Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +12 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 27. maijs
Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris

Sertifikāta mērķis – palīdzēt

Pienācis laiks "atteikties no zaļās zonas. Zaļā sertifikāta ideja sevi izsmēlusi", otrdien paziņoja Saeimas deputāts Edgars Tavars (ZZS), aizsākot diskusiju par šo sertifikātu

Jāatgādina, ka zaļais sertifikāts, t. i., Covid19 digitālais sertifikāts, pērn jūlijā Eiropas Savienībā (ES) tika ieviests, lai padarītu vienkāršāku ceļošanu ES iekšienē un tā palīdzētu Dienvideiropai, kam ienākošais tūrisms ir svarīgāks ekonomikas balsts. Kopumā palīdzēt arī ir izdevies. Sertifikāta sākotnējā ideja nebija noteikt, kur iegādāties pārtiku vakcinētajiem, kur – nevakcinētajiem un regulēt citas nianses valsts iekšienē.

To, kā rit pilsētas dzīve tad, ja nepastāv iedalījums zaļajā un sarkanajā režīmā, Diena novēroja pagājušajā nedēļā Varšavā. Koviddokumenti tika pārbaudīti trīs reizes – lidostā uzreiz pēc ierašanās Polijā, ieejot telpās, kurās notika starptautisks, ES mēroga pasākums, un lidostā pirms iekāpšanas lidmašīnā uz Rīgu. Tas arī viss! Tādās vietās kā viesnīca, muzeji, veikali, kafejnīcas un suvenīru tirdziņi nekāda iedalījuma "tikai ar sertifikātu" vai "bez sertifikāta" nebija. Protams, tas ļauj raitāk darboties uzņēmējdarbībai, turklāt neveidojas pūlis tur, kur tiek veikta sertifikātu pārbaude. Tajā pašā laikā vieglprātīgs "Pandēmijas nav!" noskaņojums Varšavā nekādā ziņā nevaldīja – maskas visur iekštelpās tika lietotas, un daudzviet bija redzami gan vakcinācijas, gan testēšanas punkti. (Prasība arī vakcinētajiem veikt Covid-19 testu var tikt izvirzīta tur, kur uzturas liels skaits cilvēku, piemēram, Eiropas koledžā.) 

Mūsu valsts izvēlētais modelis ir gluži atšķirīgs. Jau vairākas reizes novērots, ka, no citas ES dalībvalsts ierodoties Rīgas lidostā, aviopasažieri bez jebkādas koviddokumentu pārbaudes, burzmā grūstīdamies, aizrikšo uz 22. autobusu un taksometriem. Turpretī mūsu ikdienā daudzviet pastāv dalījums zaļajā un sarkanajā režīmā.

Protams, dažādu valstu pieredze rāda – epidemioloģiskā situācija un līdz ar to arī ierobežojumi mainās strauji, un teorētiski var pienākt brīdis, kad Covid-19 sertifikāts ik uz soļa būs jāuzrāda tieši Polijā. Taču pašreizējais Latvijas modelis, kas ietver gan striktu iedalījumu zaļajā un sarkanajā režīmā, gan sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu prasīšanu, arī neizskatās ideāls ilgtermiņā. Tiem iedzīvotājiem, kuri agresīvi vēršas pret vakcināciju un elementāru piesardzību un visur redz sazvērestības, būs naidīga attieksme pret jebkādu modeli, ko politiķi piedāvās, taču valdībai jārūpējas par to, lai vienlaikus epidemioloģiski droša, bet ne līdz absurdam birokratizēta būtu ikdienas dzīve kopumā visai sabiedrībai.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Dūmu aizsegs

Padomju propagandas objekts Pārdaugavā un ap to virmojošās bezgalīgās kaislības joprojām izskatās pēc karsta kartupeļa politiķu mutēs.

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē