Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +1 °C
Viegls lietus
Svētdiena, 15. decembris
Jana, Johanna, Hanna

Liepājas Simfoniskais orķestris sezonu atklās ar diviem pasaules pirmatskaņojumiem

Liepājas Simfoniskais orķestris savu jauno sezonu sāks ar koncertu 21. septembrī Liepājas Latviešu biedrības namā.

Kā pastāstīja orķestra sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Vēvere, sezonas atklāšanā Liepājas Simfoniskā orķestra galvenā diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā izskanēs divi latviešu mūzikas pirmatskaņojumi - Kristapa Pētersona Otrais Liepājas koncerts, piedaloties izcilai latviešu čellistei Kristīnei Blaumanei, un Riharda Zaļupes jaundarbs Ie Elpa.

Lai arī Otro Liepājas koncertu komponists ir pabeidzis jau pagājušajā gadā, beidzot tas piedzīvos savu pirmatskaņojumu. Koncertā kā solisti klausītāji dzirdēs izcilu latviešu čellisti, Londonas filharmoniskā orķestra pirmo čellu Kristīni Blaumani, kuras spēle vienmēr ir izcēlusies ar lielu jūtīgumu, emocionalitāti un ļoti siltu čella toni.

Komponists Kristaps Pētersons stāsta, ka šajā koncertā caur solistu un orķestri ir simboliski atainojis indivīda attiecības un nepārtraukto cīņu ar sabiedrību. Diriģents Atvars Lakstīgala: "Koncerts ir ļoti mūsdienīgs, laikmetīgā stilā rakstīts, un sastāv ne tik daudz no skaistām melodijām kā vairāk orķestra skaņu krāsām un dažādiem dinamiskiem un ritmiskiem efektiem. Tam piemīt mistisks spēks un enerģija, netverama iekšēja vibrācija, zināms hipnotisms, ko var tā īsti uztvert tikai tad, ja izmisīgi nemeklē bieži vien neesošu melodiju, pie kā pieķerties kā pie atbalsta punkta. Pētersons ir ļoti talantīgs un drosmīgs komponists, kurš ļoti labi pārzina orķestra tehniskās un muzikālās iespējas, pateicoties savam orķestra mākslinieka darbam Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra sastāvā."

Otrs skaņdarbs, kas Liepājas Simfoniskā orķestra sezonas atklāšanas koncertā piedzīvos pasaules pirmatskaņojumu ir simfoniskā poēma Ie Elpa – Riharda Zaļupes debija simfoniskās mūzikas žanrā. "Skaņdarbam par pamatu ņēmu citātu no Ričarda Baha grāmatas Kaija vārdā Džonatans Livingstons: "Mēs varam izkļūt no neziņas, mēs varam pārliecināties, ka esam lieliskas, gudras un prasmīgas būtnes! Mēs varam būt brīvi! Mēs varam iemācīties lidot!"" par savu darbu stāsta komponists.

"Pasūtot jaunu mūziku nopietniem šodienas skaņražiem ir jārēķinās ar to, ka šobrīd radītā mūzika gribot negribot atspoguļo laiku, kurā dzīvojam, un būtu naivi šajā laikmetā gaidīt 17., 18. gadsimta mūzikas stilistikā radītus darbus. Tomēr es noteikti aicinātu mūsu klausītāju būt klāt pirmatskaņojuma mirklī, jo katrs, iespējams, nākotnē pasaulslavens skaņdarbs piedzimst tikai vienreiz," savu skatījumu skaidro Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājs Uldis Lipskis.

Koncertā klausītāji dzirdēs arī Bēthovena Septīto simfoniju, kas pirmatskaņojumu piedzīvoja tālajā 1813. gadā Vīnes Universitātē paša autora vadībā. Panākumi bija triumfāli, otro daļu nācās pilnībā atkārtot. Arī šodien šī majestātiskā mūzika tiek iekļauta daudzu izcilu kinofilmu skaņu celiņos.

Liepājas Simfoniskā orķestra jaunās sezonas atklāšanas koncerts notiks 21. septembrī plkst.19 Liepājas Latviešu biedrības namā. Biļetes uz koncertu ir nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs. Plašāka informācija: www.lso.lv.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja