Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Priekšvēlēšanu kampaņu fokuss ir greizs

Politiķi sacenšas populismā

Laikā pirms 13. Saeimas vēlēšanām radās iespaids, ka zemāk pa vēlēšanu kampaņu kvalitātes kāpnēm politiskie spēki vairs nokrist nevar, nevar nodemonstrēt vēl primitīvāku populismu un nevar vēl spilgtāk demonstrēt to, ka uzskata vēlētājus par aprobežotiem cilvēkiem, kuri uzķeras uz tukšu solījumu un emocionālu frāžu āķa. Respektīvi, šķita, ka politiķiem nav vairs zemāk kur krist. Taču priekšvēlēšanu kampaņas pirms 29. augustā gaidāmajām Rīgas domes (RD) vēlēšanām apliecina, ka var iestigt vēl dziļākā populismā nekā pirms 13. Saeimas vēlēšanām.

Rīdzinieku balsu zvejošanai pamatā tiek izmantotas divas ēsmas – to politisko konkurentu kritika, kuri atradušies pie varas RD, un solījumi risināt sociālās problēmas. Šīs ēsmas rada nopietnas bažas par politisko spēku intelektuālo kapacitāti un līdz ar to arī šaubas, vai šiem politiskajiem spēkiem var uzticēties. 

Vispirms jau konkurentu kritika ir vulgārs paņēmiens, kuru vismaz uzņēmējdarbības vidē uzskata par XX gadsimta reliktu, kas neiederas XXI gadsimtā. Savukārt, kas attiecas uz politiķu solījumiem risināt sociālās problēmas, – priekšvēlēšanu kampaņu fokuss ir visai greizs. Nenoliedzami mūsu valstī ļoti smaga un nopietna problēma ir daudzu iedzīvotāju nabadzība. Un, protams, RD, kā jau ikvienai pašvaldībai, ir virkne pienākumu sociālajā jomā, un ir daudz rīdzinieku, kuriem sociālais atbalsts ir ļoti nozīmīgs izdzīvošanai. Taču, lai būtu nauda, par ko finansēt sociālo atbalstu, ir jādomā arī par konkrētās pilsētas, šajā gadījumā Rīgas, attīstību.

Izskatās, ka politiķi piemirsuši – Latvijas galvaspilsētā dzīvo arī mērķtiecīgi divdesmitgadnieki, kuri ieguvuši labu izglītību un kuriem ir svarīgi, lai Rīgā būtu uzņēmumi, kas piedāvā profesionālās izaugsmes iespējas un konkurētspējīgu atalgojumu, un tāda biznesa vide, kas veicina jaunu uzņēmumu veidošanos. Rīgā dzīvo arī vidējās paaudzes cilvēki, kuri grib, lai viņu bērniem būtu droša un pievilcīga apkārtne un lai, palūkojoties pa dzīvokļa logu, būtu redzami labiekārtoti rotaļu laukumi, nevis salauzti soliņi, pie kuriem pulcējas vietējo dzērāju bari. Un Rīgā dzīvo arī tādi pensionāri, kuriem ir svarīgs daudzveidīgs kultūras piedāvājums. 

Turklāt ikviens rīdzinieks un pilsētas viesis ir pelnījis, lai Rīgas starptautiskā autoosta un pasažieru osta būtu tikpat sakoptas kā Tallinā un lai Vecrīgā būtu jūtama tāda vienojošā vizuālā identitāte, kāda ir Viļņas vecpilsētā. 

Tieši tas jaunajai domei būtu jānodrošina – lai Rīga būtu pilsēta, kas iedvesmo, nevis aizbiedē iedzīvotājus un tūristus.

Top komentāri

Pareizaissecinājums
P
Uzskatīt, ka pretinieku aprunāšana ir 20. gadsimta paņēmiens? Atvainojiet, kas tad ir mainījies 21. gadsimtā?
Atņēma mediķu algām
A
Populismā vārdā Reirs un JKPisti atņēma mediķu algu pieaugumam paredzēto naudu un novirzīja to diferencētā neapliekamā minimuma robežas paaugstināšanai. Bāreņu pabalstiem nepietika, invalīdiem nepietika, mazo pensiju saņēmējiem nepietika, bet “aplokšņu algu” maksātāju un saņēmēju atbalstam - pietika.
Diferenc. NM=aplokšņu algas
D
Populisma vārdā Reira un JKPistu ieviestais iferencētais NM veicina lētā darbaspēka ekonomiku un dod īpašas priekšrocības “aplokšņu algu” maksātājiem, tādā veidā kropļojot konkurenci. Turklāt, diferencētais neapliekamais minimums ir absolūti neefektīvs līdzeklis nevienlīdzības mazināšanai, jo vislielākās priekšrocības dod personām, kurām nav objektīvu nabadzības risku – tas ir - personām ar pilnu darbspēju, kurām nav apgādājamo un kuras ogiciāli saņem nelielu atalgojumu. Vienlaikus jānorāda, ka zemo un aplokšņu algu sektors nav tas, uz ko pretendē jaunie cilvēki, tādēļ aizbraukšana turpinās.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Iespējams, lielākā politiskās korupcijas lieta(3)

Pēc svētdienas vakarā LTV raidījumā De facto izskanējušajiem faktiem par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) neveiksmīgo izmeklēšanu par bijušās ekonomikas ministres Danas Reizniece...

Vajag Baltijas ziņu burbuli?(1)

Saistībā ar Baltu vienības dienu, ko gan Latvijā, gan Lietuvā svinēja 22. septembrī, tika aktualizēts temats par Baltijas valstu vienoto informatīvo telpu. Un, protams, kā jau tas pēdējā laikā ierasts...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē