Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Graudkopība

Pērn sasniegta valsts vēsturē otra augstākā graudaugu ražība

Neskatoties uz nelabvēlīgajiem laika apstākļiem, 2017. gadā sasniegta Latvijas vēsturē otra augstākā vidējā graudaugu ražība no viena hektāra – 38,3 centneri, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie provizoriskie dati. Visaugstākā ražība bija 2015. gadā – 44,9 centneri no hektāra.

Latvijas graudkopji stabili konkurē pasaulē

"Viss vēl uz lauka ir zaļš, tāpēc skatīsimies vēlāk, kāda būs raža. Katrā ziņā potenciāls šobrīd ir labs. Pavasaris šogad bija lēns un vēss, labība sadīgusi un aug labi. Taču, visticamāk, šogad Latvijā nevaram gaidīt graudu rekordražu, tomēr pagājušā gada rādītājus varētu sasniegt. Runājot par konkrētām prognozēm, jāskatās, kādi laikapstākļi būs īsi pirms un labības kulšanas laikā – vai nepiedzīvosim stiprus lietus un vējus, kas daļu labības var sagāzt veldrē," norāda lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības Latraps ģenerāldirektors Edgars Ruža.

Reversais PVN – ceļš uz pārredzamu tirgu

Kopš pērn 1. jūlijā arī graudu nozarē tika ieviesta reversā jeb apgrieztā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtība, situācija nozarē būtiski uzlabojusies, jo ir izskausta dažāda veida shēmošana, lai izvairītos no PVN nomaksas valsts budžetā, uzskata Dienas aptaujātie nozares uzņēmēji.

Cer iznīdēt negodīgu rīcību graudu nozarē

Graudu nozares pārstāvji ir gandarīti par valdības pieņemto lēmumu virzīt izskatīšanai Saeimā grozījumus Likumā par pievienotās vērtības nodokli (PVN), lai ieviestu apgriezto PVN maksāšanu graudu nozarē. Tomēr uzņēmēji arī uzsver, ka šis lēmums ir novēlots, otrdien lasāms laikrakstā Diena. Apgrieztā PVN būtība - nodokli par piegādātajām precēm, kas tiek izmantotas gala produkta ražošanai, maksā nevis piegādātājs, bet preces saņēmējs.

Agronoms: Gaidāmas labas vasarāju un griķu ražas

Pateicoties labajiem laikapstākļiem, šajā sezonā graudkopībā prognozējama ne tikai laba ziemāju, bet arī vasarāju un griķu raža, informē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs agronoms Oskars Balodis.

Graudkopji pārprasti - naudu valstij nemaz neprasīja

Pēc tam kad graudkopji valdības pārstāvjus iepazīstināja ar notiekošo nozarē, viens pēc otra sekoja ministru paziņojumi, ka nauda no valsts budžeta ne šogad, ne nākamgad viņiem netiks. Dienai graudkopji norāda, ka ir pārprasti. Pirmkārt, izskanējusī informācija par zaudējumiem 220 miljonu eiro apmērā ir pārspīlēta.

Graudkopji prognozē 220 miljonu eiro zaudējumus; lūgs palīdzību valdībai

Saistībā ar graudu cenu straujo kritumu, papildu izmaksām kulšanas sezonas laikā, kā arī ievērojamiem izdevumiem, pavasarī pārsējot laukus, graudkopības nozarei šogad būšot sagaidāmi 220 miljonu eiro zaudējumi. Līdz ar to lauksaimniecības kooperatīvu vadītāji aicina situācijas risināšanā iesaistīties Zemkopības ministriju un valdību, aģentūru LETA informēja kooperatīvu pārstāvji.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide