Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Kādi ir patiesie mērķi?

Neskatoties uz daudzajiem ostu nozares ekspertu iebildumiem, satiksmes ministrs Tālis Linkaits turpina aktīvi virzīt grozījumus ostu likumā. Pēc, manuprāt, formālas plāna izskatīšanas Ostu padomē (kura, starp citu, notika tikai un vienīgi reformas kritizētāju spiediena dēļ) ministra plāna virzībai uz Saeimu koalīcijas līmenī ir dota zaļā gaisma, jo vakardienas valdības sēdē likumprojekts tika akceptēts iesniegšanai Saeimā. Nozares pārstāvji gan pauž, ka vismaz atsevišķas iebildes tomēr ņemtas vērā.

Daudzkārt uzsvērts, ka likumprojektā ne ar vienu vārdu nav pieminēti nekādi ekonomiski aprēķini par iespējamajiem riskiem vai ieguvumiem reformas rezultātā. Tā vietā ministrs skandina frāzes par labas pārvaldības nodrošināšanu un politiskās ietekmes mazināšanu ostās.

Taču būtiski – likumprojekta anotācijā nepārprotami norādīts, ka ne mazāk kā divu trešdaļu kapitāla daļu turētājs jaunveidojamās kapitālsabiedrībās Rīgas un Ventspils ostās būs valsts – Satiksmes, Ekonomikas, Finanšu un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju personās, kas jau rada "politiskā tirgus" iespējamību. Savukārt atlikušās kapitāla daļas teorētiski varēs iegūt attiecīgās pašvaldības. Reformas virzītāji skaisti atsaucas uz OECD vadlīnijām, mistiskām pasaules pieredzēm un atklātiem konkursiem, kuros izvēlēšoties kapitālsabiedrību valžu un padomju locekļus, taču pēc būtības ostu politiskajā pārvaldībā nekas nemainīsies, jo ministrijas vada politiķi. Attiecīgi neaizmirsīsim, ka akcionāram ir tiesības iecelt un atcelt padomes locekļus, kuri savukārt var iecelt un atcelt valdes locekļus. Līdz ar to pseidoarguments par šo struktūru politisko neatkarību, sevišķi Latvijas politiskajā kontekstā, rada pamatotas šaubas. Vēl vairāk – ja galvenais arguments ir "nepolitiska" ostu pārvaldība, kas bijušajām un īpaši esošajai koalīcijai traucējis jau šobrīd ostu valdes locekļus izvēlēties atklātos konkursos, nevis amatos "iestumt" partijām pietuvinātus cilvēkus, no kuriem daža laba valdes locekļa kompetence ostu un loģistikas jautājumos ir vairāk nekā apšaubāma?

Šīs ir tikai dažas nianses, kas rada jautājumus par ostu reformas virzītāju vai, iespējams, kādu aiz viņiem stāvošu personu patiesajiem mērķiem. Tādēļ steiga reformas virzīšanā, pat diezgan atklāti pārkāpjot labas likumdošanas praksi (kā to ne reizi vien uzsvēruši eksperti) un faktiski neieklausoties nozares spēlētāju aicinājumos reformu  kvalitatīvi uzlabot, rada bažas, vai šobrīd strauji nesākas Latvijas ostu un loģistikas nozares noriets dažu cilvēku personisku ambīciju dēļ.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē