Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Eksperts par Zapad 2017: Pasniedzām Putinam uzvaru, paši sevi nobiedējot

Rietumu amatpersonas un eksperti pievērsa pārāk lielu uzmanību Krievijas un Baltkrievijas militārajām mācībām Zapad 2017, tādējādi ļaujot Krievijai gūt lielu propagandas uzvaru, šādu viedokli intervijā aģentūrai LETA pauda transatlantiskās drošības eksperts Džims Taunsends.

Taunsends, kurš bijušā ASV prezidenta Baraka Obamas administrācijā nodarbojās ar Eiropas drošības un NATO jautājumiem, skaidroja, ka Zapad manevri ir notikuši jau ilgu laiku, un parasti šīm mācībām Vašingtonas speciālisti nepievērsa gandrīz nekādu uzmanību, tomēr šoreiz Zapad bija ļoti pamanāmas pateicoties tam, kas notika Krimā, kas notika Austrumukrainā, un bailēm no tā, ka kaut kas varētu notikt arī šī Zapad laikā.

"Tā kā mēs bijām tik nobažījušies, mēs Rietumos visi par to daudz runājām un rakstījām,

tādējādi mēs paši pasniedzām Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam lielu propagandas uzvaru, pašiem sevi nobiedējot. Putinam izdevās mūs iebiedēt, pat īsti nenopūloties.

Es nepavisam nedomāju, ka tas bija labi, kaut arī es pats rakstīju rakstus, mēs visi to darījām," teica Taunsends, piebilstot, ka tika reaģēts pārmērīgi.

Viņaprāt, šobrīd ir svarīgi, lai valstis, kuras pazīst Krieviju un jau ilgi ir pieredzējušas šādas mācības, analizētu situāciju un palīdzētu analītiķiem Vašingtonā vai NATO to visu izpētīt un novērtēt. Pēc eksperta domām, ir sācies pārdomu laiks, un tajā Baltijas valstis būs ļoti svarīgas, lai palīdzētu Vašingtonai redzēt to, kas īsti ir noticis, kā arī izprast krievu gūtās mācības šo manevru laikā, tāpat kā Rietumu gūtās mācības.

"Mana galvenā mācība ir tas, ka mēs krievu uzdevumu ar šīm mācībām visus iebiedēt padarījām pārāk vieglu, jo mēs visi sēdējām un klaigājām. Tas bija kā tāds Helovīns. Mēs klaigājām medijos, un līdz ar to visi nobijās, kas, manuprāt, viņiem deva lielu propagandas uzvaru," piebilda transatlantiskās drošības eksperts.

Viņš ir pārliecināts, ka Krievija ir ļoti spēcīga dezinformācijā un manipulācijās caur sociālajiem medijiem un tradicionālo presi, radot stāstu pēc stāsta, un šajā ziņā Krievija ir stipra gan darbojoties reģionālā mērogā, gan nacionālā - palūkojoties kaut uz to, ko viņi paveica ASV prezidenta vēlēšanu sakarā. Viņaprāt, aizstāvēšanās spējas kļūst aizvien labākas, tomēr lietot šādus paņēmienus uzbrūkošā manierē nevajadzētu.

"Mēs tikai varam censties izglītot sabiedrību un likt tai saprast, ka visapkārt mums ir daudz dezinformācijas, un tā nebūt nenāk tikai no Krievijas, tā ir plašāka problēma - viltus ziņas izplata dažādas grupas, arī no ASV. Domāju, ka mēs kļūstam aizvien stiprāki dezinformācijas identificēšanā un izpratnē par to, kā tā darbojas un kā pret to aizsargāties. Pats svarīgākais ir sabiedrības izglītošana šī fenomena sakarā, lai cilvēki kļūtu par gudrākiem mediju patērētājiem," pārliecību pauda Taunsends.

Eksperts vērsa uzmanību, ka Krievijas spējas ir ierobežotas, tomēr redzams, ka tā ir palielinājusi savas iespējas un spēj paveikt vairāk nekā agrāk. Krimas aneksija, notikumi Ukrainā un konflikts Sīrijā, iespējams, Putina resursus ir ievērojami paplucinājis, līdz ar to viņš vienkārši nevar atļauties uzsākt vēl kaut ko citu. Krievijas prezidents šobrīd demonstrējot militāro spēju pieaugumu, tomēr tas joprojām ir tikai reģionālā līmenī. Īstenojot tādas operācijas kā Sīrijā, Putina iespējas kaut ko pasākt Baltijā samazinās, domā Taunsends.

"Domāju, ka Krievijas ietekmēšanai vēl ir iespējamas daudzas un dažādas sankcijas. Tomēr jautājums ir par to, ko jūs gribat ar šīm sankcijām panākt - tikai sodīt, vai arī motivēt Krieviju veikt konkrētas darbības - un kā tas saskan ar diplomātiju, ar Eiropas un ASV centieniem likt Putinam kaut ko darīt, piemēram, izvest spēkus no Ukrainas. Abi pasākumi jāveic kopā, nedrīkst būt vienas pašas sankcijas," pārliecību pauda Transatlantiskās drošības eksperts.

Putins neko nemainīs tikai sankciju dēļ, tām jāstrādā kombinācijā ar diplomātiju, un tās jāizmanto, lai izdarītu spiedienu tādos jautājumos kā Minskas vienošanās, Normandijas process un citos, uzsvēra Taunsends, piebilstot - varbūt tas ir tieši tas, kur spiediens ir jāpastiprina un jāvienojas par kaut ko tādu, ar ko visi spēj sadzīvot.

Top komentāri

Trollis JT
T
Uzvarēja militāri - rūpnieciskais komplekss. Visi pārējie skaita izdevumus.
hahaha
h
Taunsends, kurš nodarbojās bijušā ASV prezidenta Baraka Obamas administrācijā .............. :D
Bet to
B
jau šie vien dara! Biedē cilvekus ar Krieviju, lai attaisnotu savu ":darbību"?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Diena jautā

Vai Ziemassvētku dāvanas jau esi sagādājis?

Kopā nobalsojuši: 536

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Priesteris: Cilvēki jāmīl tad, kad viņi ir dzīvi(30)

Nedāviniet cilvēkiem lietas, kas patiesībā nav vajadzīgas. Būsim paši dāvana viens otram šajos Ziemassvētkos. Un tad sapratīsim, ka Ziemassvētki ir visu gadu, sarunā ar Guntaru Gūti aicina prieste...

Šķeļošā apvienošanās(12)

Iepriekšējās nedēļas nogalē Ukrainā svinīgā atmosfērā notika gandrīz visu kanonisko pareizticīgo baznīcu par šķeltnieciskām uzskatītu divu Ukrainas pareizticīgo baznīcu apvienošanās sinode,...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē