Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Vakcīnu jautājums

Problēmas ar vakcīnu pret Covid-19 piegādēm Eiropas Savienībai (ES) kavē vakcinēšanās plānos noteikto mērķu sasniegšanu, pandēmijas trešā viļņa dēļ daudzviet liek pat pastiprināt ierobežojumus, bremzē ekonomikas atjaunošanos un jau kuro reizi rada jautājumus par Eiropas Komisijas (EK) darbības efektivitāti.

Par vakcīnām ES ir izdalījusi avansos miljardiem eiro farmācijas kompānijām, ir rezervēts pāri par 2,6 miljardiem devu vakcīnu (kas gandrīz trīs reizes pārsniedz aktuālo nepieciešamību), kā arī apsolīts daļu no Eiropas pasūtītajām vakcīnām nodot nabadzīgajām valstīm. Par visu iepriekš minēto atbild EK, kurai dalībvalstis ir deleģējušas rīcības brīvību centralizēti iegādāties un izdalīt vakcīnas.

Lēmums balstīts uz solidaritātes principu un apsvērumu, ka šāda līmeņa centralizētiem iepirkumiem vienmēr ir politiskās un ekonomiskās priekšrocības. Svarīga ir arī nepieciešamība kaut daļēji reabilitēt EK eiropiešu acīs pēc tās atklāti neveiksmīgās reakcijas uz pandēmijas pirmo vilni pagājušā gada sākumā. Vai, ja plašāk, tad nodemonstrēt, ka EK ir spējīga uz operatīvu rīcību sarežģītās situācijās, jo labāka nebija arī tās reakcija uz 2008. gada finanšu krīzi vai 2015. gada migrācijas krīzi. Nav šaubu, ka EK labprāt reabilitētos, tomēr iespēju ir sagrāvušas farmācijas kompānijas, paziņojot, ka dažus mēnešus varēs piegādāt labi ja pusi ES pasūtīto vakcīnu. Ja tiktu ierobežotas piegādes visiem pasūtītājiem, būtu daļēji saprotams, taču ASV, Lielbritānijā vai Izraēlā vakcinēšanās rit un piegādes notiek pēc plāna, kamēr ES valstīs, sākoties pandēmijas trešajam vilnim, vakcīnu trūkst pat prioritārajām grupām. Rezultātā pandēmijai visvairāk pakļautās valstis nav gatavas gaidīt un vēršas pēc vakcīnām pie Krievijas (tās saņem Ungārija un Slovākija, vēlas saņemt Čehija, bet neatteiktos Austrija un Itālija). Paklusām droši vien arī pie Ķīnas, no kuras vakcīnas jau saņem Ungārija. Plāni par daļas vakcīnu nosūtīšanu ES kaimiņiem un nabadzīgajām valstīm uz šāda fona šobrīd vienkārši nav aktuāli. Tuvākajos mēnešos situācija, protams, vairāk vai mazāk normalizēsies, taču jautājumi paliks, un jautājums par ģeopolitiskās ietekmes trešajās valstīs atdošanu (bet vakcīnu piegādes ir nekas cits kā ģeopolitiskā ietekme) Ķīnai un Krievijai nebūs saraksta pirmajā vietā. Primārā tēma būs par vakcīnu piegāžu kavēšanās dēļ eiropiešiem nodarīto postu, ieskaitot zaudētās dzīvības, bet secinājums – ka ES mēroga kritiskās situācijās drošāk tomēr ir paļauties uz nacionālajām valstīm. Un ne tikai kritiskās situācijās. 

Top komentāri

snm
s
Eiropas Savienība gribēja kļūt par pasaules lielāko un attīstītāko ekonomiku. Pirms gada gan tā nespēja nodrošināt savus iedzīvotājus pat ar parastām sejas maskām. Zviedrija sūtīja maskas uz smagi skarto Itāliju caur Francijas teritoriju, bet Makrona valdība tās konfiscēja savām vajadzībām. Nāk prātā viduslaiku pirāti, kas aplaupa kuģus. Tagad savas vakcīnas ir gan Amerikai, gan britiem, gan Indijai, gan Krievijai, gan Ķīnai. Tikai Eiropai nav savas vakcīnas. Ekonomikas impotentogigants. Visi kopā pirksim vakcīnas, tā būs lētāk un ātrāk. Āfrikāņu Seišelu valsts jau ar divām vakcīnām ir vakcinējusi vairāk nekā 44% iedzīvotāju, un mediji raksta, ka tā esot sasniegusi "kolektīvās imunitātes" slieksni, bet Eiropā Ursula vaino Lācīti par Īrijas robežu aizskaršanu sakarā ar vakcīnu tranzītu. Eiropas Savienība = fiasko kvadrātā. Briti ir gudrāki, viņi ir pametuši šo idiotisma savienību.
jautājums
j
Kāpēc tik lielā savienībā kā Eiropas Savienība netiek ražotas vakcīnas? Kāpēc Eiropas Savienība atpaliek no nabadzīgās Indijas?
bēdīgi
b
Spriežot pēc tā, kas notiek Eiropā, rodas iespaids, ka pirms 30 gadiem PSRS nav sabrukusi, bet gan pārņēmusi Eiropu.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Lēmums par vakcīnu skaitu bija politisks(2)

Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens intervijā Rūtai Kesnerei uzsver, ka bijusī veselības ministre Ilze Viņķele skaidru atbildi, par cik papildu Pfizer devām ir runa, nedeva.

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē