Laika ziņas
Šodien
Migla

Tartu būs skatāmas septiņu mūsdienu latviešu mākslinieču projektu izstādes

No 2017. gada 18. novembra līdz 10. decembrim Tartu Mākslas mājas trīs izstāžu galerijās būs skatāmas kopumā septiņu mūsdienu latviešu mākslinieču projektu izstādes, informēja kuratore un projektu vadītāja Šelda Puķīte.

Š. Puķīte pastāstīja, ka  Tartu Mākslas mājas Lielajā zālē norisināsies grupas izstāde Dieviete Ex Machina (mākslinieces: Rasa Jansone, Anda Magone, Inga Meldere, Ingrīda Pičukāne un Eva Vēvere), Mazajā zālē notiks Margrietas Griestiņas personālizstāde Dagija pēdējais selfijs, bet Monumentālajā galerijā būs skatāma Mētras Saberovas personālizstāde Pimpin’ Yo Mama Crib.

Visu trīs projektu identitāte tiek būvēta nevis tēmas vai mākslas tehnikas ietvaros, bet gan dzimtes kategorijās, dalībai izvēloties sievietes-mākslinieces, kuru radošo darbību raksturo atšķirīgs skatījums un spēcīgs, individuāls rokraksts.

Projekti tapuši pēc kuratores un mākslas kritiķes Šelda Puķītes iniciatīvas un izveidotās programmas sadarbībā ar Tartu Mākslinieku savienību.

Grupas izstāde Dieviete Ex Machina veltīta sievietes tēlu izzināšanai mūsdienu sabiedrībā, izstāde kuratore Jana Kukaine.

Izstādē virtuvei kā savdabīgai sievietes neatkarības platformai un patiesības manifestācijai savā iespaidīgajā instalācijā ar teju 500 pašgatavotiem konserviem pievērsīsies Rasa Jansone. Hrestomātiskos mākslas vēstures sieviešu tēlus interpretēs Inga Meldere, savukārt Evas Vēveres naratīvi vīsies cauri 80. gadu pastkaršu kolekcijai un Igaunijas mežu biežņai. Andas Magones fotogrāfijas kļūs par ķermeņa dienasgrāmatu, kas vēsta par laika ritējumu, draudzību un briedumu, savukārt ekstrēmākām ķermeniskām izpausmēm pievērsīsies Ingrīda Pičukāne, aicinot skatītāju pašatklāsmes ceļojumā. Laipni paklanoties Dekartam un racionālisma filozofijai, vēlreiz caurskatot Rietumeiropas mākslas mantojumu, kā arī flirtējot ar populārās kultūras tēliem, izstāde sniegs feministiski kritisku komentāru un iezīmēs jaunu skatījumu iespējamības.

Līdz ar izstādes atklāšanu darbu pie Jutīgā pļava gleznojuma uzsāks Ingrīda Pičukāne, un tas taps visas izstādes norises garumā. Atklāšanas performancē uzstāsies mūziķe Vija Moora.

Paralēli Rīgā un Londonā rezidējošās mākslinieces Mētras Saberovas personālizstāde Pimpin’ Yo Mama Crib (kuratore Šelda Puķīte) ir veltīta diskusijai par sievietes ķermeņa kulturālo, politisko un sociālo nozīmi 21. gadsimta realitātē. Autore izmanto sevi un savu ķermeni kā instrumentu, lai nodotos medicīniskā tūrisma izspēlēm – performatīvi orķestrētām operācijām, šo ļoti personisko un fizisko pieredzi pēcāk pārstāstot rotaļīgā, uzjautrinošā formātā. Tas, kas pirmajā mirklī šķiet komisks, iedziļinoties rosina iztaujāt sievietes identitāti un tiesības lemt pār pašas ķermeni.

Izstādes atklāšanas laikā Saberova, iedvesmojoties no klišejiskām filmu, mūzikas un reklāmas video epizodēm, kurās jaunas beibes mazgā saziepētas mašīnas, rīkos seksīgo bērnu ratiņu mazgāšanas performanci. Šī perfomance tiks veidota kā komentārs par patērētāj kultūru, kurai pakļauti arī bērnu un māšu attiecību konstrukti.

Mākslinieces Margrietas Griestiņas (Dreiblates) personālizstādes Dagija pēdējais selfijs, izstādes kuratore arī Šelda Puķīte, materiāls ir tapis režisora Normunda Griestiņa (TV Maskava) pilnmetrāžas spēlfilmas Muša (2017) uzņemšanas laukumā. Filma tika uzņemta GTA V PlayStation spēles vidē 11 dienu geimeru nometnes uzstādījumā, kuras laikā tapa arī izstādes galvenais varonis Dagijs – akls, melnādains pusmūža vīrietis ar lauku gangstera identitāti. Tā vietā, lai pakļautos spēles noteikumiem, kuri ietver spēles pasaules būvēšanu un vardarbību, nogalinot citus filmas varoņus, Dagijs izvēlas dokumentēt savus emocionālos pārdzīvojumus un jūtas pret saviem draugiem, kā arī virtuālo pilsētu un dabu, veidojot selfijus. Nereti, pirms Dagijs pagūst sevi nofotografēt, viņš jau ir nogalināts, tāpēc viņam neatliek nekas cits kā pamest draugus un doties romantiskos klejojumos vienam. Izstādē tiks eksponētas Dagija radītās fotogrāfijas, kas, materializējoties viņpus virtuālās vides, kļūst par metaselfijiem, kamēr instalētās skaņas iekārtas veidos Dagija pasaules skanisko fonu.

Izstādes atklāšanā unikālu muzikālo performanci sniegs filmas autors un mūziķis TV Maskava (Normunds Griestiņš).

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Jauna valdība Latvijā būs

Kopā nobalsojuši: 202

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja