Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Asociācija: Akcīzes nodokļa likme degvielai Latvijā jāpielīdzina Lietuvas likmēm

Latvijā ir nepieciešams vienādot akcīzes nodokļa likmes degvielai ar Lietuvas likmēm, lai varētu konkurēt ar kaimiņvalsts degvielas tirgu, aģentūrai LETA norādīja Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas izpilddirektore Ieva Ligere.

Viņa pauda, ka pērn degvielas realizācijas apmēri Latvijā salīdzinājumā ar 2018.gadu pieauga vien par 0,1% (2018.gadā - par 1,2%), savukārt Lietuvā dīzeļdegvielas realizācijā pieaugums bija par 5%, bet benzīnam - par 9%.

Ligere arī atzīmēja, ka Latvijā īstenotā akcīzes nodokļa politika veicina uzņēmumu un iedzīvotāju interesi par degvielas iegādi Lietuvā.

Jau 2018.gadā, kad tika paaugstināta akcīzes nodokļa likme degvielai, daļa komersantu un privātpersonu pierobežā izvēlējās uzpildīties Lietuvā, nevis Latvijā.

Viņa skaidroja, ka Latvijā nodokļu slogs degvielai, kuras cena ir eiro litrā, veido vairāk nekā 60% no degvielas gala cenas degvielas uzpildes stacijās. No 2020.gada 1.janvāra benzīnam akcīzes nodoklis ir 0,509 eiro litrā, savukārt dīzeļdegvielai - 0,414 eiro litrā. Lietuvā šīs likmes ir par četriem centiem litrā zemākas.

Ja līdz šim starpvalstu konkurencē zaudējām Lietuvai, tad no 1.maija vai no brīža, kad atkal būs atvērtas robežas, Latvija zaudē arī Igaunijai, uzsvēra Ligere, skaidrojot, ka Igaunijas parlaments lēmis no 1.maija samazināt akcīzes nodokļa likmi dīzeļdegvielai par 12 centiem litrā, tā likmi vienādojot ar Lietuvu.

"Tas nozīmē, ja līdz šim Igaunijas iedzīvotāji pierobežā izvēlējās uzpildīties Latvijā, tad tas mainīsies un Latvijas iedzīvotāji brauks pildīties uz Igauniju," pauda Ligere.

Viņa norādīja, ka līdz ar akcīzes nodokļa palielināšanu Latvijā no šā gada 1.janvāra benzīna realizācija pirmajos divos mēnešos kritusies par 5,2%, bet dīzeļdegvielas - par 9,2%.

"Skaitļi rāda, ka ir nepieciešams rīkoties un akcīzi samazināt vismaz līdz Lietuvas likmēm, ja gribam operatīvi atgūties pēc Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes. Ja to nedarīsim, tad lietuvieši un igauņi būs mums soli priekšā, mēs zaudēsim vēl lielāku savu tirgus daļu par labu kaimiņvalstīm, kā arī kavēsim atgūšanos pēc Covid-19," norādīja Ligere.

Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas biedri ir lielākie degvielas tirgotāji Neste Latvija un Circle K Latvia, kā arī Viada Baltija, Astarte-nafta, East-West Transit, Orlen Latvija u.c.

Top komentāri

Pareizaissecinājums
P
Ja degvielas iegāde ir vienīgā "šaurā vieta" naudas apritē, kur LV VID ir spējīgs savākt nodokļus... tad tas liecina par VID zemu līmeni.
jānis
j
Lai tik atver robežu ar pa taisno došos tikai tu pildīties ! Naxer Dobelē joprojām degviela maksā 1,07 litrā !
Lietuva
L
Kā braucu, tā arī braukšu pildīties uz Lietuvu. Par spīti tam, ka viņiem degvielas cenā iekļauts arī ceļu nodoklis, degviela tur ir lētāka. Kad LV valdība aizdomāsies līdz kam tādam, tad situācija arī mainīsies.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Citādi nevar? Caur tiesu!(4)

Satversmes tiesa atzinusi, ka norma, kas nosaka valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru, neatbilst Satversmei. Tas ir pāris nedēļu pēc tam, kad norma, kas nosaka garantēto minimālo ienākumu lī...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē