembra nogalē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) Rīgā tiks atklāta vērienīga Latvijas valsts simtgades izstāde Tieši laikā. Dizaina stāsti par Latviju. Tā atskatīsies uz 100 gadiem kopš Latvijas dibināšanas, kad dizains pakāpeniski kļuva par patstāvīgu disciplīnu, atšķeļoties no mākslas, arhitektūras, amatniecības un rūpniecības. Šī ekspozīcija gan nebūs hronoloģisks stāsts par sasniegumiem – epizodes dizaina vēsturē tiks virknētas, meklējot kopīgās tēmas un izejas punktus dažādu paaudžu dizaineru darbībā. Izstādē līdz ar dizaina objektiem būs iekļauti arī videomateriāli, fotogrāfijas un citas liecības, kas atklās kontekstus, kuros šie priekšmeti tika radīti un lietoti.

Taču līdz šī lielā projekta atklāšanai to iesilda satelītizstādes. Pirmā no tām – Līnija un forma – septembrī ieveda keramiķa Pētera Martinsona radošo ideju pasaulē, kas atklājas viņa zīmējumos. Savukārt otrā projekta Tieši laikā. Dizaina stāsti par Latviju satelītizstāde Kvalitātes etalons durvis apmeklētājiem DMDM vērusi no 19. oktobra un būs skatāma līdz 2. decembrim. Tā iepazīstina ar Latvijas naudas monētām, kas veltītas izciliem kultūras notikumiem un personībām.

Izstādē apskatāmās monētas ir tikai neliela daļa no Latvijas Bankas dāvinājuma muzeja krājumam – pilna kolekcijas monētu komplekta. Latvijas Banka kopš 1993. gada pievērš īpašu uzmanību monētu inovatīvam mākslinieciskajam, tehniskajam vai tematiskajam risinājumam. 25 gadu laikā ir radīti unikāli kolekcijas monētu paraugi, kas kopumā vēsta daudzpusīgu stāstu par Latviju – vairāk nekā 120 monētu iepazīstina ar valsts dibināšanu un būtiskiem notikumiem Latvijas vēsturē, mūsu dabas bagātībām, sporta sasniegumiem, tautas tradīcijām, kultūras norisēm un ievērojamām personībām.

Izstādes Kvalitātes etalons kuratore Irēna Bužinska stāsta, ka katra kolekcijas monēta atšķiras ar oriģinālo dizainu. Būtībā tie ir miniatūri mākslas darbi, kuros pamatidejas savītas ar filigrānu izpildījumu. Līdzās klasiskajai apaļajai formai monētas top četrstūra, sešstūra, ovāla un citos veidolos. Bieži vien tajās izmantots sudraba un zelta apvienojums, zeltījums, krāsojums, cēlmetālā tiek iestrādāts Latvijas dabai raksturīgais granīts, dzintars, kā arī pielietoti citi, ļoti specifiski materiāli, piemēram, keramiskais materiāls perlukors. Pateicoties izcilajam mākslinieciskajam noformējumam, Latvijas Bankas kolekciju monētas ir iekļautas Latvijas kultūras kanonā. Tās ļoti augstu vērtē arī pasaulē. Kā atzīst mākslas zinātniece un Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas pārstāve Ramona Umblija, tieši mūsu inovatīvā pieeja monētu radīšanā zināmā mērā veicinājusi daudzu jauninājumu ieviešanu labākajās Eiropas naudas un monētu kaltuvēs.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai veido uzkrājumus nebaltai dienai?

Kopā nobalsojuši: 207

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja