Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +8 °C
Skaidrs
Svētdiena, 25. februāris
Alma, Annemarija

Ko gaidām no prezidenta?

Diskusijas, kas aizsākušās par Valsts prezidenta Egila Levita izredzēm tikt ievēlētam uz otro termiņu, mudina plašāk paraudzīties uz to, ko patlaban, XXI gadsimta trešajā desmitgadē, Latvijas sabiedrība gaida no Valsts prezidenta. (Par E. Levita pārvēlēšanas izredzēm vērts izlasīt Agneses Margēvičas interviju ar polittehnologu Danu Titavu 20. janvāra Dienā.)

Mūsu valstī Valsts prezidentam ir maz iespēju ar saviem lēmumiem ietekmēt katra konkrētā iedzīvotāja ikdienu. Saeima ar saviem balsojumiem mūsu ikdienu var ietekmēt visai jūtami, piemēram, nobalsojot par izmaiņām nodokļu jomā. Covid-19 pandēmijas gados esam pieredzējuši arī to, ka valsts dzīvi radikāli spēj mainīt valdība. Tas it īpaši spilgti bija redzams pandēmijas sākumā, kad 2020. gada martā valdība ar strauji pieņemtiem lēmumiem apturēja daudzu nozaru darbību, ieviesa iepriekš nepieredzētus epidemioloģiskos ierobežojumus un, īstenojot cīņu pret Covid-19 izplatību, lika pamatus jaunam – virtuālam un attālinātam – modelim daudzās jomās. Valsts prezidents turpretī tobrīd palika malā un līdz ar to iedzīvotājiem neasociējas ar ierobežojumu ieviesēju. Taču, ja tiktu veiktas atbilstošas socioloģiskās aptaujas, tās droši vien parādītu, ka pašreizējais Valsts prezidents neasociējas arī ar nācijas mierinātāju tādos trauksmes pilnos brīžos kā Covid-19 uzliesmojumi 2020. un 2021. gadā, kā arī Krievijas iebrukums Ukrainā 2022. gadā. Ir visai ticams, ka daudzi iedzīvotāji tieši šādu nācijas mierinātāja rīcību no Valsts prezidenta gaida. Turklāt nereti pat tiek teikts, ka Valsts prezidenta personība simbolizē valsti, kuru viņš pārstāv.

Mūsu valsts politiskā sistēma ir tāda, ka balsstiesīgie iedzīvotāji, ievēlējot Saeimu, deputātiem uztic arī balsošanu par Valsts prezidentu. Ņemot vērā to, ka 14. Saeimā pārstāvēti ļoti dažādi politiskie strāvojumi, ir saprotams, ka arī mūsu sabiedrībā ir visai atšķirīga izpratne par to, kādam jābūt Valsts prezidentam simbola izpratnē un kādām jābūt tēmām, kuras valsts pirmajai personai būtu jāaktualizē, – kāds uzskatīs, ka prioritāte ir drošība, cits – ka izglītība un ekonomika, vēl cits uzskatīs, ka Valsts prezidentam jārisina liberāļu un konservatīvo domstarpības par ģimenes jēdzienu, bet vēl kāds apgalvos, ka prezidentam jāiestājas par latviešu valodas un latviskuma prestiža paaugstināšanu. Saprotams, ka viens cilvēks visas gaidas attaisnot nevar, taču jācer, ka Valsts prezidents, kuru ievēlēs 14. Saeima, sarežģītajos ģeopolitiskajos apstākļos nostiprinās Latvijas starptautisko reputāciju, liekot ar mūsu valsti aizvien vairāk rēķināties.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē